Den matek

Tuto neděli slavíme Den matek. Je to den, kdy máme možnost poděkovat našim maminkám za vše, co pro nás kdy udělaly. Tento svátek je rozšířený po celém světě. U nás v České republice se slaví vždy druhou neděli v květnu.

Historie svátku

Svátek matek má vyjadřovat úctu k matkám, ženám a jejich roli ve společnosti. Tento svátek se slaví po celém světě, avšak v různé dny. Původ hledejme v antických oslavách bohyně matky. Ve starém Římě slavili svátek Matronalia, který byl zasvěcen bohyni Juno.

USA

Novodobá historie svátku sahá k občanské válce v USA, kdy sociální aktivistka Julia Ward Howeová vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám. Vyzvala ženy ke svolání kongresu žen světa, aby podpořily spojenectví různých národů a přispěly k přátelskému řešení mezinárodních mírových otázek. Následnicí Julie Howeové byla Ann Jarvisová, která se snažila o zlepšení sociálně zdravotních podmínek žen a snížení dětské úmrtnosti.

Svátek matek se poprvé slavil 10. května 1908 ve státě West Virginia v USA. Některé státy USA dále vyhlásily Svátek matek za oficiální svátek roku 1912. V roce 1914 byl Svátek matek prohlášen za národní svátek celých USA prezidentem Wilsonem.

Velká Británie

V Británii jde o zvyk, který pochází z 16. století, kdy lidé navštěvovali na 4. neděli velikonočního půstu kostel své rodiny. Měli tedy příležitost trávit čas pohromadě se svými rodinami.

Česká republika

Svátek matek byl v demokratické Československu zaveden díky Dr. Alici Masarykové (nejstarší dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka). Alice Masaryková byla významná osoba první republiky, studovala medicínu, filosofii a sociální práci na univerzitách v Praze, Lipsku a Chicagu. Během první světové války byla Alice za pomoc při vlastizrádné činnosti otce zatčena a 9 měsíců vězněna ve Vídni. Hrozil jí i trest smrti. Poté byla na nátlak amerického veřejného mínění propuštěna. Po smrti své matky plnila roli první dámy republiky. Stála u zrodu mnoha svazů, sdružení apod. V roce 1919 založila Československý červený kříž a 20 let byla jeho předsedkyní. A právě červený kříž šířil po nově vzniklém Československu myšlenku Svátku matek. Poprvé se u nás slavil svátek v roce 1923. Naposledy se v našem státu objevil Svátek matek v roce 1947. Po únorovém puči komunisté Svátek matek zavrhli a v padesátých letech nahradili Mezinárodním dnem žen (MDŽ). Ač se v posledních desetiletích v rámci obnovy humanistických hodnot zničených komunistickou diktaturou navrhuje zařadit Svátek matek mezi ostatní státní svátky, zatím bez úspěchu. U nás máme zatím jen „Den matek“, nikoliv „Svátek matek“.

Svátek se slaví většinou ve dva různé dny. Buď na 4. neděli velikonočního půstu (v Irsku, Velké Británii), nebo na 2. neděli v květnu (Česká republika, Belgie, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Řecko, Německo, Island, Rakousko, Slovensko, Švýcarsko, Itálie,..). Na 2. neděli v květnu slaví Svátek matek i mimoevropské země. V Rusku slaví Svátek matek poslední neděli v listopadu. Ve většině zemí Jižní Ameriky, Mexiku, Indii se slaví 10. května. V Polsku 26. května. Ve většině arabských zemí se slaví na první jarní den, tedy 21. března.

 

Přečtěte si i další články:

Žádný komentář

Vložit komentář