Bojujete s jarní únavou?

Ve vzduchu už je opravdu cítit jaro. S příchodem jarních dní se mnoho lidí cítí oslabených, unavených a bez energie. Je možné se na příchod jara připravit a jak s jarní únavou bojovat?

Na vině jsou hormony

Jarní únava je normální. Nejde o žádné onemocnění. Trpěli na ní již naši předci. Příčiny jarní únavy nebyly dosud objasněny. Jarní únava přijde a během pár týdnů odeznívá. Ale určitou roli hrají naše hormony. A také střídání ročních období. Během zimních měsíců náš mozek reaguje na nedostatek světla zvýšenou produkcí spánkového hormonu melatoninu, který přispívá k celkovému zklidnění těla. S příchodem jarních a teplejších dnů, kdy je více slunečních paprsků se postupně začíná zvyšovat hladina serotoinu a dopaminu, které mají spíše stimulační účinky. Sluneční záření totiž v mozku stimuluje tvorbu serotoninu hormonu štěstí. Tyto změny tělo vyčerpávají a než si lidský organizmus zvykne a hladina hormonů se vrátí do rovnováhy, může to nějaký ten týden trvat. Můžeme být unavení, skleslí, zkrátka pociťovat jarní únavu.

Vitamíny a strava

Další příčinou jarní únavy může být nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě na konci zimního období. Především vitamínů C, B, E. Proto byste měli koncem zimy a na začátku jara obohatit svůj jídelníček o ovoce, zeleninu a luštěniny. Rovněž bylinky, naklíčené luštěniny. To proto abyste doplnili potřebné vitamíny. Jídelníček byste měli odlehčit.

Naopak nevhodné je pití velkého množství kávy a nápojů s kofeinem, které by zhoršily kvalitu spánku, protože právě dostatek spánku je pro zmírnění jarní únavy nesmírně důležitý. Zlozvyk jako kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou pro lidský organizmus oslabující. Vitamíny můžete doplnit i pomocí potravinových doplňků, po kterých můžeme v boji s jarní únavou sáhnout. Ovšem vždy je lepší jarní únavu překonat pomocí přírodních vitamínů.

Počasí a změna času

Jarní změny počasí jsou náročné a musí se s nimi vyrovnat hlavně náš cévní systém. Venku stoupá teplota a tím se rozšiřují naše cévy. Kvůli klesajícímu krevnímu tlaku často pociťujeme únavu. Střídání studených a teplých jarních dnů zatěžuje krevní oběh. A tak jarní aprílové počasí nebývá zdrojem pozitivní nálady, ale naopak. Jarní únava je tu. Do toho tu máme přechod zimního času na letní, kdy máme o hodinu spánku méně. Dokud se neustálí naše vnitřní hodiny, můžeme být unavení, podráždění a rozhození. Proto si dopřejte dostatek spánku, co to jen půjde.

Načerpat energii

Po proběhlé zimě může být člověk vyčerpán nemocemi. V zimě je organizmus náchylnější na virózy a podobná onemocnění, protože se lidé pohybují více v uzavřených prostorech, kde je pravděpodobnější přenos kapénkových infekcí. Navíc je v zimě v ovzduší více smogu, což má za následek vyšší podíl kyslíkových radikálů, které zatěžkávají lidský organizmus.

Pocit psychické a fyzické vyčerpanosti se projevuje únavou, sníženou výkonností, kolísáním nálady a podrážděností. Jarní únava se nejčastěji objevuje u žen, ale týkat se může i dětí, hlavně těch, které v zimních měsících hodně marodily.

I když vás jarní únava přemáhá a vy byste raději zůstali nataženi na gauči, překonejte se a vyběhněte na čerstvý vzduch ven. Pohyb společně s čerstvým vzduchem patří k nejlepším bojovníkům proti jarní únavě. Skvělé jsou vytrvalostní sporty (běh, nordic walking, jízda na kole, inline brusle), ale i chůze, které pomohou rozproudit krevní oběh a stimulují vyplavování hormonu štěstí serotoninu. Avšak i pouhá procházka jarní přírodou vám náladu zlepší o sto procent.

Doporučuje se rovněž otužování, vyvarování se stresu. Zkrátka nechejte se sluníčkem dobít!

Žádný komentář

Vložit komentář