Pes a dítě

O vztahu dětí a psů se můžeme dočíst v mnoha knihách. O tom, jak psi zachránili dítěti život, jak psi pomáhají léčit dětskou duši, jak přináší radost při canisterapii. Kdo má v rodině psa, ví, že pes učí děti zodpovědnosti při péči, učí děti empatii a sebeovládání apod. Pes u dětí rozvíjí fantazii a může být dítěti partnerem při hře. Je však potřeba nezapomenout na to, že pes je zvíře. Z novin či televize jsme se nejednou dozvěděli o dítěti, které pokousal či usmrtil pes. Jak tedy začlenit psa do rodiny, abychom se vyhnuli problémům, které mohou kontaktem dítěte a psa vzniknout?

Miminko a pes

Pokud mají v rodině psa před narozením miminka, může se stát, že bude pes brát miminko jako narušitele. Pes je zvyklý na to, že bývá středobodem domácnosti, jenže najednou je středobodem miminko. Pes najednou pociťuje určitý diskomfort. Může dojít k nepochopení potřeb psa a následně třeba k pokousání malých dětí. Jsou psi, kteří si na nového člena domácnosti zvyknou bez problémů a jsou jiní, kteří příchod dalšího člena rodiny – smečky špatně nesou. Většinou psi ještě zvládnou narození miminka, ale jak dítě roste a po pár měsících začíná lézt a objevovat svět, dostává se do kontaktu se psem. Dítě doleze k psovi a jeho věcem, pelechu, misce,...Proto je dobré psa na příchod dítěte připravit.

Psa zvykejte na dětský hluk a společnost. Důležitou fází je nácvik chůze vedle nohy, aby pes zvládl chůzi při tlačení kočárku a nebyly s venčením potíže. Pes musí zvládat přivolání, zákazový povel a také povel na místo a zůstaň. Po příchodu miminka z porodnice dovolte psovi, ať se s novým členem smečky seznámí, očichá ho. Samozřejmě za vašeho dozoru. V prvních dnech se snažte, ať pes netrpí nedostatkem pozornosti. Když by se pes cítil zanedbáván, mohl by vzniknout velký problém.

Pokud máte v rodině psa, který pochází od chovatelů, kteří měli sami dítě a došlo k aktivnímu styku štěňat s dítětem, má pes velkou výhodu. Takový pes pak může kontakt s dítětem vyhledávat, být v přítomnosti dítěte uvolněný, veselý a lépe snášet dětské zacházení s ním. Jde o časnou fázi vtištění, která je pro vztah psa k dětem velmi důležitá.

Batole a pes

Rozhodně rodiče nesmí spoléhat na to, že pes je dobrá a nechá si všechno líbit. Dávali byste tak dítěti najevo, že souhlasíte s trápením zvířete. Dítě si neuvědomuje, když pes snáší dětské aktivity vůči němu, že mu to může být nepříjemné nebo bolestivé. Dítě při zkoumání světa zkouší hranice, kam může ve vztahu vůči psovi zajít. Batoleti už vysvětlíte, že psa nesmí rušit při krmení, že mu nesmí brát jídlo ani hračky. Dítě nenechte, aby psa tahalo, zvedalo.

Žádný komentář

Vložit komentář