Ovoce a zelenina v dětském jídelníčku

Malé děti jedí většinou mnohem méně zeleniny a ovoce, než jejich rodiče. Přitom ovoce a zelenina patří do jídelníčku dětí stejně jako do jídelníčku dospělých. Děti velmi brzy pochopí, že ovoce a zelenina jsou zdravé a je důležité je jíst, avšak mnohdy ovoce a zeleninu jedí právě proto, že vědí, že by to měly jíst, protože to rodiče chtějí. Přitom ovoce a zelenina se dá konzumovat v mnoha formách (v syrovém stavu, v pokrmech, v kompotu, sterilované, jako šťávy,…).
Zelenina a ovoce jsou prospěšné potraviny pro dětský vyvíjející se organizmus především proto, že obsahují velké množství vitamínů, minerálů, vlákniny, vody a dalších látek. Dodávají tělu energii, mají antioxidační a čistící účinky.
Pro děti vybírejte raději čerstvou a sezónní zeleninu a ovoce. Čerstvá zelenina a ovoce je k sehnání nejlépe u místních pěstitelů či na trzích. Ovoce a zelenina by měla mít přirozenou barvu a vůni, plody by neměly být pomačkané, oschlé, nebo dokonce nahnilé. Naleštěné dokonalé ovoce ze supermarketů rozhodně nemusí být nejzdravější.

Když děti nechtějí jíst ovoce a zeleninu

Když dítě od kojení přechází na pevnou stravu, nemusí mu zpočátku některá jídla chutnat. Chuť zeleniny je pro něj neznámá, potom je nutné tyto zpočátku nechutné druhy zeleniny nabízet častěji, aby si na ně dítě zvyklo. Nutit dítěti zeleninu a ovoce nátlakem nemá smysl a nedočkáte se ani valného úspěchu, naopak v dítěti to zesílí odpor. Mnohem lepší je nabízet dítěti pestrou stravu různých chutí a vůní, různých konzistencí a barev a trpělivě nabízet potraviny, které dítěti zpočátku příliš nechutnají. A především být vzorem.
Kojencům, kteří začínají s příkrmy podávejte zeleninové příkrmy rozmixované nebo rozmačkané vidličkou. Zkusit můžete také BLW metodu (neboli kus zeleniny a ovoce rovnou do ručičky).
Jestliže začnete s prvními příkrmy a dítě nejprve nabídnete kašičky plné sacharidů, pak se nedivte, že dítě později odmítá jíst zeleninu.
Dítěti nedávejte na výběr. Nedávejte na stůl současně talíř plný zeleniny a vedle pečivo. Dítě automaticky sáhne po pečivu. Když tam rohlík nebude, sní aspoň trochu zeleniny.
Děti se učí nápodobou a pozorováním svých rodičů a sourozenců. Ti by měli být dětem dobrým příkladem i ve stravování a poskytnout jim základ pro osvojení zdravých stravovacích návyků. Můžete přidat ovoce do cereálií a ovesných kaší, do jogurtu dát maliny či borůvky, vyrobit koktejl z banánů či jahod, na obložený sendvič přidat lístek salátu a kolečko rajčete, vařit zeleninové polévky…
Každé zeleninové (i jiné) jídlo pro dítě ochutnejte. Pokud se vám zdá rozmixovaná zelenina mdlá a nijaká, zkuste vařit jinak. Kořenovou zeleninu můžete připravit na troše másla, s trochou česneku.
Jezte společně s dítětem, povídejte si u toho, smějte se a ukažte mu, co je dobré.
Jestliže dítě odmítá jíst zeleninu a ovoce, nechte ho trošku vyhládnout. Když odmítá jíst zdravě a natahuje se po sladkém tvarohovém dezertu nebo sušence či křupce, buďte rozhodnutí mu nedat.
Pokud se dostanete do fáze, že dítě jí jen pečivo, těstoviny a mléčné výrobky, je to špatně a bude hodně těžké přimět ho jíst zeleninu a ovoce ve větším množství. Avšak je nutné si uvědomit, že paní kuchyně jste vy.
Starší děti často odmítají jíst zeleninu a ovoce z přemíry různých dobrot a sladkostí, které dostávají za odměnu. Není to výchovné a ani zdravé. Je potřeba se těmto „odměnám“ postavit a ve školkách či školách, u babiček prostě nedovolit, aby dítě dostávalo sladkosti.

Obezita u dětí

S nezdravým stravováním úzce souvisí obezita. Roste stále větší počet dětí s nadváhou a obezitou. Je známo, že s výskytem nadměrné hmotnosti v dětství stoupá riziko nadváhy i v dospělosti, které s sebou nese spoustu negativních dopadů v podobě civilizačních nemocí (obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak,…).
Prevencí proti nadváze a obezitě u dětí je právě zdravá strava, založená na dostatku zeleniny a ovoce.
Ovoce a zelenina jsou pro vyvíjející se dětské tělo důležité. Mají nízký energetický obsah (hlavně zelenina), jsou zdrojem vody, minerálních látek, vitamínů a antioxidantů. Zároveň obsahují vlákninu. Vláknina příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému a metabolické regulace.

Žádný komentář

Vložit komentář