Brzy nám začne advent. Letos v roce 2020 je první neděle adventní v neděli 29. 11. V rodinách se bude zapalovat první svíčka na adventním věnci. Co to advent vlastně je a jak ho společně s dětmi prožít? Určitě klidně, plnohodnotně, společně s rodinou. Přinášíme vám pár tipů na činnosti, které můžete společně s dětmi během adventu provozovat.
Advent se skládá ze čtyř adventních nedělí, kdy se každou neděli zapaluje o jednu svíčku navíc. Jakmile se rozhoří svíčky všechny čtyři, blíží se Štědrý den. V roce 2017 bude čtvrtá adventní neděle zároveň Štědrým dnem.
Doba adventu je velmi mystická. Je to období čekání, očekávání narození Ježíška nebo také čekání na zimní slunovrat. Slovo advent pochází z latiny a znamená příchod. Děti tuto tajuplnou atmosféru roku dokáží vycítit, protože jsou velmi vnímavé. Mnohdy více než my dospělí. Proto je to ideální doba, kdy můžeme děti vést ke zklidnění a společně se připravovat a těšit na Vánoce. Adventní těšení patří k nejkrásnějším dětským zážitkům během celého roku.
Čas na děti
Zanechte vánoční hysterie, smýčení a gruntování, nepečte dvacet druhů cukroví. Neběhejte po nákupních střediscích, jako kdyby byl konec světa. Během takového shonu děti často zlobí, překážejí v práci, na nákupech jsou otrávené… Uvědomme si, že děti rostou strašně rychle a přece nechcete vzpomínat na Vánoce plné stresu a hysterie. Raději travte více času s dětmi, vždyť advent je na to jako dělaný. Vánoce jsou křesťanské svátky, a přesto je slaví i ateistické rodiny. To proto že Vánoce patří ke kulturním dějinám a advent k Vánocům. S dětmi si vyprávějte o smyslu adventu. Vysvětlete jim, co byl půst (žádné hodování, zábavy a tancovačky). Povídejte si o tom, jaké jsou vánoční tradice a zvyky a jak se slaví Vánoce ve světě.
Čas v přírodě
Užijte si přírodu, která se připravuje na zimu. Nízké slunce a brzký soumrak dodá vašim společným procházkám tajuplnou příchuť. Na procházkách přírodou můžete sbírat přírodniny, které se vám budou hodit k vánočním zdobení (šišky, větvičky, mech,…).
Adventní věnec
Věnec se vyrábí obvykle tak, že se větvičky chvojí vážou do kruhu nebo na polystyrenový či slaměný kruh k tomu určený. Navrch se přidají barevné stužky, ozdoby a nakonec čtyři svíce. Každou adventní neděli zapálíme o jednu svíčku navíc.
Adventní kalendář
Děti mohou sledovat, jak ubíhá čas do Vánoc, na adventním kalendáři. Adventních kalendářů je mnoho. Od klasických supermarketových adventních kalendářů s okýnky a čokoládkami, přes doma vyrobené, až po různé odpočítávání času do Vánoc třeba pomocí šňůrky s korálky. Nebo Betlém a cestu z 28 kamínků, která vede do Betléma. Po kamínkách se může pohybovat postavička Panny Marie se svatým Josefem. Každý den o jeden kamínek blíže k Betlému. Kalendář má za úkol naučit děti dobře čekat, nikoliv mrzutě a unuděně, ale trpělivě a s radostí.
Zpívání koled
Ač se dříve koledy zpívaly až na Vánoce, doba adventu je taková příprava. Můžeme děti koledy naučit, trénovat, ať si je pak můžeme společně zazpívat u vánočního stromečku. Kromě koled se můžete s dětmi naučit i vánoční básničky.
Svátky patronů adventu – Barbora, Mikuláš, Lucie
K těmto svátkům se váže mnoho zvyků. Na Barboru si uřízněte s dětmi větvičku „barborku“, aby do Vánoc vykvetla. Oslavy Mikuláše všichni známe. A o Mikulášovi jsme již psali. Navíc pozor na strašení dětí čerty, o tom jsme již také psali. A Lucie? Lucie chodívaly v bílém převleku… Hledejte společně s dětmi v knížkách či na internetu, jak se dříve slavily tyto svátky.
Kulturní akce
Navštěvujte společně kulturní akce vaší obce. Pořádají se různé programy pro děti, rozsvěcení vánočního stromu, různé dílničky, vánoční koncerty.
Ve městech bývají krásné adventní trhy. Můžete vyrazit na rodinný výlet do města a navštívit tyto trhy. Na trzích nemusíte utratit majlant, stačí drobnost od řemeslníka. I na adventních trzích bývá doprovodný program (koncerty, divadla, dílny).
Můžete si s dětmi přinést domů betlémské světlo, které přivážejí skauti na veřejná místa a do kostelů. Lidé mohou přijít s lucerničkami a odnést si domů své vánoční betlémské světlo, které pak na Štědrý den zapálí vánoční svíčku na stole.
Cukroví
U pečení cukroví nesmí děti chybět. Nechte je, ať vám pomáhají, ač to bude možná víc ku škodě než k užitku. Děti mohou vážit suroviny, mlet ořechy, zpracovávat těsto, vykrajovat perníčky. Vůbec není podstatné, že cukroví z dětských ručiček nebude tak vzhledné, práce bude trvat delší dobu a v kuchyni bude víc nepořádku. Nevadí. Pro děti a pro společný čas váš i jejich je to víc, než kdybyste je posadili k pohádce a raději si cukroví upekli sami.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa