Odstraňování chloupků

Prázdniny a letošní opravdu tropické dny trávíme většinou u vody. Odhalujeme svá těla a vzhledem k současným trendům, které přejí hladce oholené kůži, přemýšlíme, jak se zbavit chloupků. Tabu jsou chloupky v podpaží, na nohou, ale i v tříslech a na obličeji. Statistiky říkají, že si chloupky na těle odstraňuje 70% evropských žen. Nabízí se široká škála možností (elektrické epilátory, speciální chemické krémy, které narušují strukturu chloupků, holení žiletkou, elektrické pinzety, laser, vosk,…). Každá žena má svůj oblíbený způsob epilace či depilace.

Již v dobách starověkého Egypta a antického Řecka bylo odstraňování chloupků populární. Tenkrát existovalo několik způsobů, kterým ženy odstraňovaly své chloupky, aby se líbily svým mužům. Byly mezi nimi u poměrně drastické metody, jako upalování chloupků svíčkami, odřezávání chloupků nožem apod. Je až s podivem, že ženy tyto procedury podstupovaly kvůli kráse.

My máme na výběr z mnohem přijatelnějších metod, i kdy některé nejsou zcela bezbolestné.

Odstraňování chloupků se dělí na depilaci a epilace. Depilace je především klasické holení, tedy odstraňování viditelných částí chloupků. Zatímco epilace má dlouhodobější efekt a mělo by při ní docházet k redukci ochlupení díky řídnutí a slábnutí chloupků.

Holení

Je stále nejoblíbenější způsob odstraňování chloupků za pomoci žiletky nebo různých strojků.

Pokožku namočíme nebo natřeme pěnou či gelem určeným k holení a poté použijeme žiletku. Tahy se provádí proti růstu chloupků.

Nevýhodou holení je nutnost častého opakování. Obvykle každý druhý či třetí den. Chloupky totiž dorůstají velmi rychle. A říká se, že po holení mohou sílit a tmavnout.

Depilační krémy

Tyto speciální krémy působí rychle a bezbolestně. Kůže se natře a nechává působit přibližně pět minut. Poté se krém omyje vodou. Spolu s krémem smyjeme i chloupky. Tento způsob depilace je vhodný pro všechny partie (i třísla a podpaží).

Aby byl tento způsob účinný, musí být chloupky dlouhé několik milimetrů, jinak je krém nezvládne odstranit.

Pozor na alergie! Některé ženy mohou být na tyto přípravky alergické, proto se doporučuje nejdříve vyzkoušet trochu krému na menší část těla, abychom předešli nepříjemné alergické reakci.

Depilace voskem

K domácímu odstraňování chloupků existují speciální pásky, které se přiloží na místo, které chceme depilovat. Poté pásek strhneme. Je to dosti bolestivý způsob odstraňování. Vhodný spíš na menší partie (horní ret).

Dále se často používá depilace teplým voskem, což je trochu složitější způsob. Nejprve je dobré místo ošetřit speciálním přípravkem, pak se vosk zahřeje a přiloží na kůži. Na vosk se položí depilační páska a poté strhne. Tím dojde k vytrhnutí chloupků i s kořínkem. Po depilaci teplým voskem se musí pokožka ošetřit speciálními přípravky.

Chloupky po depilaci voskem dorůstají asi za 4 - 6 týdnů. Tato metoda je bolestivá. Vyskytují se při ní alergické reakci a zarudnutí kůže. Proto se doporučuje vosk vyzkoušet na malém kousku kůže. A opět je nutné, aby byly chloupky určité délky (4 – 5 mm).

Vytrhávání chloupků pinzetou nebo epilátorem

Při vytrhávání chloupků se doporučuje postupovat po směru růstu. Nejlepší doba pro tuto depilaci je po koupeli, kdy je kůže vláčná a chloupky měkké. Je to metoda opět bolestivá, protože se vytrhnou chloupky i s kořínkem. Chloupky začínají dorůstat po 1 – 3 týdnech.

Aby byla depilace strojkem účinná, musí být chloupky alespoň 5 mm dlouhé, aby je strojek zachytil.

Laserová epilace

Jde o nejefektivnější způsob epilace. Speciální přístroj vysílá světelné paprsky. Pigment vlasové cibulky tento paprsek pohlcuje a mění se na teplo, které zničí celou cibulku. Chloupky by neměly znovu narůst. Může se stát, že se vlasová cibulka nezničí úplně, poté chloupek opět naroste, ale bývá tenký a krátký. Laserovou epilaci je dobré provést několikrát, aby došlo k trvalému odstranění všech chloupků. Světlovlasé ženy budou potřebovat více procedur, protože mají méně pigmentu.

Fotoepilace

Jde o odstranění chloupků pomocí IPL - intenzivního pulsního světla. Díky IPL dojde ke zničení vlasového folikulu. Pokud se tato metoda opakuje alespoň 4 – 6x, lze dosáhnout redukce růstu chloupků. Opět se to týká jen chloupků s dostatečným množstvím pigmentu (tedy u tmavovlásek).

Netradiční metody

Depilace cukrovou pastou

Této metodě se říká Body Sugaring, je o méně bolestivou depilaci. Vydrží podobně dlouho jako depilace voskem (tedy asi měsíc). Nejde o chemickou depilaci. Cukrová pasta se vyrábí z citronové šťávy, vody a cukru. Je tedy bez chemických přísad a 100% přírodní.

Provádí se tak, že se nejprve kůže odmastí speciálním přípravkem, poté se natře pudrem a depilace začíná. Na chloupky se nanese pasta. Poté se strhne společně s chloupky včetně kořínků. Místo se nakonec omyje vodou. Pomocí této metody lze odstraňovat i velmi krátké chloupky. Strhávání se provádí ve směru růstu chloupků, je to tedy méně bolestivé. Cukr působí na kůži antibakteriálně. Nedochází k zarůstání chloupků. Jde o dražší způsob. Pastu je sice možné vyrobit i doma, ale domácí recepty nebývají tak účinné.

Brazilská depilace

Jde o úplné odstranění chloupků z intimních míst. Původně se to provádělo voskem, ale postupně se pojem rozšířil o další metody.

Žádný komentář

Vložit komentář