Příprava na těhotenství, oplodnění a počátek těhotenství

Pro nastávající maminky nebo pro vás, které se teprve chystáte miminko počít, zde máme sérii několika (vlastně devíti) článků o průběhu těhotenství měsíc po měsíci. Dozvíte se mnoho zajímavých informací o tom, co se děje s vámi a s vaším miminkem od početí až do porodu.  🙂

 Připravte se na těhotenství již před početím
Příprava na těhotenství by měla začít nejlépe tři měsíce před samotným početím. Žena by měla dodržovat zásady zdravého života - zdravě jíst, cvičit, nekouřit, nepít alkohol. V případě, že se léčí se závažnějším onemocněním, měla by případné těhotenství konzultovat jak s gynekologem, tak s odborným lékařem.
Aby bylo miminko zdravé je dobré v co nejranějším stádiu těhotenství (nebo i před početím) brát kyselinu listovou. Pokud nemáte dostatečný přísun potravin, ve kterých je kyselina listová obsažena (především všechny druhy salátů, zelená zelenina, apod.), nechte si jej předepsat vaším lékařem nebo si ji můžete zakoupit v lékárně.

Jak to vše funguje

Menstruační cyklus
Menstruační cyklus ženy trvá průměrně 28 dní. Menstruace začíná krvácením, které signalizuje, že vajíčko uvolněné v předchozím cyklu nebylo oplodněno. Na vaječníku vzniká tzv. folikul, ve kterém probíhá proces dozrávání vajíčka. Působením hormonu estrogenu roste děložní sliznice. Přibližně v polovině menstruačního cyklu (14. den) dochází k prasknutí folikulu a dojde k uvolnění vajíčka - tento proces nazýváme ovulací. V místě prasklého folikulu vzniká žluté tělísko. Vajíčko se vydává na pouť vejcovody směrem k děloze. Děložní sliznice se připravuje na uchycení oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění žluté tělísko zanikne a 28. den nastává další menstruace.
Oplodnění
K oplodnění dochází splynutím vajíčka se spermií. Nejrychlejší a nejschopnější spermie se dostávají do blízkosti uvolněného vajíčka. Jen jedna jedná však může s vajíčkem splynout. Hlavička spermie naruší vrchní obal vajíčka a proniká dovnitř. V ten okamžik se vajíčko stává pro další spermie nepřístupné. V tento okamžik je dán budoucí jedinec - má polovinu genetických informací matky a polovinu otce. Oplodněné vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a dochází k přerušení menstruačního cyklu.
Plodné dny aneb kdy na „to“
Plodné dny se nejčastěji počítají dva dny před a dva dny po ovulaci, protože uvolněné vajíčko je schopné oplodnění asi jen 24 hodin. Každá žena si může určit přibližný den ovulace sama - pomocí měření bazální teploty, sledování struktury děložního hlenu nebo struktury slin, pomocí zvláštního mikroskopu. Rychlost dozrávání vajíček a stanovení pravděpodobného termínu ovulace lze také pomocí ultrazvuku.

Jak počítat délku těhotenství
Délka těhotenství se počítá od prvního dne posledních měsíčků. Těhotenství trvá asi 280 dní. Když se k datu poslední menstruace přičte 280 dní, pak se určí předpokládaný termín narození miminka (ve skutečnosti se v tomto termínu narodí asi jen 5% dětí). Některá se rodí dříve, jiná jsou přenášena.

