Děti a internet

Internet nabízí dětem spoustu zábavy, užitečných informací, děti chatují, sledují, tweetují, vytváří, sdílejí, zkrátka komunikují během celého dne. Dnešním dětem se taky říká síťová (či digitální, elektronická) generace. Internet má i své stinné stránky. Jak ochránit děti před nebezpečím internetového světa?

Děti jsou velmi učenlivé a vynalézavé, chybí jim však základní opatrnost. Proto jsou tu rodiče a učitelé, aby naučili děti uvažovat nad tím, jak nové technologie používat. Jsou rodiče, kteří nechávají své děti na internetu bez dozoru. Přitom nepoučené a nezkušené dítě může poskytnout své osobní informace virtuální osobě, kterou vůbec nezná. Dále hrozí zhlédnutí něčeho s násilným či nenávistným obsahem, hrozí kyberšikana apod. Do skutečného světa, který by se podobal tomu virtuálnímu, by rodiče své dítě samotné nepustili. Rodiče by však měli mít přehled, co dítě na internetu dělá, s kým se stýká a na jaké stránky chodí.

Pravidla pro internet

Dítě by mělo mít vlastní uživatelský účet, ovšem bez práv administrátora.

Na nově vytvořeném dětském uživatelském účtu je nutné upravit oprávnění, aby počítač blokoval určité vyhledávané dotazy v internetovém prohlížeči. Tak se dá nastavit rodičovská kontrola. Díky ní budete mít přehled o aktivitách, přehled navštívených internetových stránek a spuštěných programů. Můžete nastavit povolené stránky (hodí se zejména pro mladší děti). Také lze nastavit časové limity, to pro omezení nadměrného vysedávání dítěte u počítače. Nejde o to, aby rodiče zcela zablokovali přístup k internetu (i to je ovšem možné), ale jde o to, aby děti mohly využívat internet podle svých rozumových schopností a aby se nedostaly k obsahu, který není pro ně určen.

Ale hlavně spolu s dětmi poznávejte internet – Hledejte zajímavé stránky. Dohodněte si pravidla používání internetu (chování k ostatním, chat, e-mail, vhodnost jednotlivých webových stránek). Sdělte dítěti, že musí být opatrné při sdělování osobních údajů. Upozorněte ho na možné riziko schůzky s internetovým „přítelem“. Naučte dítě kriticky myslet – že ne všechny informace na internetu jsou správné. Pokud chcete mít přehled o tom, jak tráví dítě čas na internetu, umístěte počítač do místnosti, kterou používá celá rodina.

Sociální sítě a jejich nebezpečí pro dítě

Děti jsou velmi neopatrné a často si ani neuvědomí, co všechno ze soukromého života komu sdělují. Stačí vložit fotku či sdílet soukromý zážitek a tyto informace se mohou stát dostupnými všem. Takové obrázky či informace pak mohou ostatní využít k zesměšnění či pomluvě, tedy tzv.kyberšikaně. Kyberšikana je zneužití informačních a komunikačních technologií (tedy hlavně internetu a mobilních telefonů) s cílem ublížit jinému dítěti. Často je kyberšikana spojována se školním prostředím, kde většinou někdo ze spolužáků záměrně vystaví veřejně na internetu osobní zprávu či fotku. Za kyberšikanu je také považováno, když si nějaký spolužák za účelem poškození jiného dítěte zřídí falešný profil, kam vkládá poškozující a ponižující informace o spolužákovi. Kyberšikana je spojována s klasickou šikanou. Agresoři tedy kromě normální šikany využívají i kyberšikanu, aby svou oběť ranili ještě více.

Velkým rizikem sociálních sítí je totiž anonymita. Na facebooku si může kdokoliv vytvořit falešný účet a vydávat se za vrstevníka, který si píše s vaším dítětem. Zde hrozí riziko, že účet si vytvořil nějaký pedofil, který chce od dítěte získat fotky, nebo dokonce se s dítětem sejít.

Chování dětí a mladých lidí v kyberprostoru je jiné než v reálném světě. Proto je důležité, jak se k výchově a k přístupu k internetu postaví rodina, škola, zkrátka společnost, ve které děti vyrůstají.

Žádný komentář

Vložit komentář