Jarní alergie u dětí

Většina z nás miluje jaro, ale někteří by ho nejraději zrušili. Stromy kvetou, rostliny kvetou, zkrátka sezóna pylových alergií je v plném proudu. Venkovním alergenům se moc vyhnout nedá, a tak mnoho dospělých i dětí trápí alergické svědění očí, kýchání, rýma nebo záchvaty dušnosti. Dá se nějak projevy alergie omezit? Nebo jaká opatření podniknout?

Pylové alergie

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně může člověk setkat. Nejčastější jarní alergie jsou způsobeny pylem z kvetoucích rostlin. Pylová zrna jsou samčím výtrusem kvetoucích rostlin. Tato zrnka jsou velmi malá a k samičím buňkám jsou přenášena větrem nebo hmyzem. Alergikům nevadí jen tato zrna samotná, ale to, že obsahují alergizující bílkoviny. Koncentraci pylu ve vzduchu ovlivňuje také počasí. Pyl se snadno šíří v suchu, horku a při větru. Naopak déšť pyly sráží k zemi a riziko obtíží klesá. Paradoxně se však situace může zhoršit při bouřkách, kdy dochází k rozpadu pylových zrn a uvolnění menších částí do ovzduší. V průběhu pylové sezóny se zastoupení druhů pylu v ovzduší mění podle toho, co zrovna kvete. Alergie na pyl, neboli polinóza, způsobuje alergikům rýmu, oteklé oči, kýchání, pocity svědění a pálení v nose či v krku. Všichni alergici cítí, že jaro je ve vzduchu.

Pyly rostlin

Časně zjara se vyskytuje pyl dřevin. Pyly stromů a keřů vyvolávají alergické obtíže v období od března do května. Představiteli dřevin kvetoucích v tomto období je bříza, líska, olše, habr, kaštan, dub, buk.

Sezóna pylu travina obilovin je od července do srpna. V tomto období kvetou traviny, jako lipnice, bojínek, srha a kostřava, obiloviny jako pšenice, žito, oves, ječmen.

A v období pozdního léta pak jsou v ovzduší pyly bylin a rumištních plevelů (pelyněk, ambrozie), ty způsobují problémy až do října.

Jak na jarní alergii?

  • Ideální by bylo vyhnout se alergenům, tedy pylu, což však nejde. Tak alespoň omezte maximálně pobyt v blízkosti alergenů.
  • Pro pobyt v přírodě volte vhodné počasí (po dešti, při vlhku a za mírného mrholení)
  • Omezte nebo vynechte potraviny, které zhoršují alergické reakce.
  • Starejte se o pokožku.
  • Pořídit můžete čističku vzduchu.
  • V bytě větrejte pouze brzy ráno.
  • Častěji perte ložní povlečení.
  • Léky na alergii užívejte dle rad lékaře.
  • Když venku kvetou hlavní alergeny, může se alergie projevit dýchacími potížemi, ale zhoršit se může také stav pokožky, která může být vysušená. Proto se doporučuje ji preventivně promazávat alespoň na nejcitlivějších místech (loketní a kolenní jamky).
  • Také se snažte doma mít co nejméně prachu, protože jeho množství může rovněž dráždit i člověka, který na něj jinak alergický není. Při jarních alergií je alergik vyčerpaný bojem s jinými alergeny.

Léky

V sezóně, kdy kvete to, na co je alergik citlivý, se většinou užívají jednou denně antihistaminika. Tyto léky jsou volně prodejné, avšak pokud jsou předepsány od lékaře, budou vás stát méně peněz. Pokud má dítě sklon k astmatu, mělo by užívat léky i na něj.

Alergie u dětí

U dětí se první alergická onemocnění objevují obvykle již mezi 6. a 12. měsícem života. Později mezi 1. a 4. rokem se již objevují typické klinické příznaky, které se v následujících letech stabilizují a pak přetrvávají až do dospělosti. V raných fázích života se u dítěte objevují spíše potravinové alergie, později se projevují i alergie inhalační, tedy pylové, roztočové, zvířecí a plísňové. Ve školním věku a v dospělosti jsou to pak alergie lékové. Alergie na hmyzí štípnutí jsou v raném dětství vzácné.
U dětí jako první alergický projev bývá atopický ekzém, který se objevuje už od prvních měsíců života. Spouštěčem bývají potravinové alergeny (kravské mléko, vaječný bílek,…). Svědivé zarudnutí a pupínky se u kojenců a batolat objevují nejčastěji na tvářích, čele, hrudníku. Může být postižen i celý povrch těla. Později se ekzém objevuje v typických ložiscích, nebo zcela ustoupí. Atopický ekzém je prvním signálem, který ukazuje, že dítě může mít v průběhu svého života další alergie.
Nejznámějším klinickým projevem alergie je alergická rýma. Ta se může objevit již v batolecím a předškolním věku jako svědění v nose, kýchání, vodnatá rýma a pocit ucpaného nosu. Provázeno může být i svěděním, zarudnutím a slzením očí.
Průduškové astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se projevuje výraznou reaktivitou průdušek. Typické projevy jsou pocity dušnosti, dráždivý kašel, hvízdavé dýchání. U dětí astma vyvolává nejčastěji vdechnutí alergenů. Často se dětské astma v průběhu dospívání stabilizuje nebo přechází do sezónní alergické rýmy.

Žádný komentář

Vložit komentář