Hamiltonův hmat

Jednou z metod vyvolání porodu je i Hamiltonův hmat. Provádí se na konci těhotenství, obvykle po 1. termínu porodu, za účelem vyvolání porodu. Téma Hamiltonova hmatu je rozporuplné, názory na tento úkon se liší. Všeobecně je považován za poměrně šetrný k ženě i k nenarozenému miminku. Musí být však proveden jen s informovaným souhlasem těhotné ženy.
Fyziologické těhotenství trvá 38 – 42 týdnů. Jakákoliv snaha vyvolat porod dříve, než začne přirozeně sám, s sebou nese určitá rizika, která pak vedou k dalším a dalším nepřirozených zásahům do porodního procesu. Například dirupce (umělé protržení plodových obalů), časté monitorování miminka, podání umělého oxytocinu, atd. Platí, že tato metoda je poměrně šetrná, pokud je tělo nastávající maminky k porodu již připraveno a jsou pro vyvolání samotného porodu důvody.

Jak se provádí?

Aby lékař mohl hmat provést, je nutné alespoň částečně prostupné děložní hrdlo.
Lékař Hamiltonův hmat provádí při vaginálním vyšetření tak, že uvolní dolní část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod. Tím se uvolní látky, které mohou pomoci vyvolat děložní činnost. Lékař vsune prst jedné ruky co nejhlouběji do pochvy. Druhou rukou zatím tlačí na stěnu břišní a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Mělo by následně dojít k vyplavení prostaglandinů, což jsou hormony, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu. Zákrok může být pro těhotnou nepříjemný. Může pociťovat pálení, štípání nebo bolest.

Je to účinné?

Hamiltonův hmat může být účinný, pokud je tělo ženy na porod připraveno. Pokud se hmat provádí před termínem porodu nebo pokud jsou porodní cesty nepřipraveny, může po zákroku dojít jen ke špinění nebo poslíčkům, které k porodu nevedou. Hamiltonův hmat se může s odstupem opakovat. Někdy se po neúspěšném pokusu přistoupí k dalším metodám vyvolání porodu (zavedení prostaglandinových tablet do pochvy, dirupce plodových obalů).

Rizika

Ač se většinou Hamiltonův hmat popisuje jako neškodná a šetrná metoda, existují články o možnosti zavedení infekce do dělohy a zvýšeném riziku protržení vaku blan při provádění tohoto zákroku.
Pokud se srovnává Hamiltonův hmat s jinými možnostmi indukce (vyvolání) porodu – třeba s farmakologickým metodami – jde skutečně o metodu šetrnější. Zkrátka je lépe nejprve zkusit tuto metodu, než se přistoupí k podávání léků nebo umělému protržení vaku blan.
Stále, i přes svou údajnou šetrnost, jde o zásah do přirozených porodních procesů a v žádném případě by neměl být využíván před termínem porodu.

Kdy se neprovádí?

Hamiltonův hmat je kontraindikován v některých závažných stavech, mezi ně patří:
Placenta praevia neboli vcestné lůžky
Při abnormalitách placenty
Pokud se předpokládá, že žena nebude rodit vaginálně
Pochybnosti o jeho použití jsou i v případech, kdy poševní stěry prokázaly přítomnost streptokoka skupiny B

Informovaný souhlas ženy

Nezřídka se bohužel v českých porodnicích stává, že je Hamiltonův hmat proveden během vaginálního vyšetření a žena o tom vůbec neví. Což je neomluvitelné. Lékař kontroluje stav čípku a najednou to ženu začne bolet či pálit. Ta nedokáže pohotově zareagovat. Možná je naštvaná, že jí lékař na to neupozornil. Nebo se dokonce ani nezeptal. Tento zákrok může být totiž proveden jen po předchozím upozornění, jen s informovaným souhlasem ženy.
Pokud se žena po konzultaci s lékařem k pro Hamiltonův hmat rozhodne, pak je to v pořádku. Musí však znát všechna možná rizika.

Přečtěte si také další články o porodu:

Kompletní výbavičku pro vaše miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.

 

Žádný komentář

Vložit komentář