Otcovská dovolená – týden placeného volna pro otce

Vláda schválila otcům týden placeného volna po narození dítěte. S dítětem budou moci po porodu zůstat oba rodiče, pokud poslanci odsouhlasí návrh zákona o nemocenském pojištění, jehož součástí je zavedení „otcovské dovolené".

Tento čerstvý návrh včera schválila vláda. Čerstvým otcům má zajistit týden volna. Během této dovolené by otcové měli podle vládního návrhu dostávat 70% svého příjmu. O zavedení otcovské dovolené usiluje Ministerstvo práce a sociálních věcí a argumentuje také tím, že 23 z 28 států Evropské unie otcovskou dovolenou v nějaké podobě vyplácí. Jak to bude v Česku však ještě není nic jistého.

Návrh však ve vládě neprošel lehce. Proti návrhu byl ministr financí Andrej Babiš, který argumentoval proti tím, že to bude znamenat náklad až 900 milionů korun ročně ze státního rozpočtu navíc. Andrej Babiš navrhoval, pokud otec nastoupí na otcovskou dovolenou, bude se o tuto částku, která mu má náležet, krátit mateřská ženy. Byl však přehlasován ministry ČSSD a KDU-ČSL. Pro sociální demokraty je otcovská dovolená důležitou součástí balíčku sociálních reforem a ani lidovci nechtějí ustoupit, neboť je pro ně podpora rodin jedním z důležitých bodů v jejich programu. Návrh možná najde podporu i u komunistů, přesto však bude potřebovat ještě další hlasy. Výslednou podobu otcovské dovolené mají v rukou ještě poslanci a senátoři.

Smysl otcovské dovolené je v tom, že péče o novorozence se může rozložit mezi oba rodiče. Otcové nebudou ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období po porodu. V Evropské unii je to standardní opatření. Psychologové tvrdí, že role otce je během prvních dnů a týdnů života dítěte obzvlášť důležitá pro prvotní navázání vztahu mezi otcem a dítětem a posílení rodinných vazeb.

Otcovská dovolená má náležet všem otcům, kteří se podílí na nemocenském pojištění. Je to stejné jako u peněžité pomoci v mateřství. Nastoupit na otcovskou dovolenou bude možné v období 6 týdnů po narození dítěte a tuto týdenní dovolenou nebude možné přerušit.

Žádný komentář

Vložit komentář