Strava při plánování početí

Plánujete miminko a ráda byste co nejdříve otěhotněla? V dnešním článku se dozvíte, co byste měla jíst a co naopak ze stravy vyloučit.

Nepijte alkohol, nekuřte a jezte zdravě!!! Ale co je to zdravě?

Následující řádky vám pomůžou vybrat, co si můžete s chutí a pocitem, že jste něco pro sebe udělala, uvařit k obědu, připravit ke snídani, svačině či večeři. Dále doporučíme, co byste měla vynechat úplně nebo které potraviny byste měla výrazně omezit.

Vaše strava by měla obsahovat všechny složky výživy, tzn. bílkoviny, cukry, tuky, stopové prvky a vitamíny.

Maso
Maso byste měla jíst alespoň 3x týdně a to vařené, dušené nebo grilované. Přednost byste měla dávat mořským a sladkovodním rybám (1x týdně) a masu králičímu, drůbežímu, jehněčímu a telecímu.

Mléko a mléčné výrobky.
Každý den byste měla vypít 0,5litru plnotučného mléka, kakaa nebo nápoje z kysaného mléka. Jezte měkké sýry, živé bílé jogurty a šlehaný tvaroh.

Zelenina
Každý den by na vašem stole neměl chybět zeleninový salát s jogurtovou, olejovou nebo sýrovou zálivkou (nejlépe jako samostatné odpolední jídlo). Měl by to být stejný podíl kořenové a listové zeleniny (ať už čerstvé nebo mražené). Součástí salátu by každý den měla být kukuřice, syrová červená řepa a kadeřavá petržel. 1x týdně jezte syrovou mrkev. Nezapomínejte na cibuli a česnek.

Ovoce
Každý den jezte čerstvé nebo sušené ovoce (nejlépe jako samostatné dopolední jídlo – např. pomeranče, banány, jablka). 1x týdně meruňkový nebo švestkový kompot (nejlépe domácí).

Vejce
Vejce můžete jíst 3-5ks týdně. Vaječného bílku můžete sníst jakékoliv množství.

Chléb, pečivo, obiloviny
Doporučujeme celozrnný chléb a pečivo, obilninové kaše a vločky s mlékem, medem nebo kompotem. Používejte kukuřičnou mouku.

Přílohy
Jezte brambory, rýži, luštěniny (čočka, hrách, fazole), bezvaječné těstoviny.

Tuky
Používejte rostlinné máslo, slunečnicový a olivový olej lisovaný za studena

Ořechy, semena
Můžete konzumovat vlašské ořechy, dýňová, slunečnicová a sezamová semínka nebo i mák. Jezte naklíčená semínka např. čočky, obilí, kukuřice.

Kvasnice
Doporučujeme sušené pivovarské kvasnice (Pangamin)

Tekutiny
Měla byste vypít celkem 2 litry denně. Pijte minerálky, stolní vody, vinný střik, ovocný čaj a šťávy z čerstvého ovoce.

Vitamíny
Plodnost může nepříznivě ovlivnit i nedostatek některých vitamínů a stopových prvků. V lékárně můžete zakoupit různé multivitamínové přípravky určené přímo pro plánování početí.

Nedostatek hořčíku – může způsobit potrácení, zvýšení krevního tlaku
Nedostatek kyseliny listové – může způsobit vady mozku a míchy u plodu
Nedostatek jódu – může způsobit potrácení a opoždění vývoje plodu
Nedostatek vitamínu E – může způsobit neplodnost a potrácení

Měla byste omezit:
rafinovaný řepný cukr (slaďte raději medem nebo surovým hnědým cukrem), máslo, vepřové sádlo, kuchyňskou sůl (používejte mořskou sůl), játra, ostatní vnitřnosti, kávu (když už, tak s mlékem), burské oříšky a výrobky z bílé mouky.

Měla byste úplně vynechat:
alkohol, kouření, konzervy, majonézu a vitamíny A, D a B2 v lékové formě

 

Přečtěte si také další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

 

Žádný komentář

Vložit komentář