Jak slavit Silvestra s dětmi?

Za chvíli tu je konec roku 2016. Možná už přemýšlíte, jak ho se svými dětmi oslavíte. Silvestr s miminkem nebo s většími dětmi vypadá jinak od oslav, jaké slaví dospělí. To však neznamená, že si neužijete spoustu legrace, naopak. Máme pro vás tipy, jak dětem silvestrovskou oslavu připravit, aby si ji užily.

Závěr roku a Silvestr

Mnoho lidí pojímá závěr roku jako bujaré oslavy. Někteří tráví čas s přáteli, s rodinou, jezdí na hory či do teplých krajin. Konec roku připadá na 31. prosince, a to podle gregoriánského kalendáře. Jsou však na světě země, kde konec starého a příchod nového roku slaví v jiný den. Zejména tam, kde používají juliánský kalendář, to pak připadá začátek nového roku na 14. ledna. V Číně je začátek nového roku pohyblivý, může připadnout na dny mezi 21. lednem a 21. únorem.
V našem kalendáři posledním dnem roku je svátek Silvestra. Silvestr byl papež, který žil ve 4. století a stal se patronem zvířat a dobré úrody. Zavedl také slavení neděle. Tradice slavení dne sv. Silvestra má dlouhou tradici. V dobách minulých však nebyl spojen s oslavami konce roku, ale se slunovratem.

Silvestr s dětmi

Pokud máte děti, rozhodně to neznamená, že Silvestra musíte strávit zavřeni doma, u nezábavných televizních pořadů, nudit se a závidět bezdětným přátelům, kteří si mohou užívat bujarých oslav konce roku. I vy si můžete užít zábavu se svými dětmi. Jen musíte oslavy naplánovat a připravit tak, aby byli spokojeni všichni. Vždy vycházejte ze zájmů a věku dětí.

Začněte odpoledne

Oslavu Silvestra můžete uspořádat doma nebo i na jiném místě, kam třeba můžete pozvat všechny své přátele, kteří mají také děti. Důležité je začít hned odpoledne. Některé děti nevydrží ani do půlnoci. I ohňostroj si užijete už odpoledne, však je brzy tma. Oslavy příchodu nového roku se slaví po celém světě, a tak můžete dětem na internetu pouštět záběry oslav z druhého konce světa, kde už oslavili půlnoc. Děti si tak mohou užít dříve odpočítávání a slavnostní přípitek.

Výzdoba

Děti milují výzdobu. Balónky a papírové konfety, to patří ke každé dětské oslavě. Vyrobit můžete i legrační papírové čepice.

Slavnostní oblečení

Silvestr je slavnostní okamžik, tomu by měl odpovídati výběr oblečení. Dětem oblékněte ty nejlepší šaty, co mají. Klidně přehánějte. Chlapečkům dejte motýlky či kravaty, holčičkám krajkové šaty, perly, náhrdelníky apod. Holčičkám dopřejte, že se mohou namalovat. Na takové fotky pak bude radost pohledět.

Nápoje

Dětem vytvořte nápadité nealkoholické nápoje, koktejly. Dejte jim legrační názvy. Pijte ze slavnostních sklenic a rozhodně si připravte něco na půlnoční přípitek.

Občerstvení

Připravte si zábavné občerstvení. Starší děti vám mohou pomáhat. Vykrájejte šunku, sýr a chléb tvořítky na vánoční cukroví. Nakrájejte spoustu zeleniny, ať je obložený talíř barevný. Na talířích tvořte obrázky.

Tanec

Připravte si hudbu, která se dětem bude líbit. Můžete dětské skladby, ale i dospělácké písně, které se dětem líbí. Udělejte si v bytě prostor, kde budou moci děti tancovat. Uspořádejte taneční soutěž a hlavně natáčejte a foťte.

Ohňostroj

Můžete pyrotechniku nakoupit. Ale pozor, dělá velký rámus a některé děti, zejména ty malé, by se mohly hluku bát. Potom postačí prskavky nebo čínské lampiony. Pořídit můžete i svíticí náramky, čelenky, hůlky. Děti budou mít radost, že svítí ve tmě.

Zábava

Pro děti i pro sebe vymyslete činnosti, které během roku neprovozujete, nemáte na ně tolik času. Hrajte společenské hry, turnaje, soutěže atd. Mějte bláznivé nápady, převlékejte se za někoho jiného, hrajte pantomimu. Fantazii se meze nekladou. Napište si předsevzetí do nového roku, vložte do krabičky a za rok otevřete.

Silvestr s miminkem

Pokud máte malé miminko, silvestrovské oslavy pak budou vypadat úplně jinak. Silvestr se bude řídit podle potřeba dítěte.

Miminka musíte chránit před hlukem z petard či hlasité hudby. Barevné reklamy, televize a laserové efekty by pro dítě znamenaly zátěž a nebezpečí. Nervová soustava kojenců se teprve vyvíjí a u některých dětí by to mohlo spustit křeče či záchvaty.
U batolat a předškoláků buďte obezřetní a dbejte na to, aby se dítě nedostalo do kontaktu s vybuchlou petardou. Pestré obaly mohou být pro děti velmi lákavé. Lezoucí batole, které vše strčí do pusy, láká vše barevné a ocucávání zbytků petard by bylo z hlediska nebezpečných chemikálií velmi nebezpečné. Dávejte pozor i na střepy, zbytky alkoholu…
Pokud jste někam v miminkem vyjeli, chraňte jej od kouření. Malé děti jsou vystavovány zakouřenému prostředí, což je stejně nebezpečné jako aktivní kouření.

Žádný komentář

Vložit komentář