Horečkou se myslí tělesná teplota nad 38,5ºC, když se měří v konečníku. Od 37,5ºC do 38,5ºC (při měření v konečníku) se mluví o zvýšené teplotě. Pokud teplota vystoupá nad 41ºC, jde již o rozvíjející se septický šok, který představuje pro dítě velký stupeň rizika.
U dětí do 3 let je krátkodobé zvýšení teploty nebo horečka častým jevem. Problémem je, pokud se takové horečky bezdůvodně opakují, přetrvávají, nebo pokud přetrvává zvýšená teplota a dítěti zdánlivě nic nechybí a chová se zcela normálně. To je potom potřeba takovou situaci konzultovat s pediatrem. Mohlo by se jednat o skrytou infekci nebo jiné onemocnění.
Měření teploty
Bezpečné, běžné a snadné měření teploty je měření v podpaždí. Je zapotřebí teploměr, který se vloží do podpažní jamky, paže s teploměrem se přitiskne k trupu na 5 minut. Ovšem přesnější je měření v konečníku nebo v ústní dutině. Existují teploměry do zvukovodu, nebo bezdotykové teploměry.
Použít na měření teploty můžeme různé teploměry. U malých dětí se doporučuje rychloběžka, jejíž část se zasune dítěti do konečníku a po ustálení hodnoty získáme informaci o teplotě během asi 30 sekund. Hodnota se odečítá na teploměru zasunutém v konečníku, nikoliv po vysunutí, protože u rychloběžky se rtuť vrací okamžitě zpět a údaj už by nevypovídal o původně naměřené teplotě.
Před měřením v konečníku je zapotřebí teploměr potřít olejem, aby měření nebylo pro dítě bolestivé. Také je třeba měřit klidnému dítěti, protože vzpínající se dítě by si mohlo konečník snadno poranit. Pro méně klidné dítě je vhodnější teploměr s ohebnou špičkou.
Příčiny horečky
Virové a bakteriální infekce, očkování, poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza).
Poruchy obranyschopnosti organizmu
Otravy (léky, chemickými látkami)
Úpal, úžeh, extrémní fyzická zátěž, přehřátí kojenců přílišným oblečením a pobytem v přehřátých místnostech
Infekční onemocnění např. pátá a šestá nemoc
Onemocnění nervového systému (úrazy, krvácení, infekce mozku)
Nádorová onemocnění
Úrazy spojené s zhmožděním tkání
Způsoby srážení horečky
Do 38ºC se teplota neovlivňuje. Nad 38,5ºC (měřeno v konečníku, protože rozdíl mezi teplotou v podpaždí a konečníku je obvykle 0,5ºC, v podpaždí je o 0,5ºC nižší) se již snažíme horečku snížit. V žádném případě nepoužíváme metody snižování horečky, pokud má dítě studené končetiny nebo mramorovanou kůži na těle, vyrážku na kůži, nebo pokud dítě proceduru odmítá a brání se jí.
Zábaly
Osušku namočíme do vlažné vody asi 18ºC a zabalíme do ní dítě. Balíme pouze hrudník a bříško, končetiny zůstávají volné. Dítě nepřikrýváme a necháme v zábalu asi 10 – 15 minut. Tuto proceduru opakujeme 3x během 2 hodin. Dbáme na přísun tekutin. Teplota v místnosti má být 24ºC. Po sundání zábalu necháme dítě odpočinout, lehce jej přikryjeme a za 20 minut změříme teplotu. Pokud teplota neklesá, proceduru opakujeme. Nesnažíme se horečku srazit do normálního stavu. Stačí, když se podaří teplotu snížit o 1 – 2 stupně. Pod dítě nedáváme žádnou igelitovou fólii, ale jen bavlněnou složenou osušku.
Ledové kostky do třísel
Málo používaná metoda spočívá v tom, že na obě třísla dítěte přiložíme kapesník a na ně dáme 2-3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku. Necháme asi 10 minut. Dítě je lehce přikryté. Poté led odstraníme a za 20 minut kontrolně měříme teplotu, zda klesla. Pokud neklesá, postup se opakuje. Děti tento postup obvykle dobře snáší. Je to efektivní metoda, protože třísly prochází velké tepny, takže se krev rychle chladí. U kojenců se tato metoda nedá moc použít vzhledem k anatomickým tvarům.
Omývání houbou
Do dětské vaničky či vany napustíme vodu asi 29ºC. Dítě do ní položíme nebo posadíme a pomocí houby omýváme trup a končetiny po dobu 10-30 minut, záleží jak dlouho dítě vydrží. V místnosti má být asi 24ºC. Pokud se objeví husí kůže, proceduru ukončíme a po 30 minutách kontrolně přeměříme teplotu.
Sprchování
Na sprchování použijeme vodu o teplotě kolem 29ºC. Po dobu 2 minut dítě sprchujeme, poté osušíme a po 20 minutách provedeme kontrolní měření teploty. Pokud neklesá, postup opakujeme. Jestliže dítě nesnáší sprchování, tak použijeme jiné metody.
Srážení horečky pomocí léků
Paracetamol (Paralen, Panadol) dávkuje se podle váhy a věku dítěte.
Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) jde o podobnou léčivou látku, která má navíc protizánětlivé účinky
Kyselina acetylsalicylová (acylpyrin, Aspirin) není určen pro děti do 15 let z důvodu rizika vzniku krvácivých stavů. Tyto léky vždy musí předepsat lékař.
Pro snížení horečky u malých dětí jsou vhodné čípky a sirupy. Tablety lze použít od 3 let věku dítěte, pokud polykání tablety dítě zvládne. Léky se nesmí kombinovat. Kombinovat lze jen formu léku (čípek, sirup, tabletu), nikoliv druh přípravku.
Přečtěte sitaké další články an téma nemoci dětí:
Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa