AE = Atopický ekzém u dětí

Co je atopický ekzém? Jaké jsou jeho formy? V jakém věku může propuknout? Co ho způsobuje a ovlivňuje? Lze ho léčit a jak? Jak mu lze předcházet u malých dětí? Plus seznam potravin, které je třeba vynechat v prvním roce života a seznam vhodných potravin.

Ekzém je v podstatě obranná zánětlivá (alergická) reakce těla, které se tak snaží odstranit vyvolávající příčinu a její škodlivé účinky snížit na co nejnižší míru. Obranné reakce u atopiků jsou velmi silné. Příčinou ekzému mohou být různé látky, se kterými přicházíme denně do styku. Některé vyvolávají ekzém přímým kontaktem, jiné po vdechnutí nebo po požití. Významnou úlohu hraje u některých ekzémů dědičnost – a tím je právě ekzém atopický, nazývaný také jako ekzém konstituční, vrozený či atopická dermatitida.

Atopický ekzém je někdy také nazýván jako dětský ekzém – podle období, v němž vzniká. Jedná se o silně svědivé, obvykle roky trvající zánětlivé kožní onemocnění. Bývá spojeno s častým rodinným výskytem astmatu nebo senné rýmy. Sklon k těmto třem chorobám, pro které se používá jednotícího názvu atopie, bývá dědičný.

Výskyt atopického ekzému v naší populaci se odhaduje v posledních letech na 10%.

Formy atopického ekzému

Atopický ekzém se vyskytuje ve třech formách. Liší se obdobím vzniku a vzhledem kožních projevů.

Kojenecká forma atopického ekzému

Začíná mezi 2. až 6. měsícem na tvářích a čele a postupně se může rozšířit na celou hlavu, tělíčko, ruce a nohy. Kůže v těchto místech zčervená, na povrchu se vysévají drobné pupínky a puchýřky, dochází k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Vyrážku doprovází silné svědění, děti se škrábou, jsou neklidné, mohou i špatně spát.

Co v tomto období AE vyvolá nebo zhoršuje?

Jsou to potravinové alergeny – nejčastěji kravské mléko, vejce a citrusové plody. Zhoršení může vyvolat i prořezávání zoubků, infekční onemocnění, zapocení, očkování a další.

Dětská forma atopického ekzému

Spadá do období předškolního a školního věku. Vyrážka se z obličeje přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže už nemokvá, ale je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání, protože silné svědění trvá i v tomto období.

Rozhodující obrat může nastat ve věku 2-7 let nebo v pubertě. Nejhorší období bývá v posledních třech měsících prvního roku života. V následujících letech intenzita projevů onemocnění slábne a postupně dochází ke zhojení.

Během prvních školních let se zhojí okolo 75% nemocných dětí. U ostatních se choroba může zhoršit nebo znovu projevit v pubertě. S přibývajícími léty se závažnost a rozsah kožních změn snižuje a do dvaceti let postupně mizí. Přetrvání ekzému ve středním a dospělém věku je málo časté.

Dospělá forma atopického ekzému

Obvykle jí předchází kojenecký i dětský atopický ekzém nebo astma. Postižena jsou stejná místa jako u dětské formy, ale kůže ještě více svědí, je hrubá a rozpraskaná. Někdy dochází i ke kožním změnám na různých částech těla, které jsou od typických změn dosti odlišné – např. bělavá, drsná a lehce se olupující okrouhlá ložiska na obličeji či končetinách apod.

Kdy se může atopický ekzém zhoršit?

Při chřipkových onemocněních, zánětech horních cest dýchacích, při angíně, zánětu středního ucha, někdy i při obyčejné rýmě. Zhoršování bývá patrné při prořezávání prvních zoubků a zvýšené teplotě. U dětí může být příčinou zhoršení ekzému i konzumace nevhodných potravin – mezi ně patří především čokoláda, plísňové sýry, vlašské ořechy, konzervované potraviny, kořeněné nebo kyselé pokrmy, aromatizované ovoce.

Ke zhoršení obvykle dochází i v pubertě, i děvčat v závislosti na menstruačním cyklu. V nemenší míře ovlivňuje atopický ekzém i stres.

Nepříznivě působící zevní vlivy

Časté mytí mýdlem, kontakt se saponáty, pěnami do koupele, chlorovaná voda v plaveckém bazénu. Nevhodný je kontakt kůže atopika s vlněnými tkaninami, kožešinami a dalšími látkami jako flanel, plyš, samet apod.

Zvýšené pocení a pobyt v prašném prostředí také zhoršují průběh ekzému a navíc mohou způsobit výskyt potniček.

