Letní cestování s miminkem

O prázdninách všichni cestují a jezdí na dovolené a výlety. Taky byste rádi cestovali, ale máte malé miminko a přemýšlíte, co vše s sebou přibalit a zajistit? Také máte strach, jak miminko zvládne jízdu autem. Důležité je si vše dobře naplánovat.
Pokud máte v létě narozené miminko, tak s novorozencem se žádné dlouhé trasy a výlety nedoporučují. Po šestinedělí, zhruba od tří měsíců dítěte již můžete cestovat častěji. Zkrátka jak si troufnete.
Na vzdálenosti, jakou pojedete, zas tak nezáleží, pokud budete během jízdy dělat pravidelné zastávky. Při zastávkách se projděte. Miminku dopřejte jinou polohu, než jak sedí v autosedačce. Natáhněte mu někde na louce deku, ať se může protáhnout.
Trasu jízdy si promyslete a naplánujte dopředu. Pokud byste se ztratili, také byste si mohli cestu prodloužit od nějakou tu hodinu, což by nebylo s dítětem nic příjemného.

Vyhýbejte se silnicím, na kterých bývají dopravní zácpy.

Při delší cestě jezděte na noc. Dítě prospí většinu noci a vy se vyhnete dopravní špičce.

Mějte s sebou po ruce dostatek plen, ubrousků.

Dbejte na bezpečnost

Dítě zásadně vozte jen v dětské autosedačce. A to i tehdy, pokud přejíždíte od garáže k domu.
Pokud jedete ve dvou, dítě v dětské sedačce umístěte na zadní sedadlo.
Ujistěte se, že je autosedačka správně umístěna.
Pokud cestujete s dítětem sama, je lepší dítě v autosedačce umístit vedle sebe na sedačku. Budete mít tak nad miminkem lepší přehled.
V prostoru nad zadními sedadly by neměly být žádné předměty, které by při prudkém brzdění mohly dítě zranit.
Aby se k vám ostatní řidiči chovali ohleduplněji a aby věděli, že vezete malé miminko, můžete na zadní část auta vylepit znak „dítě v autě“. Taková značka upozorňuje ostatní řidiče, že vezete svůj poklad.

Nutnost dětské autosedačky

Znovu opakujeme zákonnou povinnost použití dětské autosedačky. Při prudkém brzdění nebo nárazu je každá osoba ve vozidle vržena obrovskou silou vpřed (pro přirovnání – desetikilové dítě je při nárazu v rychlosti 50 km/h vrženo takovou silou, jako by dítě vážilo 300 kg).
V žádném případě si neberte dítě na klín. Pokud byste připoutali sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem, při nárazu byste jej rozdrtili vlastní hmotností.
Při autonehodách v autě umírá nejvíc dětí (oproti cyklistice a chodcům). Při nehodách umírají 7x častěji děti, které nejsou zabezpečeny v autosedačce.
Dítě bez sedačky je nejen nezákonné vozit, ale také velmi nebezpečné. Náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky 10 m.

Jak si zpříjemnit cestování?

Na okna umístěte stínítka, aby na dítě nesvítilo přímé slunce. Použít můžete také látkovou plenu, kterou napnete do okna.
Dítěti oblékněte pohodlné volné oblečení a ujišťujte se v průběhu jízdy, zda mu není horko nebo naopak zima.
Pozor na větrání oknem. Ofouknutí průvanem může způsobit nastydnutí.
Při použití klimatizace v autě kontrolujte zároveň teplotu ve voze.
Pokud dítě nevydrží po celou dobu cesty spát, nezapomeňte mít dostatek vhodných hraček. Jistě znáte pořekadlo „kdo si hraje, nezlobí“. Jestliže bude dítě v automobilu zabavené, nebude muset plakat, a vy se vyhnete spoustě dalších nemilých věcí. V autě můžete mít speciální hračky do auta. Ty jsou navrhovány tak, aby v případě nárazu dítě neporanily. Nejsou vyrobeny z tvrdých a rozbitných částí. Na trhu jsou kolotoče na autosedačku, kolotoče na okna s přísavkami, různé hrazdičky na autosedačky, speciální clony na okno, se kterými si dítě může hrát. Bezvadné jsou hračky zvukové, které pískají, cinkají a vydávají všemožné zvuky.

Žádný komentář

Vložit komentář