Sůl v dětské stravě

Je sůl opravdu nad zlato? Ano, ale všeho moc škodí a o soli to platí dvojnásob. Sůl obsahuje sodík a chlor (NaCl). Oba tyto prvky jsou pro lidský organismus velice důležité. Musíme jich ale zkonzumovat jen určité množství.

Čemu sůl prospívá?

Sodík obsažený v soli zabraňuje ztrátě vody ztěla a podílí se na přenosu nervových impulsů.

Chlor je obsažen v žaludečních šťávách a udržuje v těle acidobazickou rovnováhu (rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím).

Proč nadbytek soli škodí?

Nadbytek soli ve stravě může způsobovat zvyšování krevního tlaku, zadržování vody v těle (tím způsobené zvyšování hmotnosti) a problémy s ledvinami.

U dospělých je doporučená nezávadná denní dávka soli 3-5g (cca 1 čajová lžička). U dětí by tato dávka měla být nižší v závislosti na jejich věku a váze. Držte se tedy spíše té spodní hranice 3g.

Ale pozor! Dětem do 1 roku nepřisolujte stravu vůbec! Jejich ledviny nejsou na takovou zátěž připraveny a může tak snadno dojít k poruše jejich funkce.

Z fyziologického hlediska není nutné stravu přisolovat vůbec. Doporučennou denní dávku soli totiž přijímáme již přirozeným obsahem soli v potravinách a toto množství úplně stačí pro hrazení běžné potřeby NaCl v organismu. To, co přijímáme navíc, slouží jen jako prostředek k povzbuzení chuti.

Děti mají více chuťových pohárků než dospělí, mají silnější chuťové vjemy a tak u nich může brzy dojít k návyku na slanné. A pokud si na slanou chuť zvykne v dětství, bude ji vyhledávat i v dospělosti. A o rizicích spojených s nadměrným solením jsme již psali výše.

Dbejte na to, aby děti nekonzumovaly přesolená jídla, jídla s obsahem glutamátu sodného, masové konzervy, uzeniny, pokrmy z fast foodů a slanné pochutiny (jako chipsy, tyčinky..)

Místo soli můžete zvýraznit chuť stravy například použitím zelených natí (tzn. petrželkou, pažitkou, cibulkou, pórkem, libečkem apod.), dochutit lze též směsí gomasio (1 díl soli a 16 dílů sezamových semínek, upražit a rozdrtit) nebo makrobiotickým UME octem, kořením a bylinkami (dobromysl, šalvěj, majoránka, bazalka, tymián a další) nebo pomocí zeleniny (cibule, česnek, křen, ale i kořenová zelenina mrkev, celer, petržel).

Přečtěte si i další články o stravě dětí:

 

Žádný komentář

Vložit komentář