Dětské zoubky a péče o ně

Už jste byli se svými dětmi u zubaře? Víte, kdy poprvé byste měli na prohlídku vyrazit? Odpověď na tuto otázku a mnoho dalších zajímavostí o růstu dětských zoubků a péči o ně se dozvíte v dnešním článku.

Růst dětských zoubků a jejich čištění

První zoubky začínají dětem růst okolo 6. měsíce věku. Již v tomto věku je vhodné začít s pravidelnou péčí. To, jak se budeme starat o mléčné zuby, se projeví na zdraví zubů trvalých. Zoubky u kojence můžete „čistit“ - jemně stírat - pomocí prstového gumového zubního kartáčku. Použít lze i navlhčenou vatu či čistý kousek látky.
Kolem jednoho roku se většině dětem začínají prořezávat také stoličky a pak nastává vhodná doba k používání normálního kartáčku. Zoubky čistěte dětskou pastou určenou pro danou věkovou kategorii, s množstvím pasty to nepřehánějte, stačí troška. Naučte své dítě pravidelnosti v péči o chrup již v tomto věku, čistěte zoubky ráno a večer.
Mezi 2. a 3. rokem již můžete dítěti dovolit, aby si zoubky čistilo samo, jeho čištění však kontrolujte a zoubky dočistěte. Samozřejmostí je, že půjdete dítěti příkladem a zásady zubní hygieny bude dodržovat také.

Zubní kaz
Zubní kaz je jednou z vůbec nejrozšířenějších chorob mezi lidskou populací. Způsobují ho bakterie Streptococus mutans, které přeměnují cukry na kyseliny a ty poté narušují a rozpouštějí zubní sklovinu. Tyto bakterie mohou být přítomny na zubním plaku a kameni, ale také ve slinách. Zubní kaz může bohužel potkat nejen dospělé, ale i malé děti. K dětem se bakterie většinou dostanou z úst rodičů pomocí slin. Neolizujte proto lžičku, pokud ji budete dávat dítěti znovu do úst, pozor také na „čištění“ dudlíku vlastními ústy. Pokud se podaří, aby se dítě s bakterií Streptococa nesetkalo do 3 let věku, zvyšuje se tím odolnost jeho zoubků oproti zubnímu kazu v dospělosti.

Zdravá strava
Nejen správná zubní hygiena ale i správné stravování má vliv na vývoj a odolnost chrupu proti zubnímu kazu. Dětským zoubkům škodí nadměrná konzumace jednoduchých cukrů. Ty jsou obsženy již v mateřském mléce (zkuste omezit noční kojení, pokud zjistíte, že se prořízli první zoubky, nenechávejte dítě usínat u prsu), mohlo by dojít se kažení předních zoubků. V pozdějším věku jsou nevhodnými potravinami bonbóny, lízátka, čokoláda nebo slazené nápoje, jejichž zbytky zůstávají na zoubcích a narušuju sklovinu. Nechte dítě pít vodu či neslazený čaj.

Dudlík a zoubky
Existuje mnoho mýtů o tom, jak může používání dudlíku způsobit růst křivých zoubků. Může k tomu dojít, ale jen v minimu případů.
Dnes se to již snad stát nemůže (i když dříve to zřejmě bývalo běžné), přesto raději varujeme – nenamáčejte nikdy dudlík do medu (cumel).

Kdy s dětmi k zubaři
K zubaři byste měli s dětmi vyrazit již s prvními prořezanými zoubky, zubař dítě prohlédne a poučí vás o tom, jak zoubky dítěti správně čisti. Dítko si alespoň zvykne na prostředí v zubní ordinaci dříve, než nastane nějaký problém. Jít poprvé k zubaři s kazem či bolestivými zoubky by mohlo být pro dítě velmi stresující zejména z hlediska dalších pravidelných prohlídek. Lékař vám doporučí, jak často byste měli jeho ordinaci navštěvovat, zpravidla je to 2x ročně.

Přečtěte si i další články na téma dětské zoubky:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

Žádný komentář

Vložit komentář