Při zjištění těhotenské cukrovky je zapotřebí změnit životosprávu po zbytek těhotenství, a tak úspěšně cukrovku léčit. Pokud nestačí dieta, musí se začít podávat inzulín, ale léčba inzulínem je nutná u menší části nastávajících maminek.
Zásady:
-
Pravidelnost v jídle – jezte vždy ve stejný čas, 6x denně a dodržujte dvou až tříhodinové intervaly.
-
Přísný zákaz platí pro jednoduché cukry – řepný, třtinový, hroznový cukr či med a cokoliv, co cukr obsahuje. Výjimkou je ovoce v omezeném množství.
-
Potraviny, které obsahují složité cukry (škroby), jako jsou brambory, pečivo, rýže, obiloviny, luštěniny,... jíst můžete, jen je nutné je rozložit do více jídel a vše vážit.
-
Zcela vynechte umělá sladila a výrobky z nich. V těhotenství jsou umělá sladidla nevhodná.
-
Strava by měla být pestrá, kromě cukrů a uzenin (snad jen kvalitní šunka od kosti).
-
V neposlední řadě budete muset počítat – množství sacharidů je třeba počítat a nepřekračovat limity. S počítám vám poradí dietní či diabetologická sestra v poradně, kam s těhotenskou cukrovkou chodíte.
Jde zkrátka o zásady zdravé výživy.
Jak rozložit jídlo přes den?
Snídaně (většinou max. 40 g sacharidů)
Snídaně bývá velmi problematické jídlo dne. Po ránu je nejvyšší hladina těhotenských hormonů, proto je těžké po snídani udržet glykémii v normě. U velkého množství žen neprojdou ke snídani mléčné výrobky, proto bývá doporučeno vynechat je ze snídaně a dát si je k ostatním jídlům.
Naopak vhodnou snídaní bývá 60-80 g pečiva, namazaného máslem nebo kvalitním margarínem, k tomu např. Šunka od kosti či vajíčko a zelenina (nikoliv ovšem sladká zelenina, jako třeba hrášek, mrkev, kukuřice).
Dopolední i odpolední svačina
Vhodnou svačinou je ovoce a bílý jogurt nebo tvaroh, plátek knackebrodu. Pokud si dáte ke svačině samotné ovoce, je doporučeno nepřesáhnout 30 g sacharidů.
Oběd i večeře (většinou max. 60 g sacharidů)
Vhodným obědem nebo večeří je libové maso nebo ryba (dá se říct, že v neomezeném množství) nebo luštěniny (asi 150 g v uvařeném stavu), příloha (brambory). Součástí hlavního jídla by vždy měla být zelenina. Nevhodná jsou smažená jídla a jídla z polotovarů. Zcela nevhodná jsou jídla z fast foodů.
Druhá večeře (obvykle do obsahu max. 30 g sacharidů)
Jde o malou svačinku před spaním. Můžete si dát mléko nebo jiný mléčný neslazený výrobek a kousek pečivo nebo plátek knackebrodu.
Přečtěte si také další články o těhotenství:
- Těhotenství a kyselina listová
- Nedostatek železa v těhotenství
- Situace v těhotenství, po kterých se nám nebude stýskat
Kompletní výbavičku pro své miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa