Borelióza

Na jaře a v létě trávíme více času v přírodě, odkud si děti mohou přinést klíště. Je důležité děti prohlížet a přisáté klíště odstranit co nejdříve od přisátí. Pro snížení rizika přenosu infekce je včasné a správné odstranění klíštěte moc důležité. Klíště je totiž potencionálním infekčním materiálem. Mimo jiné může přenášet nemoc boreliozu.

Co je lymská borelióza?

Lymská borelióza je onemocnění, které postihuje kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce. Toto onemocnění je zdlouhavé. Může trvat několik týdnů až několik let. Každým rokem se u nás objevuje tisíce nových onemocnění. Původcem boreliózy je bakterie Borrelia burgdorferi, což je bakterie spadající do skupiny Spirochet (jako např. bakterie způsobující Syfilis). Borelie se vyskytují u malých savců (hlodavců), lesní zvěře, ptáků, plazů a některých druhů domácích zvířat. Na člověka je přenáší většinou infikované klíště, výjimečně je přenos možný i prostřednictvím hmyzu (komár, ovád, moucha, blecha). Přenos z člověka na člověka je možný jen z matky na dítě během nitroděložního vývoje.
Borelióza se rozděluje do tří stádií. Všechna stádia nemusí každý pacient prodělat. Je to individuální. První stadium je charakteristické červeným okrouhlým flíčkem v místě přisátí klíštěte. Trvá 14 – 23 dnů. Flek může být velký i více než 5 cm v průměru. Uprostřed je vybledlý. Může být šupinatý. Je nebolestivý. A během týdnů zmizí, ovšem může se do několika dnů opět objevit na jiném místě a menší. Současně s prvním flekem se můžou přidružit další příznaky, které připomínají chřipku (zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů a zad, nevolnost, zduření lymfatických uzlin).

Druhé stadium je charakteristické neurologickým a srdečním postižením. U nás v České republice je častým postižením centrálního nervového systému – neuroborelióza. V tomto stádiu se u dětí objevuje nehnisavý zánět mozkových blan, který se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, nervozitou, brněním rukou a nohou, nemožností předklonit hlavu a dotknout se bradou hrudníku, zánětem nervových kořenů, různými poruchami hybnosti končetin, změnami citlivosti apod. Objevit se může i obrna lícního nervu, která se projevuje poklesem ústního koutku a spodního víčka na jedné straně tváře. Ve druhém stádiu může být někdy postiženo i srdce, dojít může k poruchám rytmu srdeční činnosti, projevuje se to pocitem bušení srdce. Přidružit se mohou i kožní projevy, zarudlé zduření na ušních lalůčcích, prsních bradavkách, na šourku.

Třetí stadium se objevuje až po dlouhé době (měsíce až roky). Projevy nejsou dány jen přítomností bakterií, ale už se na projevech podílí imunitní mechanizmy obrany proti boreliím, které vedou k přemrštěným a nevhodným imunitním reakcím. Vzniknout mohou změny na různých orgánech (na kůži a kloubech). Kožní projevy mohou postihnout plosky nohou, dlaně rukou, obličej. Postižená kůže má charakter cigaretového papírku s prosvítajícími cévami. Klouby bývají bolestivé a oteklé.

Jak poznat boreliózu?

Borelióza většinou probíhá bez příznaků. Pokud se příznaky objeví, bývají to nejčastěji kožní projevy. Obvykle mnohočetný a znovu se objevující erytém (zarudnutí kůže), boreliový lymfocytom. Poměrně častá je i obrna lícního nervu. U dětí se může objevit plačtivost, únava, nesoustředěnost, dítě si stěžuje na bolest kloubů a svalů. Pokud tyto příznaky přetrvávají, je nutné pokračovat v léčbě. Jestliže se v dětství léčba provede nedostatečně, může to vést později k rozvoji chronického onemocnění.

Léčba boreliózy u dětí

Léčba by měla být podobná jako u dospělých. Tedy za použití penicilinových antibiotik. Pokud jsou neurologické potíže, tak intravenozně. S léčbou se musí začít co nejdřív, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stádií. Léčba probíhá z počátku doma, kdy dítě bere antibiotika asi tři týdny. Pokud to nezabere nebo dítě první stádium nezpozorovalo a má už vyvinutou neuroboreliózu, je nutné podávat antibiotika ve větších dávkách ve formě infuzí, a to už musí být dítě hospitalizováno po dobu dvou až čtyř týdnů.

