Lepek ve stravě kojenců

Strava kojenců ovlivňuje růst a vývoj dítěte. Strava těhotné ženy a poté strava kojenců má vliv na vznik nemocí v dospělém věku (cukrovka, vysoký tlak, atd.). V posledních letech přibývají různé alergie, prach, pyl, peří, také potravinové alergie, mezi které patří i alergie na lepek.

Lepek

Lepek neboli gluten je obsažen v pšenici, žitu a ječmeni. Chceme-li ho hledat v dětské stravě, podívejme se na obilné kaše, piškoty, sušenky, pečivo, chléb. Dále se vyskytuje v kojeneckých ovocně-cereálních příkrmech, také v polévkách ve formě jíšky.

Celiakie

Toto onemocnění je vyvolané nesnášenlivostí lepku. Jde o autoimunitní onemocnění, které je geneticky podmíněné. Organismus dítěte celiaka bojuje proti sobě samému tvorbou protilátek. U lidí, kteří trpí celiakií a konzumují lepek v potravě, může dojít k poškození střeva, horšímu vstřebávání živin, mohou trpět podvýživou. Dítě většinou špatně prospívá, neroste, trpí na bolení bříška a průjmy, únavu a chudokrevnost.

Zavádění lepku do stravy kojence

Odborníci dnes doporučují jako prevenci proti celiakii zavádět lepek postupně mezi ukončeným 4.-7. měsícem věku kojence, tedy při startu zavádění dětských příkrmů. Riziko vzniku celiakie snižuje skutečnost, že je dítě při zavádění lepku stále kojeno. Podstatné je příkrmy, které obsahují lepek, podávat dítěti zpočátku jen v malém množství (např. lžičku kaše s lepkem). Jednu lžičku potraviny s lepkem podáváme dítěti asi 4-5 dní po sobě. V této době nezařazujeme žádnou jinou novou potravinu.

Od 8.-9. měsíce je vhodné do stravy dítěte pravidelně zahrnout i potraviny obsahující lepek. To proto aby se mohly případné příznaky choroby celiakie projevit.

Kojenci můžete lepek do stravy podávat ve formě instantních kojeneckých obilných kaší, zeleninových polévek s krupicí nebo jíškou, piškotů,…

Kojení

Pro kojence je kojení tou nejvhodnější stravou. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výhradní kojení dítěte po dobu 6 měsíců. Kojení chrání dítě proti alergiím, i proti celiakii, proti civilizačním chorobám (cukrovka, vysoký krevní tlak).

Žádný komentář

Vložit komentář