Novoroční předsevzetí – jak vytvořit, jak dodržet,…

Dáváte si novoroční předsevzetí? Začátek nového roku si lidé většinou předsevzetí dávají, protože skončil starý rok a začal nový, který mnoho lidí chápe jako začátek něčeho nového, lepšího,...Také se vám neustále opakují ta stejná? Jak zhubnout, začít cvičit po porodu, šetřit peníze, změnit práci či přestat kouřit. Většinou jde o předsevzetí, která lidem vydrží jen v lednu a další měsíce roku už o nich ani neví. Spíš než dané předsevzetí je důležitější vytvořit si plán, jak daného cíle dosáhnout. Jak ona novoroční předsevzetí uchopit a jak je dodržet?

I letos si mnoho z nás dalo určité předsevzetí. Většinou se tato předsevzetí týkala péče o vlastní zdraví a krásu, vztahů s blízkými lidmi, zaměstnání či vzdělání. Buď jde o předsevzetí, která nám mají pomoci bojovat se zlozvykem, nebo jde o touhu přestat něco dělat (přestat kouřit, přejídat se). Na druhé straně jsou to předsevzetí, která naopak nás nutí začít něco dělat (začít hubnout, cvičit, běhat, věnovat se dětem). Výhody novoročních předsevzetí tkvějí v tom, že se na ně můžeme koncem roku během vánočních svátků řádně připravit a nový rok pak začít s čistým štítem.

Největší překážkou v naplnění našich předsevzetí je především slabá vůle. Po prvních nezdarech naše úsilí končí a cíle jsou v nedohlednu. Jsou i lidé, kteří mají pevnou vůli. Ti však novoroční předsevzetí ani nepotřebují, protože dělají během roku jen to, co chtějí. Předsevzetí patří spíše lidem se slabší vůlí, protože právě tu slabou vůli se snaží napravit nějakým předsevzetím.

Vůle může fungovat podobně jako lidské svaly. Když chcete svaly, musíte pravidelně cvičit a svaly tužit. Stejně to potřebuje i naše vůle. Mnoho z nás dělá zásadní chybu, protože přecení své schopnosti, dá si neúnosná předsevzetí. Pak to dopadne tak, že párkrát zajdeme do posilovny nebo běhat. Takhle však svou vůli neposílíme. Na slabou vůli se musíme připravit. Promyslet a vytvořit si postup a snažit se ho dodržet. Stačí dva, tři měsíce vydržet a z nového předsevzetí se stane zvyk. A to už máme skoro vyhráno.

Jak postupovat při vytváření předsevzetí a plánu?

Musíte být konkrétní! Nedávejte si obecné předsevzetí „zhubnout“, „ušetřit peníze“, ale vytvořte si konkrétní cíle, které se budou jednodušeji realizovat. Chcete-li shodit deset kilogramů, pak si vypočítejte, kolik musíte shodit každý měsíc a každý týden. To samé platí v šetření peněz. Vypočítejte si, kolik si musíte dávat každý měsíc stranou, abyste dosáhli vytčeného cíle.

Více malých cílů než jeden velký. Svůj úkol si rozdělte do několika menších, které pak můžete lépe uchopit a naplnit. Nedejte si třeba cíl, že za rok zhubnete deset kilo, ale stačí třeba za měsíc zhubnout jedno kilo. Pak po dosažení úspěchu vás to bude motivovat k vytčení dalšího dosažitelného cíle.

Myslete pozitivně!

Seznamte své prostředí s vaším předsevzetím, ať vás mohou podporovat.

Nenechte se demotivovat jedním neúspěchem, ale pokračujte dál v nastoleném režimu. Pokud si třeba už v půli ledna zapálíte cigaretu nebo sníte čokoládu, neházejte flintu do žita. Lidé přeci mohou chybovat. Nenechte se demotivovat jedním neúspěchem, ale pokračujte dál v nastoleném režimu. Pokud si třeba už v půli ledna zapálíte cigaretu nebo sníte čokoládu, neházejte flintu do žita. Lidé přeci mohou chybovat. Pokud se dostanete do fáze, kdy ať už z fyzických, psychických či časových důvodů nestíháte dodržovat vše stanovené a přece byste rádi shodili nějaká kila, vyzkoušejte proteinovou dietu. Ta umí snížit hmotnost bez výraznějšího pohybu a hladovění.

Odměňte se a pochvalte se! Náš život se odehrává v každodenních momentech. Radujte se z malých úspěchů a buďte pyšní na to, co děláte a kdo jste. A také na to, že se vám daří stávat se tím, kým chcete být.

Dokumentace. Zapisujte si vše, co souvisí s vaším plánem. Odškrtávejte, vypisujte,… Jak je něco černé na bílém, budete mít o všem lepší přehled.

Shrnutí

Zkuste tedy při plánovaní Vašeho předsevzetí, myslet i na postup, jak jej chcete dosáhnout a vše si pečlivě naplánujte. Pomoci Vám tomu může i souhrn těchto jednoduchých pravidel:

zvolte si pevný datum změny a dodržte ho
vše si důkladně promyslete a určete si své priority
pokud již máte negativní zkušenosti z minulých let, zapomeňte na ně a myslete pozitivně – tentokrát se to povede
změnu si rozdělte na malé dílčí kroky. Základem zvyku není kvantita, ale opakování a dodržování
pokud něco nedodržíte, nezoufejte. Snažte se však ke svým novým pravidlům co nejdříve vrátit a začněte opět s malými kroky
pravidelně se odměňujte – daří-li se Vám podle Vašich představ, užívejte si to a dělejte si malé radosti za odměnu
předsevzetí si napište, dejte si ho na viditelné místo, abyste si ho připomínali.

 

Přejeme vám hodně úspěchu v plnění vašich novoročních předsevzetí v roce 2020!

1 Komentář

  1. Dlouho jsem si dávala jako předsevzetí přestat kouřit a pořád se mi to nějak nevedlo. Zkoušela jsem aspoň přejít na elektronické cigarety, ale dlouho jsem nemohla najít žádnou, co by mi vyhovovala, až jsem nedávno objevila jednorázové VENIX - není s tím žádná práce při nabíjení, nedoplňuje se tam náplň, vydrží dost dlouho a hlavně mají výborné ovocné příchutě - jablko, pomeranč, ananas... Takže pokud někdo chce seknout s klasickými cigaretami, můžu jen doporučit!

Vložit komentář