Žloutenka typu A

Hepatitida typu A v České republice obvykle propuká každým rokem v několika epidemiích. A to nejčastěji na podzim, kdy se rodiny vrací z prázdnin a dovolených, pak se také často objevuje vlna žloutenky A v zimě. Jak se žloutenka typu A projevuje, jaké má příznaky, léčbu a prevenci?

Co je žloutenka typu A a jak se přenáší?

Žloutenka typu A je infekční virové onemocnění (zánět jater). Také se jí říká „nemoc špinavých rukou“. Virus žloutenky se vylučuje stolicí, proto ho může nakažený člověk lehce přenést na cokoliv, čeho se dotkne neumytýma rukama.
Hepatitida A se může šířit nejčastěji tam, kde se setkává mnoho lidí (školy, tábory,…). Nemocné dítě nakazí svýma nemytýma rukama okolní předměty a potraviny a díky vysoké odolnosti a infekčnosti viru se žloutenka rychle šíří. Děti naštěstí většinou toto onemocnění zvládají bez problémů, lehce a mnohdy zcela skrytě bez klinických příznaků (zežloutnutí). Právě proto právě děti nepoznaně a lehce přenášejí virus dál, i mezi dospělé, kteří však mívají již znatelné příznaky a závažnější formu. Žloutenka typu A se také může šířit kontaminovanou vodou, kdy odpadní vody, které obsahují virus, mohou znečistit zdroj pitné vody. Dále se může virus šířit kontaminovaným ovocem či zeleninou, které byly zalévány kontaminovanou vodou. Nákazu mohou obsahovat i nedostatečně tepelně upravené ryby, krabi, krevety a další mořští živočichové.
Inkubační doba žloutenky A je průměrně asi 16 – 50 dní.

Příznaky

Ze začátku může toto onemocnění probíhat stejně jako chřipkové onemocnění (kašel, rýma, únava, zvýšená teplota, nechutenství, bolest břicha, malátnost, bolest v pravé polovině pod žebry, zvracení, průjem, bolest kloubů, vyrážky na kůži, svědění kůže).
Asi po týdnu odezní teploty a objeví se žluté zabarvení spojivek, sliznice dutiny ústní a kůže. Je tmavá moč a našedlá stolice. Žluté zabarvení kůže se objevit nemusí a teprve jaterní testy odhalí podstatu potíží.
Jak jsme již psali, u dětí se nemusí projevit téměř žádné příznaky, proto by rodiče měli přemýšlet, zda se v blízkosti dítěte žloutenka nevyskytovala. Toto onemocnění neprobíhá izolovaně, ale většinou má charakter epidemie.

Léčba žloutenky

Jde o infekční onemocnění, a tak je nutné dítě hospitalizovat na infekčním oddělení. Léčba je založena na podávání léků na ochranu jater (hepatoprotektiva). Součástí léčby je přísná dieta, klid na lůžku a podávání vitamínů skupiny B. Doba pobytu v nemocnici je různá a záleží na celkovém zdravotním stavu včetně laboratorních hodnot. O propuštění dítěte domů z nemocnice rozhoduje lékař z příslušného infekčního oddělení. I délka domácí rekonvalescence je různá. Nadále je nutná dietní strava, a to až do úpravy jaterních testů. Taktéž klidový režim bez fyzické aktivity je nutný. Ošetřující lékař také rozhoduje o návratu dítěte do kolektivního zařízení. Přibližně na půl roku (při komplikacích i déle) je potřeba vyloučit sportovní aktivity a školní tělesnou výchovu.

Prevence žloutenky

Žloutenka A je „nemocí špinavých rukou“, proto je nutné dodržovat důslednou osobní hygienu a hlavně od malička děti učit správným hygienickým zásadám.

  • Umýt si ruce před jídlem.
  • Po použití toalety si umýt ruce.
  • Na veřejných záchodcích nesedat na prkýnko.
  • Ve veřejných dopravních prostředcích, kde je nutné se přidržovat madel či tyčí, nekonzumovat potraviny.
  • U malých dětí dohlédnout na to, aby na procházkách a v parcích či hřištích nestrkaly do úst klacíky, kamínky,…
  • Nekonzumovat nemyté ovoce a zeleninu.
  • Při cestách do zahraničí buďte opatrní a konzumujte jen bezpečné jídlo - žádné stánky s jídlem či ovoce v ulicích.

Možností prevence je také očkování, které se provádí očkovací látkou proti hepatitidě typu A. O očkování se poraďte s ošetřujícím pediatrem, který zvolí vhodné období pro vakcinaci. Očkování není hrazeno zdravotními pojišťovnami, avšak mnoho pojišťoven na něj přispívá. Očkování je diskutabilní téma a veřejnost se v názorech rozchází. Očkování je vždy zásah do imunitního systému a rozhodnout se musí rodiče nakonec sami, zda dítě nechají očkovat.

Žádný komentář

Vložit komentář