Pupečníková krev

Během těhotenství se k ženám dostává množství informací o průběhu porodu. Jednou z informací je jistě i možnost odebrání a uschování pupečníkové krve pro vlastní dítě nebo jiného příbuzného. Další možností je pupečníkovou krev darovat a zachránit tak lidský život.

Důležitou otázkou je, proč se odebírá právě pupečníková krev a tkáň pupečníků, když kmenové buňky jsou i v jiných tkáních těla. Odpověď je jednoduchá. Odběr perinatálních tkání a buněk je jednoduchý, neinvazivní a naprosto bezpečný. Navíc jsou tyto buňky unikátní. Perinatální buňky nejsou zatížené vlivy okolního prostředí a na rozdíl od jiných typů kmenových buněk (které se v menším množství vyskytují i u dospělých) tyto buňky ještě nemutovaly a nezestárly.

Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev právě narozeného dítěte. Tato krev zůstává v placentě a ve zbytku pupečníku po odstřižení pupeční šňůry. Pupečníková krev je bohatá na kmenové buňky, které zajišťují obnovu krve. Proto je podobně jako kostní dřeň velmi dobře využitelná při léčbě nádorových onemocnění (leukémie nebo u vrozených poruch imunity a metabolismu).

Kmenové buňky

Krevní oběh novorozence obsahuje obrovské množství kmenových buněk a po narození zbytek této vzácné krve zůstává v pupečníku a v placentě, odkud ji lze získat a uchovat buňky, které pupečníkové krev obsahuje.

V pupečníkové krvi se nachází kmenové buňky krvetvorné (které obnovují kostní dřeň a imunitu), mezenchymální (obnovují kosti, chrupavky, vaziva, svaly, tukové tkáně, nervové tkáně), endoteliální (obnova a tvorba cév). Kromě těchto kmenových buněk jsou v pupečníkové krvi přítomny velmi primitivní, avšak o to vzácnější, kmenové buňky, které se v dospělém organismu nenacházejí a které si uchovávají schopnost přeměny prakticky do jakékoliv tkáně.

Kmenové buňky lze uchovat ve zmrazeném stavu bez poškození desítky let a v případě potřeby jsou okamžitě k dispozici.

Odběr pupečníkové krve

Odběr pupečníkové krve se provádí okamžitě po narození dítěte, po podvázání a přestřižení pupečníku, avšak ještě před porodem placenty. Odběr není bolestivý ani pro matku, ani pro dítě a nijak nezasahuje do samotného porodu a nepředstavuje pro nikoho žádné riziko. Trvá jen několik minut. Provádí jej porodní asistentka nebo lékař. Odběr pupečníkové krve lze uskutečnit i při porodu císařským řezem. Z celkového objemu pupečníkové krve se při odběru získá okolo 50-100ml.

Pupečníkovou krev lze odebrat ve vybraných porodnicích, které spolupracují s bankou pupečníkové krve.

Využití pupečníkové krve

Pupečníková krev dárců, tam se řadí i sourozenecké odběry pupečníkové krve, se používá pro transplantace krvetvorby při různých indikacích. Z léčených chorob především leukémie, vrozené metabolické vady a poruchy imunity.

Vlastní pupečníkovou krev pro transplantaci krvetvorby lze využít jen výjimečně. K léčbě leukémií vhodná není, ale je možné ji s úspěchem použít k regeneraci krvetvorby postižené druhotně, třeba po léčbě chemoterapií nebo ozářením.

Žádný komentář

Vložit komentář