Jak na kašel, rýmu a nachlazení přírodní cestou?

Máme tu první zimní mrazíky, plískanice, inverze. A také čas dětských nachlazení, bolení v krku, kašlání, rýmy, bolení v krku. Týká se to zejména nás, kteří máme děti ve školkách a školách. Jak můžeme svému dítěti pomoci přírodní cestou? Může pomoci aromaterapie, bylinky či vodoléčba?

Inhalace

Vodoléčba, neboli také léčba párou či inhalování může pomoci při rýmě. Otevírá póry, napomáhá pocení a při kašli uvolňuje hleny. Na zánět nosních dutin, kašel i alergie je zvlhčený vzduch velmi vhodný. Zakoupit se dá vyráběný inhalátor. Ale vyrobit si můžete i vlastní inhalátor za pomocí čajové konvičky s vroucí vodou. Z tvrdého papíru se udělá kornout a zasune do konvice tak, aby pára mohla stoupat přímo k nosu nebo ústům. Do vody, kterou inhalujeme, kápneme 1 kapku éterického oleje (vhodný je tymiánový, levandulový), přidáme ještě 2 lžíce mořské soli. Dítě by mělo vdechovat páru nosem. Inhalovat se doporučuje 10-20 minut 3x denně.

Cibule

Cibule se hodí při zahlenění. Napomáhá odhlenění a je vhodná proti kašli. Cibuli můžeme použít v různých obměnách.

Cibulové pytlíčky. Připravíme tak, že nakrájíme 1 cibuli nadrobno, nasypeme ji do plátěného pytlíčku nebo šátku, zavážeme, rozmačkáme. Pytlíček pak na noc pověsíme u postele, u hlavy dítěte.

Cibulový sirup. Cibuli nasekáme, promícháme s třemi lžícemi medu a necháme asi 12 hodin odstát. Pak podáváme po lžíci (ráno a večer).

Cibulový zábal. Cibulový zábal napomáhá zmírňovat bolest při bolesti ouška dítěte. Cibule vstřebává choroboplodné zárodky a reguluje proces látkové výměny. Zábal připravíme tak, že nadrobno nakrájíme 1 cibuli a dáme do plátěné látky, rozmačkáme a zahřejeme (na topení nebo na obrácené pokličce nad hrncem s párou). Zábal zavážeme a přiložíme dítěti na bolavé ouško. Pomocí šátku převážeme nebo upevníme čelenkou. Necháme asi 15 minut působit. Tento zábal provedeme 3x denně vždy s čerstvou cibulí.

Priessnitzův zábal

Při bolesti v krku, zánětu krku, mandlí či při angíně se doporučuje Priessnitzův zapařovací zábal na krk. Potřebovat budete bavlněný šátek nebo silnější pruh látky (asi 10 cm široký a dostatečně dlouhý), to abyste mohli krk zabalit dvakrát dokola. Poté je potřeba ještě další šátek či látka flanel a igelit. Bavlněný šátek namočíme do studené vody, vyždímáme a dvakrát obtočíme kolem krku. Přes tento šátek dáme pruh igelitu a poté ho ovineme dvěma vrstvami suchého šátku či flanelu. Obklad těsně utáhneme, ne příliš, aby mohlo dítě volně dýchat, a necháme celou noc. Sundáme až ráno.

Proti nachlazení velmi dobře fungují také voskové zábaly, které jsou složené z  včelího vosku, olivového oleje a éterického oleje.Tyto zábaly můžete používat už od dvou měsíců věku miminka.

Citron

Citrony obsahují mnoho vitamínu C, proto jsou pro nemocné dítě vhodné. Použít se dají do čaje, ale i jako zábal prsou. Tento zábal je vhodný při kašli a bronchitidě. Použijeme jeden citrón, jenž vymačkáme a šťávu vlijeme do půl litru horké vody. Do této vody namočíme bavlněný nebo lněný šátek, vyždímáme a přiložíme dítěti na prsa a záda. Omotáme teplejší šálou. Ramena dítěte udržujeme v teple, aby po dobu zábalu dítě ještě víc nenastydlo.

Med

V lidovém léčitelství se med používá odnepaměti. Vhodný je při léčbě kašle, bolestí v krku a nachlazení. Používat ho můžete do čaje (ovšem pozor med přidávejte až do vlažného čaje) nebo vyrobit medový sirup (šťáva z citronu a do ní pár lžic medu). U dětí mladších než 1 rok je s nutné být s medem opatrní. Med je pro takto malé děti často alergenem.

Bylinky

Tymián – Z tymiánu je možné udělat čaj. Tymián má protibakteriální účinky, tlumí kašel a usnadňuje vykašlávání.

Lékořice – Kořen lékořice se používá v lidové medicíně i v praktickém lékařství k tlumení dráždivého kašle. Kořen nasekejte a rozemelte. Hmotu pak uvařte, dokud nezčerná. Stačí jedna lžička 2-3x denně.

Zázvor – Tato bylina má štiplavou chuť a v lidové medicíně je velmi hojně využívána pro tlumení kašle, k léčbě nachlazení a chřipky. Má antibakteriální a antivirové účinky. Přelitím nastrouhaného zázvoru získáte zázvorový čaj. V zimním období se zázvor doporučuje, protože má zahřívací a prokrvovací účinky. Není vhodný pro těhotné.

Jitrocel – Vhodný na kašel a doplněk při léčení nachlazení a infekcí dýchacích cest. Použít se dá ve formě jitrocelového sirupu. Jitrocel obsahuje slizové látky saponiny, které vytváří povlak na podrážděných sliznicích dýchacích cest, uklidňují ji a usnadňují vykašlávání.

Vyzkoušet také můžete sirup z rýmovníku.

Olej

Na suchý kašel se doporučuje olejový zábal. Ten se udělá tak, že namočíme plenku do teplého (pozor ne horkého) oleje a přiložíme na hrudník a záda dítěte. Poté zabalíme igelitem a přikryjeme dekou. Dítě necháme v zábalu asi 20-30 minut. Do oleje je možné přidávat různé éterické oleje (eukalyptus, cypřiš,...).

Přírodní antibiotika

Jako přírodní antibiotikum se označuje česnek, tinktura z lichořeřišnice nebo grapefruitová semínka.

Aromaterapie

Aromaterapie je při všech virózách, nachlazeních, kašli či rýmě vhodná. Éterické oleje jsou vhodné nejen do aromalamp. Při bolestech uší se doporučují éterické oleje z levandule a čajovníku (tea tree). Do bolavého ouška vložíme smotek vaty, na který jsme kápli kapku levandulového oleje a kapku čajovníkového oleje. Levandule zmírňuje bolest a uvolňuje organismus. Čajovník dezinfikuje.

Klidný domov při nemoci a rekonvalescenci

Během nemoci dítě potřebuje více péče a pozornosti. Dítě by se mělo šetřit. Proto je na rodičích, aby dítěti zajistili klid a dostatek spánku. To jsou při nemoci vždy nejlepší léky. Zároveň dítě potřebuje cítit jistotu a bezpečí, proto je vždy nejlepší, když se v nemoci o dítě stará maminka nebo tatínek. U dítěte se v těchto situacích rozvíjí důvěr a pocit jistoty.

Po nemoci se doporučuje peřiny vyvětrat a převléct ložní prádlo. Slunce či mráz ničí bakterie.

Přečtěte si také další články na téma dětské nemoci:

 

Žádný komentář

Vložit komentář