Jak se dostat do formy po porodu

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Radostné očekávání příchodu nového člena rodiny je jak jízda na hormonální horské dráze. Během devíti měsíců se naše tělo dennodenně mění. Najednou je ten malý človíček tady. Už nemáte odpovědnost jen za sebe a stala se z vás máma. Během prvních šesti týdnů se budete s miminkem sžívat, naučíte se poznat, kdy potřebuje nakrmit, poznáte, kdy pláče kvůli mokré plence a kdy potřebuje pochovat. Období šestinedělí není jen o miminku, ale i o vás.

Měla byste během těchto týdnů věnovat svému tělu, aby se mohlo co nejrychleji vzpamatovat po porodu. Jezte vitamíny, co nejvíce spěte, úklid nechte na někdy a při obskakování miminka a kojení si najděte čas také na sebe. Děloha se musí zavinout, krevní oběh se musí vzpamatovat z krevních ztrát po porodu a také z toho, že již zase funguje za jednoho.

masáž

Miminko potřebuje zdravou a odpočatou maminku. Proto nečtěte časopisy, ve kterých supermodelky tři dny po porodu nosí velikost XS a po čtrnácti dnech fotí kampaň na bikiny. To jsou modelky je jejich tělo živí, mají trenéry, uklízečky, kuchařky a chůvy. Není to reálný svět a nenechte se stresovat, pokud vaším denním úspěchem je účes v podobě culíku. Samozřejmě každá maminka chce být krásná, nejlépe štíhlá jako před těhotenstvím, ale dejte svému tělu čas, zejména pokud kojíte.

Některá kila jste již jistě nechala v porodnici

Hubnutí po porodu by měl být pomalý proces. Porod je pro tělo velká zátěž, tak se ho nesnažte ještě trápit nedostatkem kalorií. Při kojení by počet přijatých kalorií neměl klesnout pod 2000, jinak byste mohla přijít o mléko. Snažte se jíst zdravě, pořiďte si vitamíny pro kojící maminky.

kojení

Už nemusíte jíst tzv. za dva, ale vaše strava by měla obsahovat všechny nutričně potřebné prvky. Při kojení zapomeňte na vyzkoušené tablety na hubnutí, ty si nechte na později, až přestanete kojit, a nebude zde hrozit riziko, že látky obsažené v těchto tabletkách vám přejdou do mléka.

U hubnutí po porodu platí stejně jako o klasického hubnutí základní pravidla. Dostatečné množství tekutin, především vody, pohyb, omezení sladkostí, smažených jídel. Dostatečné množství spánku zní teď velmi úsměvně, že? Ale snažte se v prvních dvou měsících co nejvíce spát. Pokud vám to miminko dovolí. Udělejte si ráno čas na kvalitní plnohodnotnou snídani.

Místo trápení svého těla v posilovně, vezměte svoje miminko na procházku, oběma vám čerstvý vzduch pomůže. Miminka po pobytu na čerstvém vzduchu lépe spí, vám pohyb venku vám pomůže překonat poporodní deprese, a usnadní shození prvních pár kil.

Hlavně na sebe nespěchejte

Vaše tělo se měnilo 9 měsíců a většina lékařů se také shodne, že přibližně tak dlouho se bude vracet do normálu. Kojení je nejen zdravé pro vývoj vašeho děťátka, snižuje pravděpodobnost rakoviny prsu, ale vzhledem k velkému energetickému výdeji při kojení také pomáhá při hubnutí. Nezapomínejte však na to, že cokoliv vy sníte nebo vypijete, vše se dostane prostřednictvím vašeho mlíčka k vašemu děťátku.

procházka

Po skončení šestinedělí můžete zlehka začít posilovat, žádné extrémní sklapovačky a hodiny na rotopedu. Poraďte se s fyzioterapeutem, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější. Některé ženy po porodu trápí rozestup břišních svalů nebo bolesti zad a jen odborník vám dokáže ukázat ty nejlepší cviky pro vás.

Pozor na císařský řez

Pokud jste neměla štěstí a nemohla rodit přirozeným způsobem a vaše miminko přišlo na svět pomocí císařského řezu, musíte být ještě více opatrná. Císařský řez je velká břišní operace, která vyžaduje více času na zregenerování. Platí výše zmiňovaná doporučení, jen šestinedělí protáhněte na tři měsíce. Doporučujeme také navštívit kvalitního fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak se starat o jizvu, jak nepřetěžovat záda a s jakými cviky budete moci po porodu začít.

Hlavně se nestresujte, nebuďte na sebe příliš přísná. Snažte se být v klidu a postupovat pomalu. Uvidíte, že pokud budete cvičit zvolna, ale pravidelně, o prvních narozeninách vašeho děťátka již budete stejně štíhlá jako před těhotenstvím.

Pokud máte po porodu rozestoupené břišní svaly, věnujte se cvikům na diastázu.

 

Žádný komentář

Vložit komentář