Lyžování s dětmi

Chystáte se na hory a chcete naučit své dítě lyžovat? Hodláte se do toho pustit vlastními silami nebo si zaplatíte lyžařského instruktora? Chcete, aby vaše dítě zvládlo své první obloučky a hlavně si to užilo?

V jakém věku začít?

Odborníci tvrdí, že ideální věk pro výuku lyžování jsou tři roky. Ovšem nutno brát v potaz, že každé dítě je jiné a ve třech letech ještě nemusí být dítě na lyžování připraveno jak fyzicky, tak psychicky. A protože rodiče své dítě znají nejlépe, sami vědí, jak je na tom jejich dítě s koordinací pohybů, jak zvládne pochopit a vykonat, co mu rodiče při výuce vysvětlují. Proto rozhodně nespěchejte a dítě nenuťte. Příští rok to bude jistě o mnoho lepší.

Jak začít?

Nejprve pořiďte dítku lyže odpovídající jeho výšce. Ideální je, když se dětem lyže budou líbit. Takže barva, motiv, ideální jsou zvířátka, auta nebo jiné obrázky. Pokud už lyže máte a dětem nejdou zrovna pod nos, dovolte jim, ať si na ně nalepí alespoň samolepky, které se jim líbí. Pak je nechte, ať si zkusí v lyžařských botech a lyžích pochodit, sklouznout na rovince. Poté teprve vyrazte na mírný svah, kde můžete začít s výukou.

Lyžařská škola

Pokud rodiče nejsou zdatní lyžaři nebo nechtějí své dítě učit, mohou zaplatit dítěti instruktora lyžování. Dnes již v každém lyžařském středisku jsou lyžařské školy a instruktor se může věnovat pouze vašemu dítěti. Velkým kladem bude to, že dítě vidí v cizím učiteli autoritu, pokud se ovšem nerozhodne, že s někým cizím spolupracovat nebude. Lyžařští instruktoři mají potřebné schopnosti, znalosti a zkušenosti k výuce lyžování, takže bude vaše dítě v těch nejlepších rukou.

Učit budeme sami!

Rozhodli jste se, že své dítě budete učit lyžovat sami? Bezva. Obrňte se trpělivostí. Na začátku je nutné dítě motivovat. Sami víte, co na vaše dítě platí. Někde to bude radost z jízdy, někde bonbón nebo jiná dobrota. Způsobů výuky je mnoho a jak začnete, rozhodněte pouze vy. Pro začátek volte mírné svahy. Ideální je nějaké klidné místo, kde nebudou lyžaři hazardéři, kteří by se mohli s dítětem srazit.

Nejprve naučíme dítě držet rovnováhu, aby se na lyžích udrželo a tedy zvládlo jakštakš kousek popojet. Dítěti musíme vždy vše ukazovat, aby správně pochopilo, co dělat. Ze začátku tedy naučíme dítě popojet na ploše celých lyží. Jízdu na hranách zařadíme až později. Další neméně důležitou činností je naučit dítě samostatně zabrzdit, ze začátku pluhem. Pokud dítě zvládá na mírném svahu sjet a na konci zabrzdit, můžete se pustit na o něco málo prudší svah.

Jízda na vleku

Dítě sjede dolů, zabrzdí, ale co dál? Dál musíme natrénovat jízdu na vleku. Při prvních jízdách zkuste jízdu na koleni nebo mezi nohama. Děti ovšem jízdu na vleku obvykle zvládají velmi rychle a samy. Pokud je ochotná a vstřícná obsluha vleku, dítě na kotvu či pomu nasadí, pomůže, tak dítě bude o to šťastnější, že zvládá vyjet i na vleku samo.

Pokud dítě pláče, nespolupracuje nebo je mrzuté, s výukou přestaňte a pokračujte třeba odpoledne nebo další den. Jinak bude hrozit, že dítěti lyžování znechutíte.

Tak tedy SKOL!!!

Žádný komentář

Vložit komentář