Každý z nás dědí po rodičích nejen krevní skupinu, ale i Rh-faktor. V případě, že matka je Rh-negativní, mohou nastat určité komplikace, kterým ale již v dnešní době dokážeme zabránit.
Co to je Rh-faktor?
Rh-faktor byl objeven Karlem Landsteinerem již v roce 1940 při výzkumu, který prováděl na opicích z rodu Macac Rhesus. Rozlišujeme dva druhy Rh-faktoru – Rh+ pozitivní (červené krvinky mají antigen Rh-faktoru) a Rh- negativní (v tomto případě Rh faktor chybí). 85% lidí má Rh-faktor pozitivní, pouze 15% negativní.
Rh negativní člověk nesmí dostat při transfúzi Rh pozitivní krev. Rh negativní krev by si vytvářela protilátky, jež by zapříčinily rozpad krvinek. Ten může vést k vážnému poškození zdraví nebo dokonce i smrti. Člověk s Rh pozitivní krví může dostat i krev Rh negativní, protilátky si nevytváří.
Dědičnost Rh-faktoru
Jsou-li oba rodiče Rh negativní, dítě zdědí také Rh negativní faktor a k žádným problémům nedochází.
Pokud je matka Rh negativní a otec Rh pozitivní, miminko může zdědit Rh pozitivní faktor otce.
Rh negativní matka a Rh pozitivní dítě
Nesourodost rozlišných Rh-faktorů matky a dítěte by mohla způsobit vážné zdravotní problémy. Vzniká totiž riziko, že organizmus matky začne vytvářet protilátky proti krvi dítěte. Tomuto jevu se říká v odborných kruzích izoimunizace. Izoimunizace je způsobena průnikem malého množství krvinek Rh-pozitivního plodu přes placentu k matce. V malé míře k němu dochází i v průběhu těhotenství, ale většinou se jedná o tak malé množství, že k vytváření protilátek nedochází. Daleko větší nebezpečí hrozí při porodu a potratu, kdy se do krve matky dostává větší množství krve dítěte a může dojít k vytváření protilátek.
Vyšetření a sledování v průběhu těhotenství
Krevní skupina a Rh-faktor se zjišťují při prvním vyšetření u všech těhotných žen. Pokud se zjistí, že má žena Rh-faktor negativní, vyšetřuje se také otec dítěte. Je-li otec Rh pozitivní, je ženě v průběhu těhotenství odebírána krev a zjiš´tována přítomnost možných protilátek.
Vyšetření a zákroky po porodu
Po porodu se zjišťuje Rh-faktor dítěte. Je-li pozitivní, musí dostat matka do 72 hodin injekci Rhega (antiD-globulin), která zničí Rh pozitivní krvinky v jejím krevním oběhu, aby se dále nevytvářely protilátky. Ty by mohly v případě dalšího těhotenství vážně poškodit plod. V každém dalším těhotenství stoupá tvorba protilátek (pokud je dítě Rh pozitivní), a tím i riziko poškození plodu. To ale platí jen v případě, že matce nebyla po porodu podána injekce Rhega.
Injekce Rhega se podává také u žen, které překonaly nebo podstoupily potrat. V určitých případech také po amniocentéze nebo po mimoděložním těhotenství.
Další těhotenství
Má-li v případě dalšího těhotenství (pokud při prvním porodu žena nedostala injekci Rhega) dítě opět Rh-faktor pozitivní, pronikají matčiny protilátky do krevního oběhu plodu, napadají a rozkládají tu krvinky, dochází k hemolýze. To může způsobit u dítěte chudokrevnost, může onemocnět těžkou novorozeneckou žloutenkou, mohou se poškodit některé vnitřní orgány včetně mozku. V těchto případech je nutné provést krevní transfúzi.
Přečtěte si i další články o těhotenství:
Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa