Malé děti a televize

Televize malé děti doslova přitahuje. Dítě se dle výrazu na televizi soustředí, ve skutečnosti nemusí vnímat obsah, ale být spíše „mediálně hypnotizováno“. Výzkumy ukazují, že sledování televize má na děti neblahý vliv. Mozek malých dětí si zkrátka s obsahem televizního vysílání ještě neví rady. Jestliže máte doma miminko nebo batole, dobře si rozmyslete, kdy mu poprvé pustíte televizi.

Televize a kojení

Už u malého miminka, které se kojí nebo krmí z lahve může maminku zlákat pustit si televizi. Vždyť miminko na televizi nevidí a nesleduje. Avšak právě při kojení by maminka měla navázat s miminkem oční kontakt a dát mu kromě mateřského mléka i pocit bezpečí.

Škodí sledování televize?

Někteří rodiče si nedělá starosti s tím, že by mohla mít televize na jejich děti škodlivé účinky. Myslí si, že speciální programy pro batolata jsou kvalitní a neškodné, a tak rodiče klidně dítě před televizi posadí s čistým svědomím. Rodiče si myslí, že u televize se dítě uklidní a přinese mu poznání. Unavení rodiče navíc mohou mít chvilku klidu. Televize dítěti rozšiřovat obzory může, ale týká se to až starších dětí. Malým dětem je spíš zkresluje.

Televize však není pro malé děti vhodná. Televize dítěti nenabídne nutnou interakci a prožitek, který by měl být postaven na skutečných zážitcích. Batole ve svých prvních letech života prochází důležitou fází, kdy se u něj utváří fyzické, psychické, sociální a emocionální dovednosti. Tyto dovednosti může získat jen v kontaktu se skutečným světem a lidmi. Nikoliv s postavami a prostředím v televizi. A ještě horší je reklama. Dítě nepochopí, že to, co vidí na obrazovce, je natočeno proto, aby se výrobek dobře prodával.

Sledování televize může u menších dětí narušit komunikační dovednosti. Děti do tří let ke zdravému vývoji si potřebují spontánně hrát a hodně povídat. Povídat s lidmi, s hračkami. Při sledování televize se tyto dovednosti nerozvíjejí. Dítě je jen divák. S televizí nemůže být v interakci.

Sledování televize může u dítěte způsobit opoždění emočního a společenského vývoje. Děti, které často sledují televizi, obvykle špatně mluví a čtou. Bývají uzavřené, neumí spolupracovat při kolektivních činnostech. Neumí se prosazovat. A proto, že místo aby běhaly po venku, sedí u televize, bývají častěji nemocné.

U starších dětí, kterým sledování televize může přinést poučení a zábavu, je však nutný rodičovský dozor. Rodič by vždy měl vidět, co dítě sleduje, aby si o tom mohli popovídat. Děti od malička učíme, že program si mají pečlivě vybrat a když se jim něco nelíbí, nemusí to dokoukat.

Na co se děti mohou dívat v TV?

Pokud rodiče vyberou dětem nějaký program v televizi, měl by být krátký a pro dítě srozumitelný. Dítě do tří let by nemělo sledovat program delší než půl hodiny. Pokud se dítě kouká, měl by se rodič dívat s ním a vysvětlovat při sledování neznámé pojmy, aby se dítě v ději zorientovalo.

Dětský zrak a televize

V zájmu dětského zraku je nutné čas strávený před televizní obrazovkou omezovat. Obzvlášť škodlivé jsou programy s rychlými střihy obrazu. I malá miminka jsou televizí fascinovány bez mrknutí oka. Záření televize nebo monitoru může způsobovat komplikace jako je zánět spojivek.

Bez televize

Pokud chcete, aby dítě nesedělo u televize, začněte u sebe. Nastavte celé rodině jasná pravidla. Televizi nepoužívejte jako zvukovou kulisu. A hlavně ji nepouštějte dítěti u jídla.

Dětem nabízejte jiné způsoby zábavy (sport, společné hraní, malování, vyrábění, procházky,…).

0 Komentáře

  1. […] prostředí, ve kterém miminko vyrůstá, dokonci i to, zda mělo dudlík a jak dlouho, jak moc sleduje televizi a spousta dalších faktorů. Pokud dítě používá dlouhodobě dudlík, nemá v ústech […]

Vložit komentář