Necelá polovina žen má během těhotenství a po porodu problémy s hemoroidy. Čím je to způsobeno, jak jim předcházet a jak je léčit?
Skoro 40% nastávajících maminek zažívá během těhotenství problémy s hemoroidy. Během těhotenství dochází k působení hormonů na buňky hladkých svalů, ty jsou obsaženy ve střevní stěně a způsobují celkové zpomalení činnosti střev a s tím spojený častý vznik zácpy. Zácpa se může výrazným způsobem podílet na vzniku hemoroidů. Dalším faktorem vzniku hemoroidů je i zvětšující se děloha, která svým objemem způsobuje zpomalování toku v žilních pleteních právě kolem konečníku. Dalším spouštějícím mechanismem pro vznik hemoroidů může být i samotný porod. Při něm dochází k velkému tlaku v oblasti malé pánve a konečníku a může dojít ke klinické manifestaci tohoto onemocnění. Výhodou je, že hemoroidy vzniklé kolem porodu většinou spontánně zmizí a zhojí se.
Prevence hemoroidů v těhotenství
V průběhu těhotenství se snažte zamezit dlouhodobější zácpě. Strava v těhotenství je velmi důležitá, vybírejte si stravu bohatou na vlákninu, která změkčuje stolici a snižuje roziko poškozená sliznice tlustého střeva. Konzumujte dostatek ovoce, zeleniny, obilných vloček. Vyprazdňování mohou také pomoci produkty s psylliem. Hlídejte si také svůj pitný režim, vypijte 2-3l tekutin denně. Dalším důležitým faktorem je dostatek pohybu, který mimo již zmíněné může napomoci pravidelné stolici bez zácpy.
Léčba
V případě mírnější formy hemoroidů lte použít masti, čípky, sedací koupele – dubová kůra, hojivé bylinky. Při akutním výskytu je možné použít i tabletovou formu léků, jimiž jsou většinou léky posilující stěny žil a snižující místní otoky. Při komplikovných formách je třeba chirurgického ošetření.
Přečtěte si i další články o těhotenství:
- Přehled vyšetření v těhotenství
- Těhotenská cukrovka
- Poznám, že rodím? Aneb pravé a falešné kontrakce
Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa