Jak během prázdnin upravit dětský pokoj k nepoznání

Přemýšlíte, jak během volných dní zabavit své děti? Nechte je tvořit! Díky bohatým možnostem snadno dostupných technologií je můžete nechat natáčet a stříhat videa nebo psát vlastní noviny. Společně si můžete zahrát i na designéry a proměnit starý dětský pokoj ve zbrusu nový, ve kterém se jejich sny a přání stanou skutečností.

Aktivity na deštivé léto a dobu karantény

Letošní školní rok je pro děti opravdu neobvyklý. Kvůli koronaviru a uzavření škol a školek do školy přestaly chodit už na začátku března. Nejen jejich výuka tedy padla na rodiče. Jenže jaké aktivity dětem vymyslet, když dopíšou písanku nebo spočítají příklady? Také nechcete, aby vaše ratolesti trávili svůj život ve virtuálním světě? V tom případě je nejlepší čas na to, popustit uzdu nejen dětské, ale také vaší fantazii. Najděte na společném čase to pozitivní a užijte si je při kreativním tvoření.

Natočte rozhlasové nebo video reportáže

Děti mnohdy umí s moderní technikou pracovat mnohem lépe než my, rodiče. Na svůj mobilní telefon tedy mohou bez problémů natáčet videa nebo zaznamenávat dění jen pomocí hlasu (v tomto ohledu je ideální funkce nebo aplikace diktafonu).

Dejte jim za úkol, aby natočily zprávu třeba o tom, co se naučily, jaké nejlepší dobrodružství prožily nebo na co se těší. V jednoduchém programu pro úpravu videa či audio záznamu je nechte zprávu sestříhat a doplnit hudbou. Hotový záznam si s nimi můžete poslechnout třeba odpoledne po obědě.

Vlastní rodinné noviny

Pokud děti nebaví zrovna video, můžete z nich udělat novinářskou redakci s reportéry, kteří připravují rodinné noviny. Dbejte na to, aby informace v časopisu či novinách vycházely z ověřených zdrojů. Tím je naučíte pracovat s relevantními informacemi.

Obrázek: Začněte vydávat rodinné noviny

Nechte je vyhrát si s grafikou, kterou mohou udělat buď na počítači, nebo vlastní rukou. Časopis si přečtěte společně v kruhu rodinném.

Zábava na několik dní: rekonstrukce dětského pokoje

Dlouhá karanténa i nadcházející prázdniny vyzývají k tomu, abyste se pustili i do dlouhodobějších projektů. Také vás čas od času napadne, že dětský pokoj potřebuje vymalovat, vyměnit koberec, doplnit nábytek a podobně? Pusťte se do jeho úpravy od podlahy! Přinášíme vám inspirace, jak nádherně je možné dětský pokoj proměnit k obrazu vašeho nejmilejšího.

Začněte plánovat

Než se pustíte do radikálních kroků, poraďte se se svými dětmi o tom, jaké představy o pokojíčku mají. Bavte se o tom, co rády dělají, jaká je jejich oblíbená barva nebo co by podle nich ve správném pokojíčku nemělo chybět. Plánováním se totiž jejich sny stanou skutečností! Vaším úkolem bude vyvážit formu a funkčnost. Nezapomeňte, že v pokoji musí být dostatek úložného prostoru a kromě zóny na hraní také zóna pro učení.

Vyberte téma a barvu

Miluje váš syn fotbal, florbal nebo lezení po stěnách? Je vaše holčička milovnicí zvířátek a květin? Máte doma nadšeného čtenáře nebo zapáleného piráta? Nezapomeňte tyto motivy do pokojíčku zakomponovat.

Z hlediska výmalby stěn můžete sáhnout prakticky po jakékoliv barvě. Dejte si však pozor, aby místnost nepůsobila jako cirkus. Zkuste kombinovat barvy tón v tónu nebo bílou stěnu doplnit několika geometrickým tvary různých barev.

Chybu rozhodně neuděláte, pokud vsadíte na tapetu. Na trhu jsou dnes k sehnání tapety pro kluky i holky. Jestliže doma máte páreček, vsaďte spíše na univerzální potisk, například přírody nebo hvězd.

Nábytek do dětského pokoje

Nábytek by měl poskytovat dostatek úložného prostoru jak pro hračky, tak pro výtvarné potřeby, oblečení a učení. Nejlépe uděláte, pokud sáhnete po nábytkových sestavách, které se skládají z různých nábytkových kusů ve stejném designu. Získáte například postel, skříň, komodu a police, které k sobě budou perfektně ladit.

Obrázek: Jednotný design je hlavní předností nábytkových sestav

Jestliže je pokojíček spíše menší a obývají ho dvě děti, sáhněte po patrových postelích. Pokud má dítě pokojíček samo pro sebe, můžete zvolit vyvýšenou postel, která má ložnou plochu nahoře a v prostoru pod ní je psací stůl, regál nebo prostor, kde si děti mohou hrát.

Obrázek: Multifunkční vyvýšená postel

Vaši potomci si rozhodně zamilují nábytek natřený křídovou barvou, na kterou mohou malovat nebo třeba teepee stan, který si můžete zakoupit nebo jednoduše vyrobíte z několika bambusových tyček a staršího prostěradla.

Originální doplňky do dětského pokoje

Co by to bylo za dětské království bez originálních dekorací a doplňků? Jak tedy vaše dílo dovést k dokonalosti?

  • Police jako galerie – zavěste na stěnu několik otevřených čtvercových polic, do kterých si děti mohou vystavovat své nejoblíbenější hračky. Jeden den mohou být police plné dinosaurů, druhý den se mohou proměnit v podmořský svět.

Obrázek: Police se stanou galerií dětské fantazie

  • Třepetající motýlci – holčičím pokojům dodáte šťávu, pokud na stěny nalepíte motýlky. Vystřihněte je z různobarevných kartonů, ale na stěnu přilepte pouze trup. Křidýlka ohněte směrem nahoru, aby motýlek vypadal plasticky.
  • Žaluzie v barvách duhy – duhové žaluzie okamžitě dětský pokoj rozzáří. Navíc se na rozdíl od rolet, závěsů a záclon snadno čistí, což ocení nejen maminky alergiků a astmatiků.
  • Světla není nikdy dost – kromě centrálního osvětlení doplňte stěny, skříně nebo nástěnky LED řetězy třeba s plameňáky nebo kaktusy, kteří dětskému pokoji dodají korunu.
  • Šplhací lano a houpačka – pokud si vaši malí rádi hrají na piráty, nemělo by v pokojíčku chybět lano. Houpačka může být pomyslným korábem houpajícím se na rozbouřeném oceánu.

Vytvořte dětem v pokoji krásné místo, ve kterém se rádi vrhnou na kreativní aktivity. Budou psát domácí noviny, udělají pro vás a sousedy výstavu uměleckých výtvorů nebo napíšou svou první pohádkovou knížku.

Žádný komentář

Vložit komentář