Aromaterapie při porodu

Aromaterapie je alternativní metoda, která může ovlivnit průběh porodu a lepší snášení bolesti.

Tato metoda využívá 100% čisté esenciální, neboli éterické oleje, které se získávají z různých částí rostlin. Éterické oleje se využívají při porodu k masážím, koupelím nebo v aromalampě. Tyto oleje během porodu napomáhají stahům děložní sliznice, prohlubují dýchání a zmírňují bolesti. Působí na psychiku a podle zvoleného oleje dochází k zmírnění napětí a stresu. Dodávají také odvahu a sílu, osvěžují nebo naopak uvolňují a regenerují.

Ve většině českých porodnic je aromaterapie běžná součást porodu. V některých porodnicích používají porodní asistentky své osvědčené oleje, ale jistější bude si přinést oleje vlastní. Vůně musí být příjemná nejen budoucí mamince, ale také ostatním účastníkům porodu, tedy tatínkovi, dule,...

V pokoji pro první dobu porodní, kde žena zažívá fyzicky i psychicky velice vyčerpávající chvíle, je možné éterické oleje inhalovat, a to aromalampou, odpařováním z misek ve sprše, čicháním nakapaných kapek z kapesníku. Oleje lze využít také ve formě masážních směsí, kdy se masíruje kříž, podbřišek, šíje, ramena, boky, plosky nohou, zkrátka všude tam, kde je to mamince příjemné.

Nejčastěji používané éterické oleje:

Levandule – pomáhá k uklidnění rodičky, která má silné bolesti. Levandule má analgetické, antidepresivní a antibakteriální účinky. Je vhodná do koupele, k masážím zad, břicha i kříže a do aromalampy.

Heřmánek římský – je vhodný pro ženy, které špatně snáží porodní bolesti. Vhodný je zejména k masážím.

Hřebíček – působí jako tonikum, prohřívá vnitřně, také je dobrým analgetikem, působí na nervové a svalové napětí, je antibakteriální. Uvolňuje porodní cesty, usnadňuje vypuzování placenty. Je velmi účinný a ženě dodává odvahu, aby zvládla porod sama přirozeně dokončit.

Rozmarýn – může pomoci při dlouhotrvajícím porodu nebo naopak pro vyvolání porodu. Je výborný při nízkém tlaku.

Růže – ideální je využít růžovou vodu v rozprašovači. Při porodu rodičku osvěží, výrazně povzbuzuje psychiku i emoce a má stabilizující účinek na nervovou soustavu.

Citron – obnovuje energii a zlepšuje soustředění, ulevuje od napětí a stresu.

Jasmín – dodává rodičce odvahu a posiluje sebevědomí, obnovuje energii.

Aromaterapie pomáhá, zpříjemňuje průběh porodu maminkám, ale také dokáže navodit klidnou atmosféru všem, kteří o rodičku pečují.

Žádný komentář

Vložit komentář