Zdravé mlsání pro děti na Velikonoce

Máme tu Velikonoce a s nimi čeká naše děti množství čokolád a dalších sladkostí, které tak milují. Děti milují sladkou chuť od narození, a to díky nasládlé chuti mateřského mléka. Sladká chuť je pro dítě chutí známou a „bezpečnou“. Jestliže vás děsí představa, kolik kalorií a nezdravých látek spořádají během letošních Velikonoc v kupovaných sladkostech, pak vám poradíme, jak připravit výslužku pro koledníky takovou, aby byla chutná a zdravá.

Velikonoce jsou kromě svátků jara především svátky křesťanské. Velikonoce se slaví jako památka umučení a vzkříšení Krista. Ale Velikonoce se slavily již v předkřesťanské době. Navazovaly na svátek židovský (pesach), kdy Židé slavili osvobození z egyptského zajetí. Pohané zase vítali jaro a začátek zemědělských prací. V současnosti se kromě křesťanského slavení Velikonoc přistupuje k těmto svátkům jako oslavám jara, a to by mělo být veselé. S Velikonocemi se spojuje velká řada tradic a zvyků. Ve většině domácností se barví vajíčka, peče a vaří různé velikonoční pochutiny (jidáše, mazance, velikonoční beránci, chodí se s pomlázkou na děvčata, kdy si koledníci vyšlehají kromě vajíček i sladkou odměnu, která je často plná cukru, pro malé děti naprosto nevhodná a nezdravá.

O Velikonocích se často dozvídáme již v supermarketech, které nabízejí nepřeberné množství sladkostí určených jako odměna pro chlapce, kteří přijdou s pomlázkou. Děti jsou v dnešní době zvyklé se sladkostmi přejídat. Na Velikonoce to jsou různé čokoládky, sušenky, bonbóny s různými náplněmi atd. Z hlediska zdravého stravování však nadměrné množství sladkostí zvyšuje energetický příjem, což může mít následek vznik nadváhy a obezity. Většina sladkostí obsahuje nejen velké množství cukru, ale i třeba i náhradní sladidla, která jsou pro děti ještě nevhodnější než cukr. A obsahují i spoustu dalších nevhodných přísad a „éček“. A to není vše. Škodlivý vliv sladkostí pokračuje v tom, že se dětem více kazí zuby. Samozřejmě nechceme dětem upírat sladkosti úplně a z jídelníčku je zcela vyloučit, když už jsou ty Velikonoce, avšak je dobré je nahradit sladkostmi zdravějšími. Pokud byste svým dětem zakázali sladkosti úplně, mělo by to opačný efekt, protože odříkaného největší krajíc. Při nejbližší příležitosti takové dítě spořádá deset čokoládových tyčinek naráz.

Malých hochům s pomlázkou bychom měli připravit kvalitnější a zdravější dobroty. Vhodná je třeba čokoláda s vyšším podílem kakaa, ovoce, ořechy pro starší děti (mladší by je mohly vdechnout), sušené ovoce, celozrnné tyčinky bez polev, pro menší koledníčky pak ovocné kapsičky z nepřislazovaného pyré. A nakonec nejvhodnější jsou obyčejná nabarvená vejce. Když budete chtít zpracovat vajíčka, která chlapečci přinesou z koledy, pak myslete na to, že nadbytek vajec se dá zpracovat do vaječné pomazánky, do různých zeleninových salátů atd. A nebo se pustit do výroby zdravějších dobrot, kde cukr nahradíte medem či jiným zdravějším sladidlem.

Kakaové sušenky

půl hrnku kvalitního kakaa
špetka soli
půl hrnku medu
3 bílky
1 lžička kypřícího prášku
1 vanilkový lusk

Smíchejte kakao, sůl a část medu. Bílky vyšlehejte s kypřícím práškem do tuha, poté přidejte zbytek medu. Nakonec smíchejte vyšlehané bílky, kakaovou směs a vanilku a po lžičkách dávejte na pečící papír. Pečte 25-40 minut v předehřáté troubě na 150°C.

Špaldové sušenky bez cukru

300 g špaldové hladké mouky
200 g másla
100 g sirupu (rýžový, agáve, datlový)
hrst vlašských ořechů
lžička kakaa
lžička skořice

Vše smíchat a vytvarovat kuličky, které na plechu promáčknete vidličkou, aby se rozplácly a byly vidět proužky od vidličky. Péct 15 minut na 180°C.

Müsli tyčinky pro děti

175 g sušeného ovoce
175 g ovesných vloček
175 g oříšků a semínek
30 g hladké mouky nebo rozmixovaných vloček
špetka soli
100 g tekutého medu

Sušené ovoce přes noc namočte do vody nebo ovocného džusu. Ovesné vločky a ořechy (zvlášť) opečte na suché pánvi. Opečené a nasekané oříšky smíchejte s opečenými vločkami, moukou a solí. Ovoce sceďte, vyždímejte a nasekejte, přidejte k vločkám a zalijte medem. Poté vše smíchejte a rukama propracujte. Těsto upěchujte do pekáčku a vložte do předehřáté trouby na 20-25 minut na 180°C. Poté stáhněte i s pečícím papírem a můžete rozkrájet či vykrajovat tvary.

 

Přečtěte si i další články na téma Velikonoce:

Žádný komentář

Vložit komentář