Bude to holka nebo kluk
O pohlaví miminka je rohodnuto již v okamžiku splynutí mužské spermie a ženského vajíčka. Ženské vajíčko je nositelem chromozomu X a mužské spermie jsou nositeli chromozomu X nebo Y. Když dojde ke spojení vajíčka se spermií X, pak se narodí holčička (ženské pohlaví = XX), když dojde ke spojení se spermií Y, pak se narodí chlapeček (mužské pohlaví = XY). Existují různé rady, jak na to, aby to byla holka nebo kluk. Ale není to vlastně jedno? 🙂

Je libo dětí více - dvojčata, trojčata, čtyřčata...
Ve výjimečných případech se ženě narodí více než jedno miminko. Hovoříme pak o vícerčatech. Mohou být jednovaječná nebo vícevaječná. U jednovaječných dvojčat došlo k oplodnění jednoho vajíčka (= 1 vajíčko + 1 spermie). Při jeho dělení však došlo k procesu podobnému klonování a místo jednoho jedince se začaly tvořit jedinci dva – miminka jsou stejného pojhlaví (dva kluci či dvě holky). U dvojvaječných dvojčat došlo k oplodnění dvou ženiných vajíček – v tomto případě můžete mít i holku a kluka.

Jak poznám, že jsem těhotná
Za nejčastější příznaky těhotenství považujeme vynechání menstruace, růst a napětí v prsou, kovová chuť v ústech, nevolnost, únava, časté močení, těhotenské chuti, pocit na omdlení. Ne vždy a ne všechny příznaky však musí každá těhotná pozorovat.

Když zjistíte vynechání menstruace, zakupte si těhotenský test. V lékárně vám jistě rádi poradí a doporučí. Většinou se prodávají po dvou kusech v jednom balení, abyste mohla případné těhotenství ověřit ještě jednou a své nadšení tak prohloubit 🙂

Těhotenské testy jsou založeny na přítomnosti HCG - lidského choriového gonadotropinu - v krvi budoucí maminky. Ten se ale začíná vytvářet po zanoření vajíčka do děložní sliznice a zpočátku je ho velmi málo - hladiny HCG 7 dní po oplodnění tj. na konci 1. týdne se pohybují mezi 0 až 5 mIU/ml což je pod hladinou "normy" pro prokázání těhotenství.

Jak miminko roste
Oplozené vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a rychle roste a dělí se. Na konci 1. měsíce je veliké několik milimetrů, vidět jsou zárodky hlavičky a končetin. Do vytvoření placenty se vyvíjí v plodovém obalu.

1.-2. týden těhotenství

Během prvního a druhého týdne těhotenství je vývoj zárodku velmi rychlý. Po 30 hodinách od chvíle oplodnění se zárodek skládá ze dvou buněk, po sedmdesáti hodinách už ze 32 buněk. Přibližně po čtyřech dnech je již „hotov“ útvar s buňkami, které tvoří základ jednotlivých tělesných tkání. Teprve šestý až sedmý den po oplodnění putuje zárodek do děložní dutiny, kde najde ideální místo pro uhnízdění.

3. týden těhotenství

Při oplodnění, kdy se spojí spermie a vajíčko vajíčko, dojde k prvnímu dělení. Přestože je embryo jen 0,12 milimetru velké je už jasné, jestli miminko zdědí modré oči po otci nebo vlnité vlasy po matce. To vše "ví" již úplně první nová buňka.

4. týden těhoteství

S jistým cílem se pohybuje malé embryo ("miminko" se již nyní skládá z několika stovek buněk) z vejcovodu směrem k děloze. Je vybíravé a potřebuje často několik dní, než nalezne vhodné místo v uteru (děloze). Usazení vyvolává příliv hormonů, které (také) zastaví menstruaci.

Mám změnit svůj životní styl?
V prvních měsících těhotenství je rostoucí plod nejvíce ohrožen. Vyvarujte se všech negativních prvků - kouření, pití alkoholu, užívání léků bez porady s lékařem.
Pokud pracujete v rizikovém prostředí, domluvte se se zaměstnavatelem na změně pracovního místa - máte na to právo.

Pro radost

Udělejte si první fotografii svého bříška, změřte si a zapište si kolik máte nyní centimetrů přes bříško.

V následujících měsících bude radost pozorovat, jak se pěkně zakulacujete.

 Přečtěte si i další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

Žádný komentář

Vložit komentář