Reflux a blinkání kojenců

Když miminko občas ublinkává, nemusíte se nikterak znepokojovat. Je to naprosto běžné a většina miminek občas ublinkává, zvláště v době po kojení nebo když je dáte nedlouho po kojení na bříško apod. Pokud ale dítě blinká často a pravidelně a tyto jevy provázejí ještě další příznaky jako časté polykání, škytání, říhání, přežvykování, dávení nebo nadměrné slinění, kašel a dítě bývá u kojení neklidné, pláče, budí se ze spánku, dítě nepřibývá na váze, může se jednat o poruchu nazvanou gastroezofageální reflux (GER).

Reflux neboli zpětný tok znamená, že obsah žaludku stoupá zpět do jícnu (což je spojeno s nepříjemným pocitem pálení žáhy, které způsobují kyseliny a trávící šťávy). To se děje proto, že dolní svěrač jícnu, který má funkci určitého ventilu a svým otevřením umožňuje průchod potravy do žaludku, není ještě dostatečně vyvinutý. Když je tento svěrač dostatečně vyvinutý, neumožní již vracení potravy zpět do jícnu.

Reflux se v určité formě objevuje až u 50% miminek ve věku do tří měsíců. Pokud netrpí miminko žádnými jinými projevy než je ublinkávání, nepovažujeme tento reflux za vážný a nazýváme ho fyziologický. Fyziologický reflux zasahuje jen krátce do dolní části jícnu a nevyvolává žádné příznaky. S věkem se reflux postupně upraví, většinou po dosažení věku 4 měsíců, dalším milníkem je zavádění pevné stravy ve věku kolem 6 – 7 měsíců, nejpozději však do 12-18 měsíců vymizí u všech dětí.

I když se nejedná o nic závažného, je dobré řídit se určitými pravidly, která vám i dítěti život s refluxem usnadní:

- Poloha dítěte ve spánku či při odpočinku by měla být zvýšená, ke zvracení či ublinkávání totiž obvykle dochází v poloze na zádech, a tak je třeba dítěti podložit matraci v postýlce, aby byla hlavička a horní část těla výš než spodní část těla.

- I při kojení je lepší děti s refluxem polohovat do vzpřímenějších poloh.

- Po kojení (můžete i během kojení) nechte dítě vždy ve vzpřímené poloze, lépe si tak odříhne.

- Manipulujte s nakojeným dítětem opatrně, nemačkejte mu bříško.

- Kojte raději v kratších časových intervalech po menších dávkách (po cca 2-3 hodinách). Na druhou stranu ale pozor na příliš časté kojení, při kterém může dítě vypít vždy jen tzv. přední mléko, které je řidší a dítě po něm více blinká.

- kojící žena by měla upravit svůj jídelníček a vynechat potraviny, které dítě nadměrně nadýmají nebo jinak ohrožují jeho trávení (určité druhy zeleniny jako brokolice, paprika, cibule, česnek, květák, luštěniny, kynuté pečivo, pikantní jídla…)

Léčba dětí s refluxem – zahušťování stravy

Pokud jste po poradě s vaším pediatrem dospěli k tomu, že se jedná u vašeho dítěte o těžší formu refluxu, pravděpodobně vám doporučí, abyste dítěti zahušťovala stravu a dodržovala výše uvedená pravidla, která platí pro různé typy refluxu.

U plně kojených dětí lze podávat před kojením rýžový odvar, který následně zahustí mateřské mléko. Další variantou je speciálně vyvinutý přípravek – Nutriton, který se rozpouští ve vodě a také se podává dítěti před kojením.

Děti, které nejsou kojeny, ale vyživovány umělou stravou, existují tzv. antirefluxová mléka, která jsou již předem zahuštěna.

Další léčbu konzultujte se svým lékařem.

Přečtěte si i další články o kojení:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

Žádný komentář

Vložit komentář