Bodnutí hmyzem (včelou, vosou, sršněm)

Je léto a právě v létě hrozí nejvíce bodnutí hmyzem. Jak se zachovat, jak postupovat při bodnutí a jak rozpoznat, který hmyz vás či vaše dítě štípnul?

Při bodnutí hmyzem, jako jsou včely, vosy a sršni, dochází ke vstříknutí jedu do těla.

Jak rozpoznat, zda jde o běžnou místní reakci nebo zda jde o alergickou reakci celého těla?

Normální reakci poznáte podle bolesti v místě vpichu, svědění, zarudnutí a otoku chvíli po bodnutí. Po několika hodinách tyto příznaky ustupují.

Alergická reakce se projeví jako výraznější otok, který trvá déle než 24 hodin, anebo jde o celkovou reakci celého těla (kopřivka, svědění, celkový otok, bolesti břicha, úzkost, průjem, zvracení, závrať,...). Mezi velmi těžké projevy patří potíže při dýchání a polykání, zmatenost či dokonce anafylaktický šok, to je velmi vážný stav, při kterém dojde k poklesu tlaku a poruchám vědomí.

První pomoc

Pokud se objeví jen místní příznaky, stačí vytáhnout žihadlo, pokud zůstalo v místě vpichu. Vytahujte jej opatrně. Včela při bodnutí v ráně zanechává žihadlo i s jedovým váčkem. Pokud se pokusíte žihadlo tahat za jedový váček, dojde ke vstříknutí jedu do rány a stav se ještě zhorší. Žihadlo se musí vytahovat opatrně, nejlépe pinzetou nebo seškrábnutím, a uchopit jej po jedovým váčkem. Vosa a sršeň žihadlo většinou nezanechávají. Žihadlo vytáhněte okamžitě po vpíchnutí.

Okolí bodnutí je vhodné ledovat nebo alespoň přikládat studené obklady. Zpomalí se tak rozvoj otoku.

Pokud se objeví celkové příznaky, volejte lékařskou pomoc okamžitě! Pozor na bodnutí do obličeje, krku a hlavy. Velmi závažné je bodnutí do jazyka nebo vnitřku úst. Poté ihned volejte záchrannou službu, neboť může dojít k otoku jazyka a dutiny ústní, což může zapříčinit uzavření dýchacích cest a způsobit dušení. Pacientovi, který je plně při vědomí, se může dát kostka ledu do úst pro zmírnění otoku.

Včelí, vosí a sršní jed

Blanokřídlý hmyz má jed, který obsahuje řadu látek, které působí přímo a vyvolávají toxickou reakci, nebo působí až po dalším bodnutí a způsobují tak alergii.

Jedy včel, vos a sršňů jsou různé. Proto je možné být alergický pouze na jed jednoho druhu.

Včelí jed slouží včele k obraně před vetřelci, kteří ji chtějí připravit o nasbírané zásoby medu. Včelí jed má v lidském těle účinky týkající se krevního řečiště a nervového systému. Včelí jed, který se dostane po vpichu do těla člověka, způsobí popraskání buněčných membrán a vyvolává v místě vpichu zánětlivou reakci.

Jak se vyvarovat bodnutí?

U lidí, u kterých se v minulosti vyskytla alergická reakci při bodnutí hmyzem, by se měly vyvarovat následujícího:

  • Přezrálé sladké ovoce, odpadkové koše přitahují vosy.
  • Při horkých letních dnes vynechte aktivity, u kterých se zapotíte. Pot přitahuje včely i vosy.
  • Pozor na otevřené nápoje v láhvi. Mohou se do nich dostat nepozorovaně vosy a bodnout pak do úst či jazyka.
  • Letní grilování přiláká vosy. Mají rády studené maso, sladkosti, dorty, pivo.
  • Vyhýbejte se úlům a květinovým záhonům. Tato místa jsou plná včel.
  • Nenoste jasně barevné nebo černé oblečení. Nejméně přitažlivými barvami jsou pro hmyz bílá, hnědá a zelená.
  • V letních měsících se vyvarujte používání parfémů, deodorantů. Tyto vůně přilákají včely i vosy.
  • Pokud si vás začne hmyz všímat, nereagujte prudkými pohyby. Zachovejte klid. Pokud na vás vosa sedne, neplácejte ji, pouze ji prsty odcvrnkněte.
  • Nezabíjejte včelu ani vosu blízko jejího hnízda. Pokud se cítí být ohrožená, začne z těla vypouštět prchavé látky, které přilákají další hmyz a nutí ho k bodnutí.

V každém případě. Užívejte si léto a přejeme co nejméně štípanců a bodnutí.

Žádný komentář

Vložit komentář