Těhotenství ve vyšším věku

V dnešní době se věk prvorodiček zvyšuje. Ve srovnání s prvorodičkami z doby před 30 lety až o deset a více let. Děje se to v celé západní Evropě a stále tento trend pokračuje. Ženy mají dnes zcela jiné možnosti než v dobách minulých, kdy se obvykle hned po vyučení či maturitě vdaly, často již těhotné. Průměrný věk prvorodičky v současnosti je 27-28 let, ale není zdaleka výjimkou, že žena čeká své první dítě po třicítce či pětatřicítce.

Co na to odborníci?

Neplodnost

Z biologického hlediska je ideální věk na porod asi 20 let. Plodnost ženy v průběhu jejího života klesá. Rychlejší pokles je znatelný až po třicítce a poté po pětatřicítce. Přirozeně otěhotnět po čtyřicítce je spíš vzácné. Je to tím, že počet vajíček ve vaječnících má každá žena daný už při narození a tato vajíčka s nimi jdou celým životem a jsou vystaveny všem negativním vlivům životního stylu a prostředí. Proto těch „kvalitních“, resp. normálních vajíček ubývá a s tím souvisí i schopnost otěhotnět. K ovulaci každý měsíc docházet může, ale vajíčko nemusí být oplodnění schopné. Proto se často stává, že žena, která se rozhodla otěhotnět ve vyšším věku, může mít s otěhotněním problémy.

Problémy v těhotenství a při porodu

Pokud se ženě podaří otěhotnět, je pak její těhotenství více sledováno lékaři.

Zvyšuje se riziko potratu.

Často dochází k dlouhotrvajícímu porodu, obzvlášť pokud jde o ženino první těhotenství.

U starších rodiček je pravděpodobnost nižší porodní váhy dítěte nebo předčasného porodu.

Rodičky nad pětatřicet let častěji rodí císařských řezem.

Nad pětatřicet let se doporučuje podstoupit odběr plodové vody (amniocentézu) a stanovit tak genetickou výbavu plodu. Čím starší rodička, tím vyšší riziko vzniku vývojových vad.

Starší ženy jsou náchylnější na vysoký krevní tlak, diabetes a kardiovaskulární onemocnění v průběhu těhotenství. Proto je nutné je pečlivě sledovat lékařem.

Jak jsme již napsali, odkládání těhotenství na pozdější dobu, má spoustu záporných stránek. Najde se samozřejmě i spousta kladů těhotenství ve vyšším věku. Ve vyšším věku u ženy stoupá psychická a materiální připravenost na dítě. Nastávající maminka za svůj život nabyla spoustu zkušeností, srovnala si priority a její zodpovědnost je vyšší než u dvacetiletých matek.

Žádný komentář

Vložit komentář