Nelze říct dopředu, zda dojde k úplnému vyléčení. Je to velmi individuální. Někdo se vyléčí úplně, u někoho se další projevy (kloubní a kožní projevy) objeví po několika letech po infekci.

Součástí léčby může být i pomocná léčba. Základem je zdravá životospráva zahrnující dostatek pohybu, dostatečnou konzumaci česneku, vitamínu B. Doporučují se také včelí produkty.

Jak borelióze předcházet a jak se chránit?

Očkování proti borelioze neexistuje. Důležitá je prevence. Při pobytu v přírodě (zejména zalesněných a travnatých terénech) v letních měsících a v klíšťaty promořených oblastech je nutné zvýšit opatrnost. Klíšťata pobývají na stéblech vysoké trávy, takovému terénu je dobré se raději vyhnout.

Před vstupem do přírody použijte repelenty a dětem oblékněte vhodné oblečení (body s dlouhým rukávem a tepláčky, vyšší boty). Nejlépe světlé barvy, aby bylo lezoucí klíště dobře vidět.

Po návratu z přírody dítě ihned řádně zkontrolujte. Čím delší dobu je klíště přisáté, tím se zvyšuje riziko infikování.

Jak klíště odstranit?

Po návratu z přírody dítě vždy prohlédněte. Nejčastější místa přichycení klíštěte jsou podkolenní jamky, třísla, podpaží, za ušima, dokonce i vlasaté části hlavy u dětí.
Před vytahováním klíštěte si nasaďte rukavice. Dále budete potřebovat dezinfekci, pinzetu nebo speciální kartu.
Místo přisátí dezinfikujte.
Klíště nejbezpečněji odstraníte za pomoci speciální karty se zářezy. Ta klíště pevně podebere a vytáhne, aniž by se klíště rozmáčklo a vytlačilo obsah střev do rány. Podobně jako s kartou postupujte s pinzetou. Klíště podeberete a lehce vyviklejte nebo rovnou vytáhněte. Klíště se po chvíli pustí.

Pokud je klíště obzvlášť malé, použijte vlhkou vatovou štětičku nebo sirku a klíště lehce vyviklejte.
Po vyjmutí klíštěte místo opět vydezinfikujte.
Pokud se klíště nepodaří vyndat celé, přetrhne se a hlavička s kusadly zůstane v ráně, nelekejte se. Ze samotných kusadel už přenos infekce nehrozí. Místo důkladně opět vydezinfikujte. Tělo si se zbytkem klíštěte poradí jako se zadřenou třískou, tedy klíště zaschne a upadne nebo během pár dní vyhnisá.
Následuje likvidace klíštěte. Stále mějte na paměti, že klíště může být přenašečem infekce, a proto pokud máte čerstvé oděrky nebo odřeniny, se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodu nebo ho zabalte do papíru a spalte. Rozhodně jej nedrťte a nemačkejte mezi nehty.
Místo přisátí v následujících třech týdnech sledujte. Drobná červená skvrnka je normální. Pokud se však začne zvětšovat, nebo uprostřed vybledne, mohlo být klíště přenašečem boreliózy. A vy v tom případě vyhledejte lékaře.
Přisáté klíště rozhodně nesmíte přidusit, proto nepoužívejte žádné masti a oleje. Klíště by totiž mohlo vyvrhnout obsah střev do rány, tím se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Klíště nemačkejte. Nesahejte na něj holou rukou. Zapomeňte na rozmačkávání mezi nehty.

Přečtěte si další články na téma nemoci dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

 

2 Komentáře

  1. Dobry den prosim o radu jsem v koncich mam dceru 2,5 roku mela na ruce flicek ktery se malinko zvetsil behem 14 dnu ale myslely sme si ze je to od komara zadne horecky nic nemela byla uplne v poradku az vcera se ji zase zvetsil tak jsem radej zasla k dr a ta ji nasadila antibiotika a ted bych se chtela zeptat zda jsem neudelala neco spatne ? Vycitam si ze sem nesla driv ale nikdy by me nenapadlo ze to dopadne takto prosim jak ji pomoct je uplne stejna jako driv vubec nic nepocitujem le i tak mam strach ze sem neco zanedbalA ze jsem 3 tydny priblizne nic nedelala a jetu sance na plne uzdraveni dekuji moc
    • zkuste autopatii - velmi učínná metoda při samoléčbě. mám osobně velmi dobrou zkušenost s léčbou boreliozy, která synovi velmi poškodila imunitní systém. dnes je v pořádku. Jana

Vložit komentář