Když dítě bolí ouška

U malých dětí se těžko odhaduje, co je bolí. Jak poznáme, že příčinou bolesti je právě ucho? V dětském věku se poměrně často objevuje bolest ucha. Nejčastěji je to vyvolané zduřením sliznice zevního zvukovodu nebo středního ucha při zánětu. Při jakékoliv bolesti ucha je však vhodné poradit se s lékařem.

Cizí těleso v uchu

Dítě si může samo do ucha strčit nějakou drobnou věc (např. korálek), nebo se do ucha může dostat nějaká nečistota. Může tak dojít k poranění zevního zvukovodu, následně k bolestivému zánětu. Cizí těleso z ucha můžeme pomocí pinzety odstranit jen tehdy, pokud je viditelné v zevním zvukovodu. Pokud se dítě vrtí a nedrží, mohlo by při použití pinzety hrozit zasunutí cizího tělesa hlouběji do ucha, proto je vhodnější vyhledat lékaře.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha patří mezi nejčastější dětské nemoci. Většina dětí do 3 let zažije alespoň jeden zánět středního ucha. Některé děti trpí na opakované záněty středního ucha. Zánět středního ucha u malých miminek nemusí rodiče na první pohled poznat. Mnohdy i lékař má problémy jej diagnostikovat. Miminko si ucho tře ručičkou a pláče či kňourá, na ucho si nenechá sáhnout. Současně se může objevit horečku, která zánět doprovází. Výjimečně i zvracení nebo průjem.

Nejčastějšími příznaky zánětu středního ucha bývá výtok z ucha (dochází při protržení bubínku), nedoslýchavost (mohou ho potvrdit až starší děti), závrať, porucha stability, šelest v uchu, otok a zarudnutí v okolí ucha.

Zánět středního ucha často doprovází infekci horních cest dýchacích. V počátku se objeví rýma, která ucpe nos. Infekce způsobí otok sliznice nosní dutiny, nosohltanu, sluchové trubice, až se dostane k střednímu uchu. Otok způsobuje horší průchodnost Eustachovy trubice, kde vzniká podtlak a později se hromadí hnis v středoušní dutině. Bakterie z nosohltanu se tedy dostanou až do středního ucha a způsobují akutní hnisavý středoušní zánět. Zánět středního ucha se objevuje 3 – 7 dní od začátku infekce horních cest dýchacích.

Při opakovaných otitidách je možné dítě očkovat proti pneumokokům, které způsobují velkou část zánětů (ne všechny), chirurgicky proříznout bubínek se zavedením ventilační trubičky, odstranění nosní mandle.

Píchání oušek

ORL vyšetření diagnostikuje zánět středního ucha. Lékař u dítěte sleduje postavení boltce, oblast za boltcem a zevní zvukovod. Při vyšetření membrány bubínku musí posoudit postavení, barvu, pohyblivost a průhlednost. Pokud lékař shledá zánět středního ucha, je doporučeno proříznutí bubínku, neboli píchání uší. Tím se sekret ze středoušní dutiny uvolní. Poté se podávají antibiotika.

Zánět vnějšího ucha

Vnější ucho je tvořeno boltcem a vnějším zvukovodem až po ušní bubínek. V této oblasti zánět vzniká v důsledku zanesení infekce z vnějšku nebo přestupem infekce ze středního ucha. Zánět vnějšího ucha bývá zapříčiněn nadměrnou vlhkostí (po potápění), nadměrnou suchostí, mechanickým poškozením při čištění nebo cizím tělesem.

Zánět vnějšího ucha se projevuje silnou bolestí, která se zvyšuje při pohybu sanice a tlakem na boltec. Doprovázen bývá také výtokem z ucha. Léčba zánětu vnějšího ucha je určena lékařem. Podávají se ušní kapky s antibiotiky a léky tlumící bolest. Do ucha se během léčby nesmí dostat voda.

Žádný komentář

Vložit komentář