Listerióza a těhotenství

Listerióza je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Listeria monocytogenes. Nejohroženější skupinou jsou těhotné ženy - 60% všech případů listeriózy připadá právě na ně. Listerióza je nebezpečná nejen pro matku, ale i pro nenarozené dítě.

Nákaza listeriózou

K nákaze dochází nejčastěji požitím kontaminovaných potravin. Mezi rizikové potraviny patří především potraviny, které se tepelně neupravují jako například:

  • nepasterizované výrobky, nedostatečně pasterizované mléko
  • lahůdkové výrobky
  • saláty
  • uzeniny
  • zrající sýry
  • nemytá zelenina
  • nedostatečně tepelně zpracované pokrmy
  • ohřívané pokrmy

Varem se bakterie listerie zničí.

K nákaze může dojít také z matky na plod. Nakazit se může i novorozenec během porodu při styku s vaginálními sekrety.

Co listerióza způsobuje u těhotných?

Pokud není listerióza včas diagnostikována a léčena, může být příčinou potratu, předčasného porodu nebo narození mrtvého plodu (případně úmrtí dítěte krátce po porodu).

Příznaky onemocnění listeriózou

Inkubační doba listeriózy je 2-60 dní. Po úplynutí této doby se listerióza projevuje podobně jako chřipka. Těhotná může mít horečku, zimnici, bolesti hlavy, může se vyskytnout nevolnost či

zvracení. V pozdější fázi, pokud proniknou bakterie do nervového systému, objevují se bolesti hlavy, ztráta rovnováhy, ztuhlost krční páteře nebo křeče.

Léčba listeriózy

Listerióza se léčí antibiotiky, ta jsou zároveň prevencí přenesení listeriózy na plod.

Prevence listeriózy

Dodržujte základní hygienické zásady při přípravě potravin. Potraviny, které to vyžadují, důkladně tepelně upravte, varem se bakterie ničí. Zeleninu a ovoce před konzumací důsledně omyjte. Nepijte nepasterované mléko. Nejezte zrající a plísňové sýry. Salámy, sýry a další výrobky podléhající rychlé zkáze, konzumujte okamžitě. Neskladujte vámi uvařené pokrmy příliš dlouho, zkonzumujte je nejlépe do druhého dne.

Přečtěte si i další články o těhotenství a porodu:

Žádný komentář

Vložit komentář