Co je to nástřih hráze? Lze mu nějak předcházet? Je lepší nástřih nebo spontánní natrhnutí? Jak případný nástřih nebo natrhnutí léčit?
Co je to nástřih hráze?
Nástřih hráze, tzv.epiziotomie, je nastřihnutí místa mezi pochvou a konečníkem, tak se rozšíří vaginální otvor při porodu. Dochází k němu během druhé doby porodní, na vrcholu kontrakce, kdy je hráz pod tlakem hlavičky napnutá, a to nejčastěji šikmo do strany.
Provádí se v indikovaných případech, aby se předešlo komplikacím, provádí se bez anestezie. Není to však tak dávno, kdy se epiziotomie prováděla rutinně (na některých pracovištích možná rutinně i dnes). Nejčastějšími důvody pro nástřih je:
- porod koncem pánevním
- předčasný porod
- příliš velký plod
- klešťový porod
- plod s dýchacími potížemi
- v případě že má rodička vysokou pevnou hráz
- při nekontrolavaném tlačení rodičky
V těchto případech může dojít k poranění děložního hrdla, pochvy i hráze, a to i v případě provedení epiziotomie. Některé ženy v těhotenství často trpí na poševní infekce, a mají tak sliznice křehčí a snadněji při porodu zranitelnější. Poranění se ošetřují v lokální anestezii samovstřebávacími stehy, které obvykle zmizí do dvou týdnů.
Jak nástřihu hráze předejít?
Nejčastěji používané jsou masáže hráze, které se začínají provádět 8 týdnů před porodem. Masíruje se speciálními oleji, ale lze použít i dětský či olivový olej. Masáž se provádí tak, že palec žena vloží do pochvy, ostatní prsty zvenku, a natřenými prsty masíruje hráz ve tvaru U.
Doporučované jsou též Kegelovy cviky na posílení pánevního dna. Jde o rytmické stahování svalů poševního vchodu, podobně jako když chcete zastavit proud moči při močení. Opakovat se doporučuje 30x za sebou alespoň 3x denně.
Pro zvýšení pružnosti a uvolnění svalů pánevního dna se ke konci těhotenství doporučuje pít odvar ze lněného semínka nebo jednu až dvě lžičky semínek rozžvýkat a vydatně zapít. Z odvaru se vytvoří takový sliz. Nebojte se ho vypít.
Důležitý je pohyb všeobecně. Doporučovaná je chůze, plavání, břišní tance a těhotenský tělocvik.
Nástřihu můžete předejít také výběrem porodnice. Pokud je pro vás důležité, aby vám neprovedli někde ještě rutinní epiziotomii, napište si to do svého porodního plánu a slovně na to na začátku porodu upozorněte.
Zcela zásadní, jak předejít epiziotomii, je správná poloha při tlačení. Žena by si měla intuitivně najít polohu, která jí i miminku nejlépe vyhovuje. Což poloha v leže na zádech asi nebude. Mnohem vhodnější bývá poloha vertikální v poloze na chodidlech, nohy doširoka otevřeny. Nebo v poloze na boku. Tlačit by žena měla jen při kontrakcích a při pocitu nutkání.
Veškeré tkáně se roztahují a uvolňují vlivem tepla. Důležité tedy je, aby ženě při porodu nebyla zima. Myslete na teplé ponožky. Proto i porod do vody bývá šetřnější pro matku i dítě, protože hráz při něm nebývá tak často poškozena.
K dostání jsou i trénovací balónky (různých značek), které se nafukují a vytlačují ven z pochvy.
Nástřih nebo spontánní natrhnutí?
I v tomto existují rozpory, někteří tvrdí, že je lepší nechat hráz při porodu prasknout spontánně, jiní že je lepší včas nastřihnout. Obecně lze říct, že chirurgické nastřihnutí je považováno za bolestivější, následuje rozsáhlejší krvácení, riziko infekce a horší hojení. Přirozené natrhnutí často přináší jen drobné trhlinky a menší riziko poporodních zánětů.
Jak léčit nástřih či natržení?
Důležitá je důsledná a pečlivá hygiena a časté sprchování postiženého místa. Doporučuje se dostatečný přístup vzduchu. Některé ženy mají dobrou zkušenost s oplachy z odvaru z dubové kůry. V lékárnách se prodávají i speciální oplachy. Opět zde pomáhají Kegelovy cviky, to proto aby se oblast hráze dostala do původního stavu. Začít s nimi se doporučuje asi třetí den po porodu. S poškozenou hrází se špatně sedí. Dobré je využít sezení na nafukovacím plaveckém kruhu. Při ležení je účinné ležet s přinoženýma nohama, jedině tak může trhlina dobře srůst.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa