Jarní únava – jak na ni?

Se začátkem jara se mnoho lidí cítí unaveno, oslabeno, bez energie. Obvykle to není nic jiného než jarní únava, kterou trpěli již naši předci. Jak se na příchod jara připravit, aby nás jarní únava nezaskočila nebo abychom zmírnili její průběh?

Group of happy children lying on green grass outdoors in spring park

Příčiny a projevy

Jarní únava není nemoc. Souvisí s lidskými biorytmy, které výrazně ovlivňují naše životy. Máme za sebou zimu s nedostatkem potřebného slunečního světla. Sluneční svit totiž v mozku stimuluju tvorbu serotoninu, tzv. hormonu štěstí. Jarní únava souvisí se střídáním ročních období, zimy a jara, a obvykle trvá několik týdnů. Za další příčinu se považuje nedostatek vitamínů ve stravě koncem zimního období (hlavně vitamínů C, B, E). Také je člověk po proběhlé zimě vyčerpán nemocemi, které se nejčastěji objevují právě v zimě. V zimě se lidé pohybují více v uzavřených prostorech, a tak je pravděpodobnější, že dojde k přenosu kapénkových infekcí. V zimě je větší produkce smogu, to má za následek vyšší podíl kyslíkových radikálů, které zatěžkávají lidský organismus.

Jde o přechodný pocit psychické, ale i fyzické, vyčerpanosti. Projeví se únavou, sníženou výkonností, podrážděností a kolísáním nálady. Mnohem častěji se týká žen.

Jarní únava se může objevit i u dětí, hlavně u těch, které v zimě hodně sportují nebo které v zimním období dost marodily. V každém případě je dobré postupovat jako u dospělých.

Prevence

Koncem zimy či začátkem jara je vhodné jídelníček obohatit o ovoce, zeleninu, luštěniny. Ale také bylinky, naklíčené luštěniny, tak dojde k doplnění potřebných vitamínů.

Bezvadné je také pobyt v přírodě. Vycházky nebo sport.

Doporučuje se také otužování, pobyt v soláriu.

S jarní únavou nebojujte, zvolněte své tempo a nechte se sluníčkem takzvaně „dobít“.

Nedoporučuje se naopak pití velkého množství kávy a nápojů obsahující kofein, které zhoršují kvalitu spánku. A právě dostatek spánku je pro zmírnění jarní únavy stěžejní.

Organismus oslabují zlozvyk, jako je kouření či nadměrná konzumace alkoholu.

Na trhu je široká škála potravinových doplňků. Po těch také můžete sáhnout. Mnohem lepší je však překonat jarní únava za pomoci přírodních vitamínů.

Na pročištění organismu po zimě jsou dobré bylinné čaje.

A také vyvarovat se stresu.

Žádný komentář

Vložit komentář