Vybíráme šátek na nošení miminka

Šátkování, neboli nošení miminka v šátku je dnes běžné a velmi dobré jak pro miminko, které se v šátku uklidní a prospí, tak pro maminku, která má volné ruce a může se věnovat domácím pracím či staršímu sourozenci. Pokud jste se, milí rodičové, rozhodli šátkovat, musíte si nejdřív pořídit šátek na nošení dětí. Aby se vám líbil, byl pohodlný a miminko v něm spokojené. Nošením dítěte v šátku ho nerozmazlíte. Dítě se rodí jako nošenec, tedy savec, který se rodí bez dovednosti chůze a musí spoléhat na nošení svých rodičů. Kojenci jsou plně závislí na svých rodičích, a proto je vhodné nosit je. Ideálně v šátku. Miminko se bude cítit v bezpečí. Studie dokazují, že nošené děti jsou spokojenější a samostatnější. Děťátko si totiž nerozmazlíte, ale „vychováte“, pak bude vědět, že vy jste pro něj bezpečí a útočiště, ke kterému se můžou, jakmile začnou lézt a chodit, vracet.

Pokud chcete nošení vyzkoušet a zjistit, zda se vašemu dítěti bude nošení líbit, potom si pořiďte levnější šátek na nošení. Obzvlášť pokud budete nošení v šátku kombinovat i s kočárkem a nebudete výhradně nosit. Šátek vám dobře poslouží hlavně při dlouhých procházkách a při cestování do míst, kde s kočárkem neprojedete. Rovněž vám zaručí diskrétnost a intimitu při kojení.

Jestliže se bojíte, zda zvládnete šátek uvázat, pak se nebojte. Na internetu je mnoho návodů a videí, kde se dozvíte, jak šátek uvázat, jaké jsou úvazy atd. Ze začátku to můžete zkusit na panence nebo velkém plyšovém medvědovi. Jakmile se ujistíte, že to zvládnete, můžete vázat i miminko. Při vázání vám pomůže, když se budete dívat do zrcadla. Pokud se vám úvaz nedaří nebo miminko v šátku pláče a je nespokojené, pak se můžete obrátit na zkušené maminky, které svá miminka nosí v šátku.

Rozhodně nemusíte mít strach, že by dítě z šátku mohlo vypadnout. Pokud je šátek dobře uvázaný, nic takového nehrozí. Šátek miminko krásně obejme. Rovněž se nemusíte obávat, že by se dítě v šátku mohlo třeba udusit. Látka, ze které se šátky tkají, je prodyšná, bavlněná. Navíc tím, že máte dítě přímo na těle a jste tak víc spojení a na sebe napojení, byste jakýkoliv neklid či změnu okamžitě zaznamenala.

Není nijak omezeno, od kdy se mohou děti v šátku nosit. Tedy klidně hned v prvních dnech po narození. Respektive tehdy, kdy se na to budete cítit vy. Miminko je totiž na nošení připraveno okamžitě. V děloze bylo miminko schouleno do klubíčka, což je pro dítě běžná poloha i po porodu. Když šátek správně uvážete, je dítě ve správné poloze. Jako bonus je, že dítěti nošenému v šátku, nehrozí slehnutí hlavičky.

Ze začátku, pokud vybíráte jen jeden univerzální šátek na nošení dětí, nehleďte na roční období. Když se miminko narodí v létě, kdy budou velká vedra nebo naopak když se narodí miminko v zimě při teplotách pod nulou, stále vystačíte s jedním bavlněným šátkem.

Základní surovinou pro výrobu šátků je bavlna. Dnes se již přidávají do šátků i příměsi, jako vlna (hřeje), len (má větší nasákavost a je typický pro letní šátky), bambus (moderní, ekologický, nasákavý, jemný), hedvábí (luxusní, velmi jemné šátky, lesklé).

Pro první šátek je však nejvhodnější šátek bez příměsi, tedy čistá bavlna. Bude snadno udržovatelný, může se prát i při vyšší teplotě a sušit v sušičce a zvládne běžné žehlení. Bavlněné šátky snesou většinu pracích prášků a není nutné o ně nijak výrazně pečovat.

Šátek na nošení dětí Womar je určen pro nošení dětí od 3,5 do 13 kg (do 2 let). Umožňuje nosit děti v několika polohách v závislosti na věku dítěte. Šátek je elastický a pevný. Jeho výhodou je univerzální rozměr. Je vyroben z certifikované (Certifikát Öko-Tex Standart 100) bavlny, která je bezpečná pro dítě. Materiál: 100% bavlna. Délka cca 490 cm.

Miminka rostou tak rychle. Užívejte si společné chvíle, tulení a nošení. Je to opravdu jen krátké období. Pokud se bojíte, abyste miminku nevhodnou péčí neublížili, tak vás chceme ujistit. Nebojte se. Miminka jsou sice malá, křehké a měkká, ale pokud s ním budete manipulovat zodpovědně, poškodit ho nemůžete. Naslouchejte své vnitřní intuici, místo hlasu většiny. Jen vy víte, co je pro vaše dítě správné.

Žádný komentář

Vložit komentář