Jste-li těhotná, jistě si uvědomujete, že to, co jíte, je zároveň jediným zdrojem výživy i pro vaše miminko. Neznamená to ale, že musíte jíst za dva. To jistě ne. Jezte zdravě, pestře a pravidelně. Jaké potraviny a v jakém množství byste měla jíst a čeho byste se měla vyvarovat, se dozvíte v tomto článku.
Obiloviny, těstoviny, pečivo, rýže, brambory
Tyto složky potravy jsou hlavním zdrojem energie, obsahují mnoho důležitých prvků jako železo, zinek, vápník, vitamíny skupiny B. Jsou zároveň bohatým zdrojem vlákniny, která může být dobrým pomocníkem proti zácpě, která často těhotné trápí. Vláknina je obsažena také v ovoci a zelenině. Upředňostňujte pečivo z celozrnné či tmavé mouky.
Na den by mělo připadnout 3-6 porcí. Jedna porce je například: 1 krajíc chleba nebo 1 rohlík nebo 1 hrníček vařených těstovin nebo obilnin nebo 1 středně velká brambora nebo 125g rýže nebo 30g cereálií.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina jsou významným zdrojem vitamínů a minerálů, obsahují vlákninu. Během dne byste měla sníst asi 400-500g ovoce a zeleniny, z čehož alespoň polovina by měla být v syrovém stavu.
Mléko a mléčné výrobky
Tyto produkty jsou významným zdrojem vápníku, bílkovin, minerálů a dalších vitamínů (A, B). Denně zkonzumujte 3 porce, přičemž jedna porce je například 200ml jogurtu nebo kefíru nebo 300ml mléka nebo 45h tvrdého sýra nebo 250g tvarohu.
Bílkoviny (proteiny)
Bílkoviny jsou základními živinami pro dítě i matku. Potraviny bohaté na bílkoviny jsou například ryby, maso, luštěniny, vejce, mléčné výrobky a ořechy. Spotřebu bílkovin rozložte do 2-3 denních porcí. Jedna porce je třeba: cca 150-200g vařených fazolí nebo 2 vejce nebo 80g vařené ryby, drůbeže nebo jiného masa.
Tuky
Tuky jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů A, D, E a K. Používejte spíše rostlinné oleje (nejvhodnější jsou za studena lisované oleje) než živočišné tuky.
Cukry (sacharidy)
Cukry jsou zdrojem energie, ale pozor na to, jaké cukry konzumujete. Jezte cukry obsažené v ovoci, popřípadě medu a tzv. pomalé cukry (škrob) obsažené v obilovinách, rýži vločkách. Vyvarujte se tzv. prázdných cukrů obsažených ve sladkostech (čokoládě, sušenkách, sladkých limonádách a podobně).
Vitamíny
Vitamín C
Vitamín C pomáhá při tvorbě silné placenty a zvyšuje odolnost budoucí maminky vůči infekcím. Pomáhá absorbovat železo. Vzhledem k tomu, že vitamin C se v těle nehromadí, je vhodné jíst jen potřebnou denní dávku. Vitamín C je obsažen v čerstvém ovoci a zelenině.
Kyselina listová
Kyselina listová je vitamín skupiny B. Je nutná pro rozvoj centrální nervové soustavy miminka a to zejména v prvních týdnech těhotenství. V prvních třech měsících těhotenství tělo potřebuje třikrát víc kyseliny listové než obvykle. Nedostatek kyseliny listové v těhotesntví může způsobit některé vrozené vývojové vady plodu. Kyselinu listovou najdete v syrové listové zelenině, droždí, špenátu, játrech a celozrnném pečivu. Z běžné stravy ale pravdepodobně nezískáte dostatek kyseliny listové. Je tedy třeba ji užívat v tabletách, které jsou volně dostupné v lékárně. Pokud plánujete těhotenství, je dobré užívat kyselinu listovou již cca 2 měsíce před početím.
Minerály, stopové prvky
Vápník (Ca)
Vápník je velmi významný pro správný vývoj kostí a zubů nenarozeného děťátka (začínanají se vyvíjet již od 8. týdne). V těhotenství je potřeba vápníku zvýšena zhruba na dvojnásobek. Zajistíte ji konzumací sýrů, mléka, jogurtů a čerstvé listové zeleniny.
Železo (Fe)
Železo je potřeba k tvorbě červeného krevního barviva (hemoglobinu). Nejlépe se vstřebává z červeného libového masa (hovězí) a z tučných ryb (např. sardinek). Ve velkém množství je obsaženo také ve fazolích, špenátu, celozrnném pečivu, obilninách a luštěninách. Železo v nich obsažené ale nedokáže organismus tak dobře vstřebat. K lepšímu vstřebání dopomáhá vitamin C. Káva a čaj mu naopak brání. Při nedostatku železa vám lékař předepíše tablety.
Jód
Napomáhá správnému vývoji plodu, hlavně mozku. Používejte jodidovanou sůl, jezte mořské ryby a další mořské produkty.
Tekutiny
V těhotenství je třeba dodržovat dostatečný příjem tekutin, jehož potřeba v tomto období vzrůstá na cca 3l denně. Je důležitý pro správnou funkci ledvin a zabraňuje zácpě. Pijte vodu, případně džusy. Omezte kávu, černý čaj a vynechte alkohol.
Přečtěte si i další články o těhotenství:
Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si vyberete.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa