Nosítka, šátky, babyvaky… – jaké vybrat?

Většina dětí se ráda nosí. Některé dokonce všude jinde než v matčině náručí pláčou, nesnáší postýlku, kočárek... Nemůžete je ale nosit celý den na rukou, že? Je potřeba také přes den něco udělat, uvařit, uklidit, postarat se o sourozence apod., na což potřebujete volné ruce. K tomu vám pomůže nosítko, šátek či babyvak.

Některé maminky dokonce úplně vyloučily kočárek a na veškerou přepravu miminka používají právě nosítka, šátky nebo babyvaky.

O tom, jak jsou různá nosítka pro miminka vhodná, se vede řada debat. Pro nošení platí všeobecně několik zásad (viz dále) a hlavně zdravý selský rozum. Poloha dítěte v jakémkoliv nosítku by měla vyhovovat a být v souladu s jeho fyziologií a pohybovým vývojem. To znamená například když dítě samo nedrží hlavičku, neštelujeme jej do poloh, kde je to vyžadováno apod.

Šátek

Šátky na nošení dětí jsou vhodné již od narození. Musíte jen vybrat správný úvaz. Pro nejmenší miminka jsou to různé kolíbky, ve kterých se miminko cítí jako v bříšku, krásně stočené, hlavička dokonale podepřená. U vertikálních poloh u starších dětí je pak potřeba dodržet, aby mělo dítě mírně kulatá záda, podsazený zadeček, široce roztažené nožičky, kolínka ve stejné úrovni nebo výš nežli zadeček, a aby byl úvaz dostatečně pevně uvázán.

V šátku se dá dítě nosit na břiše, na boku a dokonce i na zádech.

Já sama jsem u druhého syna používala elastický šátek. Spinkal v něm jako andílek, vždycky ho uklidnil. I když jsem se zpočátku bála, že nebudu umět šátek správně uvázat, brzy jsem si zvykla a měla ho uvázaný raz dva.

Jak dlouhý šátek vybrat?

Na různé typy úvazů potřebujete různě dlouhý šátek. Pro úvazy typu kolíbka? (úvazy pro nejmenší miminka) budete potřebovat šátek delší. Všeobecně se ale při výběru šátku můžete řídit svou konfekční velikostí:

Do konfekční velikosti 38 včetně vám na všechny úvazy postačí šátek dlouhý 4m.

Pro konfekční velikost 40-44 budete potřebovat cca 4,5m dlouhý šátek. Opět stačí pro všechny úvazy.

Pro větší konfekční velikosti vyberte 5m dlouhý šátek.

Šátky můžeme rozdělit do dvou základních skupin, na šátky elastické=pružné a šátky pevné.

Elastické šátky jsou pro miminka velice pohodlné, pro maminky ovšem také, jejich uvazování zvládne i začátečnice. Pevné šátky vám vydrží déle. Jsou sice pro začátečnice obtížneji uvázatelné (musíte vázat přesně a dotahovat a dotahovat) a možná je to jen můj osobní pohled, ale přišlo mi, že elastický šátek se u větších (těžších) dětí prověsí, což u pevného nehrozí.

Šátky jsou velice praktické. Když zrovna nenosíte, můžete je použít jako deku na položení či přikrytí miminka.

Ergonomické nosítko

Tzv. ergonomických nosítek je dnes na trhu velmi mnoho. Patří mezi ně Manduca, Ergo, Patapum, X-lander Xcarrier atd.

Pro maminky jsou sympatická tím, že je není třeba nijak složitě uvazovat, což by mohlo někoho odradit od používání šátku. Uvázání zvládne opravdu každý.

Děti se nosí vpředu na břiše, na zádech a některá nosítka umožňují i nošení na boku. Nosit lze miminka zhruba od 4-5 měsíců věku, kdy už mají dostatečně procvičené svaly krku a udrží dlouho hlavičku. Do ergonomických nosítek se dá dítě vložit také naležato, podobně jako do šátkových kolíbek, je však třeba speciální vložky pro novorozence.

