Proč není pro děti vhodný cukr?

Všichni si představíme dítě a sladkosti. Z nějakého důvodu k sobě neodmyslitelně patří. Jenže cukr je to poslední, co by se mělo v dětském jídelníčku objevovat.
To, že děti a sladkosti patří k sobě, spadá do doby, kdy si děti smlsly na čokoládě nebo nějakém jiném mlsání jednou za měsíc. A to při nějaké výjimečné příležitosti. Jenže to se vraťme do doby První republiky. Ta trocha cukru, co děti jednou za čas měly, nevadila, protože jinak měly děti stravu plnou luštěnin, ovoce, základních potravin, a navíc mnohem víc pohybu než děti dnešní. Děti trávily většinu času venku, neznaly televizi, protože ještě nebyla.
Problémem dneška je to, že sladké už není žádnou výjimečností, kterou děti dostanou jednou za čas. Sladkosti jsou přítomné v každodenním dětském jídelníčku, což je špatně.

Cukry, sacharidy, škroby… je v tom rozdíl?

Sacharidy mají více podob. Sacharidy můžeme najít v rostlinné, ale i v živočišné stravě. Nejvíc jich je ve formě složitých sacharidů, tzv. škrobů. Ty se nacházejí v bramborách, luštěninách, obilovinách, především celozrnných obilovinách, zelenině, ovoci. Vedle škrobů se vyskytují i jednoduché sacharidy, tzv. cukry, které mi známe z různých sladkostí a doslazovaných pokrmů. Jednoduché sacharidy, tedy cukry, najdete ve sladkostech, ale i v ovoci, v těstovinách, rýži, v bílém pečivu. Cukry jsou přirozeně součástí i mléčných výrobků v podobě laktózy.

Nepřislazovat dětskou stravu!

Pokud rodiče přislazují dítěti potraviny a nápoje, resp. přislazují jednoduchými cukry, může to vést ke zvyku a preferenci sladké chuti. Může se pak stát, že dítě bude odmítat potraviny, které nebudou chuťově výrazné.

Sladké mlsání pro děti?

Mnoho dětských sladkostí nejen že obsahuje velké množství cukru, ale obsahuje i nadměrné množství tuku (sušenky, zákusky, apod.). A hlavně neobsahují žádné prospěšné živiny, které dítě potřebuje. Nadměrný příjem tuků a jednoduchých cukrů může vést k nadváze a obezitě.
Asi málokterý rodič je tak přísný, že by svému dítěti nedal nikdy ani ochutnat nic sladkého. Je však na rodičích, aby se vhodné sladkosti objevovaly v jídelníčku dětí jen výjimečně. Když rodiče naučí, aby dítě místo po sušence sáhlo po ovoci, aby místo limonády pilo vodu, dělají to nejlepší pro budoucí zdraví dítěte.
Děti od nízkého věku chápou sladkost jako odměnu za něco. Odměňování dětí sladkostmi ze strany rodičů, prarodičů, nebo i učitelů, je velkou chybou. Když už chceme odměňovat děti jídlem, tak raději zdravým – ovocem, ořechy.

Nebezpečí cukru

Na sladkou chuť si děti velmi rychle zvyknou. Znají ji už z mateřského mléka, které má přirozeně sladkou chuť. Problémem je, že konzumace sladkostí může vytěsnit všechny důležité složky stravy, protože dítě, které se nají sladkostí, už pak nemá hlad. Potraviny, které obsahují cukr, jsou často zdrojem velkého množství energie, která se ovšem, pokud dítě nemá dostatečnou pohybovou aktivitu, musí někde projevit. A projevuje se obvykle tak, že se přebytky ukládají v těle v podobě tuku. Dítě tloustne… Rychlé cukry sice okamžitě zvednou hladinu cukru v krvi, ale také se o nich rychle vytráví, takže dítě může být po dávce cukru brzy hladové. Maminka nabídne další energii v podobě další sladkosti. Takové výkyvy cukru ve stravě způsobí kolísání hladiny cukru v krvi a výkyvy v celkové energii dítěte. Takhle se utváří nevhodné stravovací návyky, které si děti nesou až do dospělosti, kde mohou skončit s obezitou a následnými zdravotními problémy.
Sladkosti jsou navíc nebezpečné v tom, že krom cukru do sebe dítě dostane i tuk a další průmyslově přidávané látky, které zintenzivňují chuť. Většina sladkostí je navíc trvanlivá, a to už máme „éčka“, barviva… A všichni už dnes víme, že to je špatné. Zkuste si přečíst etikety a najít potraviny, které nemají žádný přidaný cukr. Bude to dlouhé hledání.

Čím sladit?

Med se skládá z několika druhů cukrů. Kromě cukru obsahuje také minerální látky, vitamíny (B1, B2, niacin) a enzymy. Dále obsahuje inhibitin, který ničí bakterie a hojí rány. Med je biologicky velmi hodnotnou a chemicky nekontaminovanou potravinou, může v dětské výživě sloužit jako sladidlo. Pro děti je vhodná jedna čajová lžička denně. Med se nedává do vařicích nápojů, ale rozpouští se při 40 stupních C, jinak ztrácí všechny účinné látky.
Melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Jde o hustý hnědý cukrový sirup. Melasa obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků. Klasický bílý rafinovaný cukr neobsahuje žádný z nich. Melasa stejně jako med může být konzumována v množství 1 lžička denně.
Dalšími alternativami je kukuřičný či ječný slad, které mají vysokou výživovou hodnotu. Dále javorový sirup.
Pozor na umělá sladidla! Ta nejsou pro děti vhodná v žádném případě!

Přečtěte si i další články o stravování dětí:

 

Žádný komentář

Vložit komentář