Pitný režim v těhotenství

Těhotné ženy by v žádném případě neměly podceňovat pitný režim, protože dostatek tekutin pomáhá v těle transportovat škodlivé látky z buněk a pomáhá ledvinám se škodlivých látek zbavit. Během těhotenství se zvyšuje krevní objem, proto je nutné tekutiny více doplňovat. Jako následek nedostatečného příjmu tekutin může těhotnou ženu potkat řada komplikací, včetně zácpy a nadýmání, zvýšené únavy, v nejhorším případě i předčasný porod či potrat. Jaké množství tekutin by měla těhotná žena během dne vypít, kterým nápojům dát přednost a jaké jsou zásady dodržování pitného režimu v těhotenství?

Pitný režim v těhotenství

V těhotenství je optimální příjem tekutin cca 2 l za den. Neměl by klesnout pod 1,5 l denně. Na množství tekutin v těle se podílí i skladba jídelníčku těhotné ženy. Konzumace potravin, které obsahují vysoké množství vody (ovoce, zelenina, mléčné nápoje, polévky,…), pak příjem tekutin ve formě nápojů může snižovat. Potřeba tekutin závisí také na počasí a fyzické aktivitě, na ročním období (v létě a při sportu potřeba tekutin stoupá). Ovšem příjem tekutin je velmi individuální. Zda má těhotná dostatek tekutin, tedy správnou hydrataci je možné zjistit z moči. Když je moč slabě nažloutlá, je to ta správná barva. Je-li moč tmavě sytě žlutá, může to značit dehydrataci, čili nedostatek tekutin v těle. Nastávající maminky by neměly čekat, až budou pociťovat žízeň, ale měly by pít průběžně celý den.

Co by měla těhotná žena pít a čeho se naopak vyvarovat?

Základem je pitná voda. Další vhodné tekutiny, které také zavodňují, jsou minerální vody, bylinkové či ovocné čaje, ředěné ovocné džusy, zeleninové šťávy a různá rostlinná mléka, která můžete sehnat ve zdravé výživě.

Z hlediska energetické hodnoty je lepší dát přednost nápojům s nízkou hodnotou. Voda nemá energetickou hodnotu žádnou. Zcela nevhodné jsou nápoje, typu džusy, limonády s vysokým obsahem cukru, energetické nápoje, apod. Perlivá voda dráždí žaludek a působí nadýmavě, takže v těhotenství je lépe se jí vyhnout. Ovšem jsou ženy, kterým právě bublinková voda dělá na podrážděný těhotenský žaludek dobře.

Kávu a čaj pít můžete, avšak dávku kofeinu byste měly omezit na 300 mg/den.

Zcela nevhodné jsou alkoholické nápoje. Konzumace alkoholu v těhotenství se nedoporučuje, protože by mohl být poškozen plod.

Závěrečná doporučení

Žena by měla pít během celého dne. Je potřeba, aby tělo dostávalo tekutiny průběžně a v dostatečném množství. Vyhněte se pocitu žízně, který značí počáteční dehydratace.

Vhodné jsou tekutiny s nízkou energetickou hodnotou. Nevhodné jsou slazené tekutiny. Nápoje s vysokým obsahem cukrů obsahují zbytečně velké množství energie (džusy, slazené limonády, sirupy, koly, energetické drinky). Slazené nápoje navíc často obsahují množství přídatných látek, jejichž příjem je nežádoucí.

Potřeba tekutin je individuální a závisí na vnějších i vnitřních podmínkách (roční období, fyzická aktivita). Příjem tekutin by však neměl klesnout pod 1,5 l denně. Příjem tekutin je také ovlivněn příjmem potravin, které obsahují vodu ( tedy ovoce, zelenina).
Sledujte obsah minerálních látek a celkovou mineralizaci u balených vod. Rovněž je důležité sledovat skladování balené vody. Ta se nesmí skladovat na slunci a při vyšších teplotách. Jakmile balenou vodu načnete, je nutné ji rychle spotřebovat, tedy vypít.

Konzumace alkoholických nápojů je nevhodná. Malá dávka (např. 1 deci vína) nepravidelně neuškodí. Ovšem je na každé těhotné, zda se rozhodne pít i malé množství, nebo zcela abstinovat.

Kofein by neměl být nebezpečný. Je dokázáno, že do 300 mg je neškodných.

Těhotné ženy, které často zvrací, trpí na průjmy nebo se zvýšeně potí, by měly přijímat vody s vyšší mineralizací nad 500mg/l. Vhodné různé minerálky dle složení.

Nápoje by měly mít teplotu okolo 16ºC a vyšší. Chlazené a studené tekutiny zvyšují pocit žízně a vedou k překrvení sliznic hltanu, což by mohlo následně způsobovat další potíže.

Přečtěte si i další články o těhotenství a mateřství:

 

Žádný komentář

Vložit komentář