Učíme děti bruslit

Dříve umělo bruslit každé dítě. Jakmile začala zima, rybníky či řeky zamrzly, děti nasadily brusle a užívaly si zimních radovánek. Dnes se chodí bruslit spíš na zimní stadion. Kdy je vhodné začít u dítěte s bruslením? A jak na to?

Kdy začít?

Každé dítě je jiné. Stejně jako s plaváním, lyžováním či jízdou na kole, tak i bruslit se mohou naučit tříleté děti. Jiné si tuto činnost zvládnou osvojit třeba až v šesti či sedmi letech.

Kdy je ideální věk začít s dítětem bruslit? Pokud mají rodiče u dítěte třeba hokejové ambice, je potřeba začít bruslit co nejdříve. Říká se, že kolem 3 let. Je však nutné postupovat opatrně. Dítě v tomto věku ještě nemá dostatečně vyvinutý kosterní a kloubní aparát.

Jestliže chcete své dítě naučit bruslit, zkrátka jen proto, aby to umělo, aby mělo radost z toho, že jede po zamrzlém rybníce nebo po stadionu, aby si mohlo jít zabruslit s třídou a dětmi ze školy, pak se obvykle doporučuje začít ve věku asi 5 let.

Když učí rodiče

Rodiče buď mohou své dítě učit jízdě na bruslích sami, nebo si zaplatí výuku u profesionálů. Pokud učí bruslit dítě rodiče, je velkou výhodou společně strávený čas. Aby mohli dítě učit sami rodiče, předpokládá se, že sami umí bruslit.

Když poprvé postaví dítě na led, musí ho nejprve naučit na bruslích stát a chodit. Rodiče ho mohou držet za ruku nebo za obě ruce (z jedné strany maminka, z druhé tatínek). Dítě s učí stabilitě a správnému postoji. Nohy mají být mírně od sebe, kolena lehce pokrčená, mírný předklon, oči sledují led. Pokud se dítě na ledě udrží, učí se přešlapovat z nohy na nohu. Pak odrážet, přenášet váhu atd.

Výuky v kurzu nebo pod vedením odborníka

Také výuka pod vedením odborníka má své výhody. Dítě má k cizímu člověku – učiteli bruslení respekt. Dítě se chová jinak než s rodiči. Trenéři a instruktoři znají přesný postup, metodiku výuky bruslení. Odborník brzy rozpozná schopnosti a možnosti dítěte a dle nich výuku přizpůsobí.

Radost, trpělivost, bezpečnost

U obou variant je nutná při výuce trpělivost. Dítě musí učení se bruslení bavit, musí spolupracovat. Jestliže dítě brečí a bruslit nechce, nemá smysl ho nutit. Zkuste pár dnů počkat a poté to zkusit znovu. Dítě musí samo chtít naučit se bruslit. Když ho budou rodiče nutit, aby bruslilo, aby umělo další sportovní disciplínu, dítě bude otrávené, nebude ho to bavit. Vždy musíme dbát na bezpečnost dítěte. Dítě musí znát pravidla chování na ledě, zacházení s bruslemi apod. Pro bezpečí dítěte je nutné používat helmu a rukavice, bez kterých dítě na led nesmí. Užitečné budou i chrániče kolem a loktů. Když dítě ošklivě spadne a uhodí se, může k bruslení získat averzi a začne se bát. Jestliže bude dítě chráněno chrániči, nebudou pády tak bolestivé a dítě bude dál k výuce přistupovat s hravostí a radostí. Brzy získá sebejistotu, naučí se držet rovnováhu a bude zkoušet bruslit.

Žádný komentář

Vložit komentář