U malých dětí pozor na nevhodné hračky – plyšová zvířátka nebo hračky s ostrými hranami.

Čím je způsobeno silné svědění kůže?

Ke specifickým provokačním faktorům, jež vyvolávají svědění, patří především některé látky, na které je pacient alergický a které vdechne (pyl, prach, roztoči) nebo sní (příliš ostrá a kyselá jídla, mléko, vejce, ryby, čokoláda, ořechy, aromatické ovoce).

Svědění často způsobují i tzv. nespecifické provokační faktory – patří mezi ně změny v teplotě a vlhkosti ovzduší, pocení a psychický stres.

Svědění je někdy velmi nepříjemné, úlevu přináší pouze rozškrábání – proto jsou malé děti často plačtivé a mrzuté, ruší to jejich spánek, ve škole se nemohou soustředit.

Jak omezit svědění a zabránit škrábání?

Při záchvatu svědění je potřeba zkusit upoutat pozornost dítěte jinou činností. Snížit teplotu v místnosti, vyvětrat. Vhodné je použít studený obklad nebo promašťovací krém vychlazený v lednici. Pokud dítě svědí kůže, musí se ihned namazat – to by mělo dítě vědět. Ale nános masti by měl být vždy malý, aby se mohl snadno vstřebat. Mažte raději častěji a slabou vrstvičku. Pozor na dlouhé a ostré nehtíky – udržujte je krátce ostříhané a čisté – zabráníte tak vniknutí infekce.

Lze ekzém léčit?

Léčení ekzému není jednoznačné, protože na jeho průběh působí mnoho zevních i vnitřních vlivů. Léky podávané atopikům dělíme na léky úlevové (ulevují od svědění a zarudnutí – antihistaminika) a léky preventivní s protizánětlivým účinkem (nepodávají se příliš často).

Neexistuje žádný zázračný lék. Jsou ale univerzální pravidla, která by měl každý atopik dodržovat.

Důležitá je především životospráva dítěte, přiměřené oblékání, správná péče o kůži, dostatek klidného spánku a odpočinku, nedráždivá strava, dlouhodobý pobyt na zdravém vzduchu mimo město.

Každé dítě reaguje na jiné podněty, sledujte proto, co průběh ekzému zhoršuje a snažte se těmto vlivům vyhýbat – to se týká jídelníčku, počasí, léků, koupání, reakcí na slunce, menstruačního cyklu, psychické a fyzické zátěže, domácnosti, koníčků.

Jak předcházet rozvoji atopického ekzému u dětí s alergickou rodinnou zátěží?

Co nejdéle kojte – nejlepší je výlučné kojení prvních 6 měsíců života dítěte. Maminka by ve své stravě měl a omezit mléko, vejce, ořechy a ryby.

Zavádějte první nemléčný příkrm až v 6. měsíci – vyvarujte se alergizujících potravin a vybírejte pro přípravu jen nealergizující potraviny (viz níže).

Eliminujte alergeny z okolí dítěte – nekuřte v jeho blízkosti, zabraňte styku s domácími zvířaty, omezte prašnost v domácnosti, odstraňte peřiny a žíněné matrace, silně znečištěné ovzduší ve městech je velmi nevhodné.

Potraviny, které je třeba vynechat v prvním roce života

  • vejce, mléko, mléčné výrobky

  • citrusové plody

  • kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, fíky, datle

  • bobulovité ovoce (rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny) – výjimkou jsou borůvky

  • ořechy, mandle, slunečnicová a dýňová semínka

  • rafinovaný i přírodní cukr, sladkosti, med

  • rajčata, celer, paprika, ředkev, ředkvičky, křen, luštěniny (fazole, hrách, čočka), kyselé zelí

  • ryby a měkkýši

  • vepřové maso

  • exotické koření

Vhodné potraviny – potraviny, které zřídka vyvolávají alergické reakce

  • zelenina – zelená okurka, cuketa, dýně , baklažány, mrkev, kedlubna, chřest, čekanka, hlávkový salát, polní salát, ledový salát, červená řepa, pórek, květák, bílé zelí, červené zelí, čínské zelí, kapusta

  • ovoce – hrušky, sladká jablka, meloun, avokádo, sladké třešně, vinné hrozny, borůvky, švestky, mirabelky, banány

  • obilniny – rýže, proso, oves

  • maso – kuřecí, krůtí, kachní, husí, jehněčí, králičí, telecí

  • oleje – slunečnicový, kukuřičný, sezamový, olivový

  • pojící prostředky – rýžový, kukuřičný a bramborový škrob

  • nápoje – minerální vody, dětské čaje

 

Přečtěte si také další články na téma alergie:

 

Žádný komentář

Vložit komentář