Ergonomická nosítka berou ohled na fyziologii malého dítěte. Tím, že je látka pod zadečkem miminka dostatečně široká, má miminko pokrčené a doširoka roztažené nožičky, což je poloha, která nenamáhá jeho kyčle. Miminko také nesedí celou vahou na úzkém pruhu v oblasti rozkroku, ale látka mu pohodlně podpírá celý zadeček a stehýnka.

Ergonomická nosítka nejsou pohodlná jen pro děti, ale také pro jejich nosiče. Všechny popruhy jsou polstrované, jak v oblasti ramenou tak i pasu, což je příjemné při delších procházkách. Bederní pás krásně roznese váhu dítěte na vaše tělo. Všechny popruhy lze nastavit dle vaší potřeby pomocí spon, dotáhnete si tedy vše tak, jak to vyhovuje vám a vašemu dítěti.

Ergonomická nosítka pamatují také na situaci, kdy dítě při nošení usne. Mají speciální podpěrku, pomocí které hlavičku zajistíte před klimbáním. Jsou vhodná i pro starší děti, které už sice něco ujdou, ale občas potřebují přece jen poponést. Rodič může mít nosítko stále připevněné na sobě (jako batoh nebo bederní pás) a když je třeba, dítě vezmete do nosítka.

Z vlastní zkušenosti mohu nosítka jen a jen doporučit. Když byly Davídkovi 4 měsíce, vyměnila jsem elastický šátek za Manducu a jsem moc spokojená. Na vázání šátku už jsem si docela zvykla, ale vadilo mi neustálé máchání šátku v prachu při navazovaní venku. Možná jsem nebyla tak šikovná, třeba to některé šátkařky zvládají lépe 🙂 Manduca je prima, všechny popruhy jsou k nosítku přidělané, nic neplandá a nezamaže se.

Klokanka

Jednu dobu velmi oblíbené. Dnes již skoro překonané. Dítě v nich podivně viselo a klimbalo se. Nebraly v potaz fyziologii dítěte.

Babyvak

Skvělý pro malá miminka. Jednoduchý na používání. Uvážete si jej na tělo (přes jedno či druhé rameno, doporučuje se střídat) a miminko do něj vložíte. Snadno ho vyndáte nebo sundáte celý vak i s miminkem a přendáte třeba do postýlky.

Využívala jsem u prvního syna. Nošení v babyvaku se nebál ani tatínek. Jedinou nevýhodu bych viděla v jednostranném zatížení jedné či druhé strany těla.

Krosna

Pro starší děti můžete využít k nošení také krosnu. Při výběru dejte pozor na váhu krosničky (nechcete se přeci sedřít), na to, aby měla krosnička polstrované ramenní pásy, aby měla prsní a bederní pás, aby bylo zajištěno podepření hlavičky spícího dítěte.

Ať už budete vaše dítě nosit v jakémkoliv nosítku, přeji, aby se vám i dítěti nošení líbilo

Nošení zdar!

Jamalka

Přečtěte si také další články na téma nošení dětí:

 

2 Komentáře

  1. Nám se nejvíce osvědčilo nosítko Babybjorn. Malá je v něm spokojená. Můžu jí nosit jak čelem k sobě, tak čelem ven, takže už poznává přírodu.
    • admin
      Je skvělé, že nosíte...Jenže právě toto nosítko není ergonomické, tedy dítě není ve správné poloze (zakulacená zádíčka, správné postavení kyčlí,...). A nošení čelem ven se vůbec nedoporučuje, protože dítě má při nošení čelem dopředu příliš mnoho vjemů, které jeho CNS nezvládá zpracovat. Pokud to máte na občasné poponesení, tak miminku neublížíte, ale na častější a dlouhodobější nošení to nebude.

Vložit komentář