Malý vegan

V dnešní době je mnoho dospělých vegetariánů a veganů. Nad tím se už nikdo nepozastavuje. Avšak jak se jedná o stravu dětí, najednou má k tomu každý plno řečí. Je od rodičů nezodpovědné a hazardující nedávat svým dětem potraviny živočišného původu?

 

Veganské stravování bezesporu snižuje riziko dětské obezity a také riziko infarktu, některých forem rakoviny a dalších zdravotních problémů. Stále tu je však jedno velké ALE. Jak jsou na tom děti v rodinách, stravujících se vegansky? Veganské děti bývají proti svým vrstevníkům drobnější, menší a lehčí, ale nijak extrémně, stále jsou v normě. Dívky veganky mají pozdější nástup menstruace. Vše vysvětluje množství tělesného tuku, který může nástup menstruace ovlivňovat. Dívky na rostlinné stravě mají tuku méně než jejich vrstevnice.

 

Veganská strava vylučuje nejen maso, ale i veškeré potraviny živočišného původu. Může to mít na vývoj a zdraví dětí nějaký vliv? Děti vegani mají dle odborníků dostatek bílkovin i mastných kyselin. Lékaři doporučují zvýšit příjem zinku a jódu prostřednictví potravinových doplňků. Problémem však může být vápník, také nedostatek vitamínu B12, ale to vše se dá doplňovat pomocí doplňků. Veganská strava je chudá na nenasycené mastné kyseliny, která jsou potřebné pro správnou funkci buněčných membrán, pro vývoj nervové soustavy i kognitivních funkcí. Děti vegani mohou trpět chudokrevností. Jak už bylo zmíněno, hrozbou je nedostatek vitamínu B12. Vitamín B12 je obsažen v mase, játrech, mléku, sýrech. Vegani musí brát potravinové doplňky, tedy tento vitamín vyrobený uměle. Pokud by dítě mělo dlouhodobý nedostatek vitamínu B12, hrozí mu potíže neurologického rázu, deprese, úzkosti, brnění končetin apod.

Rostlinná strava nemá zcela vyvážený obsah esenciálních aminokyselin. Děti v růstu a vývoji potřebují tyto esenciální aminokyseliny mnohem víc než dospělí.

 

Naopak velkou výhodu mají děti, stravující se vegansky, v příjmu kyseliny listové. Ta patří do skupiny vitamínů B, je důležitá při krvetvorbě v kostní dřeni. Chrání před některými druhy rakoviny a také před zánětlivými onemocněními. Děti vegani nedostatkem kyseliny listové rozhodně netrpí.

 

Závěrem – Pokud děti nejedí maso, není to žádná katastrofa. Jejich rodiče však musejí pečlivě dbát na vyváženost jídelníčku. U veganských rodin je pravděpodobné, že děti nebudou dostávat sladkosti, bílé pečivo, hranolky a další nezdravé potraviny. Naopak budou mít dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů. Pokud dětem z veganských rodin dají rodiče občas i mléčné výrobky či vejce, mohou být tyto děti mnohem zdravější než většina normálně se stravujících vrstevníků. Rodiče malého vegana musí pečlivě sledovat jídelníček, doplňovat vitamín B12, případně i další živiny.

Žádný komentář

Vložit komentář