Péče o předkožku u malých chlapečků

Máte doma malého chlapečka a nevíte, jak správně pečovat o jeho pohlavní orgány? Péče o pohlavní orgány malých chlapečků má svá specifika. Má se předkožka přetahovat nebo ne?

Nedávejte na radu kamarádek, řiďte se raději vlastním selským rozumem. A když si náhodou nejste jistí, obraťte se na pediatra. Předkožka by se od žaludu násilným přetahováním neměla oddělovat. Mohlo by to způsobit mikrotrhlinky, a ty by byly pro dítě velmi bolestivé. Nebuďte netrpěliví, nespěchejte. Vše má svůj čas.

Po porodu

Stejně jako ženské pohlavní orgány se i mužské pohlavní orgány tvoří již v prvním trimestru těhotenství. Když se chlapeček narodí má vytvořený penis a šourek, ve kterém jsou již po porodu uložena sestouplá varlata. U některých chlapečků se dá krátce po porodu pozorovat výraznější prosáknutí a zvětšení šourku. Je to způsobeno neškodným městnáním z průběhu porodními cestami a brzy to odezní. U většiny chlapečků je vrchní část penisu (žalud) překryta kožním obalem (předkožkou). Předkožka se skládá ze dvou listů. Vnitřní list předkožky lne k žaludu a žalud tak není odhalitelný. Je jen málo chlapečků, u kterých je možné předkožku přetáhnout a vidět žalud.

Vývoj během dětství

Během růstu se žalud, který je krytý předkožkou, postupně uvolňuje z jemného slepení s vnitřním listem předkožky. Sliznice žaludu má sekreční schopnost, tvoří maz. Ten se při běžné denní hygieně z povrchu odstraní. Pokud je sliznice vzájemně slepená, maz se hromadí mezi oběma listy. Když chlapec dospívá a všímá si svého penisu víc, tento srůst listů se postupně narušuje. Takže ani není potřeba žádná pomoc při oddělování předkožky od penisu. Chlapec si, dá se říct, pomůže sám.

Jak je to s varlaty? Varlata se mohou v důsledku tzv. Kremasterového reflexu ze šourku vytáhnout a schovat do třísel. Je to normální stav. Dá se to poznat, pokud při koupání miminka v teplé vodě najdeme opět varle v původní poloze. Tento stav s varlaty se stabilizuje obvykle do 1 roku věku. Pokud je varle v třísle dlouhodobě zadrženo a v šourku chybí, hrozí pak zničení spermotvorného epitelu vyšší teplotou, neboť v šourku je teplota o 2 stupně nižší než jinde po těle.

Možné komplikace

Rodiče mohou být znepokojeni nahromaděným bílým mázkem, který připomíná hnis. Někdy se ložiško tohoto bílého sekretu může stát zdrojem zánětu.

Častým problémem je slepení nebo zúžení předkožky. Pokud slepení přetrvává do vyššího věku (nad 3 roky), a přehrnout nelze, může se jednat i o stav tzv.fimózu, což je vrozený stav, kdy je předkožka zúžená a nad žaludek tvoří úzký prodloužený komínek. Fimóza může způsobovat záněty močových cest, bolest při močení. Pokud se obtíže neléčí, může dojít až k zánětu ledvin. V tomto případě už je potřeba poradit se s odborníkem. Odstranění fimózy se provádí v krátké celkové narkóze. Veškeré zákroky na penisu provádí buď urolog nebo chirurg. Chirurg provede toho přetažení pomocí sondičky. Někdy se tohoto zákroku ujme i dětský lékař. Násilné přetahování však může vést k potrhání okrajů předkožky a následnému zjizvení.

Dále při částečném narušení slepení může vznikat výrazná bolest, která může být doprovázena krvácením.

Lékař často doporučí po uvolnění slepené předkožky, abyste ve vaně s teplou vodou přetahovali kůžičku. Dávejte vždy pozor, aby se prstenec kůžičky nezasekl pod žaludem. Vždy kůžičku vytáhnout zpět.

Jak o pohlavní orgány pečovat?

Běžnou hygienou se odstraní mázek. Každodenní mytí nebo koupání je samozřejmostí. Rozhodně není nutné žádné speciální drhnutí. Kontrola je na rodičích i v dalších letech, jak ve věci hygieny, tak s hlídáním možného druhotného slepování předkožky.

Neděste se dětské masturbace. Je to naprosto přirozená věc. Pokud byste nějak necitlivě dítě omezovali, mohlo by to vést k jeho neurotizaci.

Obřízka

Tento pojem je na veřejnosti zahalen nejasnostmi a nepřesnostmi. To vyplývá z historických a náboženských okolností, které se s obřízkou pojí. Rituální obřízka se provádí z náboženských důvodů. Vychází z klimatických podmínek území, z nichž tato náboženství pocházejí, a dá se uvažovat o skryté hygienické prevenci.

Židovské náboženství vyžaduje odstranění předkožky, aby byl trvale odhalen skoro celý žalud. Zůstává jen krátký límeček předkožky, který kryje žlábek při okraji žaludu a uzdičku. V České republice se tento výkon provádí na přání rodičů v celkové anestezii jako klasický chirurgický vývoj. Rituální obřízky prováděné rabínem bez anestezie se u nás neprovádějí.

Islám vyžaduje úplné odstranění předkožky, zůstává odhalen celý žalud včetně žlábku a uzdičky. I tato obřízka je u nás prováděna chirurgicky v celkové anestezii.

Oba tyto druhy rituální obřízky jsou nadstandardním výkonem a pacient ho hradí sám, bez účasti zdravotní pojišťovny.

Žádný komentář

Vložit komentář