Navýšení rodičovského příspěvku – Jak nepřijít o 80 tisíc?

Od ledna 2020 se zvýšil rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun. Sněmovna totiž koncem roku 2019 schválila navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. V případě vícerčat se příspěvek zvyšuje z předchozích 330 tisíc korun na nových 450 tisíc korun.

 

Vyšší rodičovský příspěvek mohou čerpat rodiče dětí do čtyř let, kteří v lednu 2020 ještě rodičovský příspěvek pobírají. Naopak nárok na rodičovský příspěvek nemají ti rodiče, kteří si již svých 220 tisíc vyčerpali. Na zvýšení rodičovské má nárok asi 80 % rodin s malými dětmi.

 

Navýšení rodičovské vyjde stát v letošním roce na 8,6 miliardy korun. Pro navýšení hlasovalo 176 poslanců napříč politickým spektrem. Navíc také prošel návrh Pirátů o zvýšení minimální rodičovské na 10 tisíc korun ze stávajících 7600 korun. Jde o to, aby ženy, které otěhotněly na škole nebo krátce po ukončení studia, nebo živnostnice, které si neplatily nemocenské pojištění a jsou buď samoživitelky, nebo je jejich partner také živnostník, mohly čerpat měsíčně až 10 tisíc korun. Zmíněné skupiny totiž mají doposud měsíční limit těchto peněž 7600 korun.

 

Jak o navýšení příspěvku nepřijít?

U všech rodičů pobírajících rodičovský příspěvek hned v lednu automaticky dochází k navýšení maximální částky na 300 tisíc korun. Má to však malý háček. Měsíční částka, která chodí rodinám na účet, zůstává stejná. Prodlouží se pouze počet měsíců, během kterých má rodič na příspěvek nárok. A protože rodičovský příspěvek je možné čerpat maximálně do čtvrtých narozenin dítěte, měli by především rodiče starších dětí zpozornět. Pokud si včas příspěvek sami nenavýší, nemuseli by nakonec ke zvýšení dostat nic. Rodiče musí myslet na to, aby si zvýšili měsíční výši svého rodičovského příspěvku. A ani tak část rodičů 80 tisíc navíc vyčerpat nestihne, protože maximální měsíční výše příspěvku je omezena předchozím výdělkem.

Úřady práce očekávají nápory, protože pouhé měsíční zdržení při čekání na termín u úřednice, by mohlo některé rodiny stát tisíce korun. Ministerstvo práce však ujišťuje rodiče, že vše se zvládne. Podle ministerstva není nutné na úřad chodit osobně, protože změnu rodičovského příspěvku lze vyřídit i poštou, prostřednictvím datové schránky nebo elektronicky s ověřeným podpisem. Většina rodičů se však bude chtít poradit s úřednicí, jak částku nejlépe nastavit.

Všichni příjemci rodičovského příspěvku jsou o změnách v uvedené dávce informováni prostřednictvím informativního dopisu, který bude úřad práce rozesílat.

 

Jak o příspěvek nepřijít?

Pokud jste rodiči dítěte do čtyř let, ale příspěvek jste již vyčerpali, nebojte se. KDU-ČSL zveřejnila návod, jak se nepřipravit o šanci dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek, přestože jste ten původní již vyčerpali. Poslanci sice na konci minulého roku odhlasovali, že na vyšší rodičovský příspěvek budou mít nárok jen ti, kteří ho před 1.1.2020 nevyčerpali kompletně. Lidovci však takovéto navýšení považují za diskriminační, protože se netýká všech rodičů, kteří mají dítě do čtyř let věku.

Bude to sice trocha byrokracie, ale bez papírování to nepůjde. Je třeba dojít osobně na příslušný úřad práce a tam o navýšení písemně požádat. A nenechte se odradit spoustou formulářů ani zaměstnanci ÚP.  80 tisíc je pro většinu rodin dost peněz, o které rozhodně nebudou chtít přijít.

Podrobný návod, jak na to, najdete ZDE.

Žádný komentář

Vložit komentář