Kojení není antikoncepce

Leckterá žena si myslí, že když kojí, nemůže otěhotnět. Často však bývá překvapena otěhotněním. Na tento mýtus, že je kojení bezpečnou antikoncepcí, doplatila už řada žen. Proto je vhodné, aby se žena na preventivní prohlídce po skončení šestinedělí poradila se svým gynekologem o případné antikoncepci.

Krátce po porodu je žena skutečně přirozeně kojení neplodná. Jde o to, že kvůli hormonálním změnám je pozastavena činnost vaječníků. Vaječníky uvolňují vajíčka na podněty přicházející z podvěsku mozkového, a ten je v tomto období „němý“. Takovéto „němé období“, kdy podvěsek mozkový pozastavil činnost vaječníků, je velmi individuální a závisí také na různých dalších okolnostech.

Ženské tělo během porodu a také po něm prochází hormonálními změnami, mezi kterými hraje také jednu z hlavních rolí hormon prolaktin, jehož hladina v krvi matky stoupá. Hormon prolaktin podporuje laktaci. Ono i kojení samo o sobě přispívá k zastavení funkce vaječníků a opětovné menstruace (laktační amenorea).

Kojení může splňovat funkci antikoncepce, je však nutné splnit několik zásadních podmínek, jako:

  • Časté kojení, nejméně 6-8x za den. Pro antikoncepční účinek kojení je důležité, kolikrát z prsu kojenec sál, nikoliv kolik toho vysál.
  • Přestávky mezi jednotlivými kojeními nesmí být delší než 4 hodiny.
  • Neuplynulo od porodu více než 6 měsíců.
  • Žena nemenstruuje.

Pokud žena začne i při splnění těchto podmínek menstruovat, může také kdykoliv otěhotnět.

Jak tedy zabránit početí, pokud žena kojí?

Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje hormon estrogen a není vhodná pro kojící ženy. Kojícím ženám je nabízena tzv. gestagenní antikoncepce, ta existuje v různých formách (tablety, injekce, implantáty i nitroděložní tělíska).

Užívání gestagenní antikoncepce sebou přináší i častou nevýhodu, jako jsou poruchy menstruačního cyklu. Častým průvodním jevem je nepravidelné krvácení či špinění, které může vymizet časem úplně, a žena nemenstruuje vůbec. Mezi další komplikace patří bolest hlavy, výskyt vaječníkových cyst, zhoršení pleti a úbytek kostní hmoty.

Nejčastější antikoncepcí pro kojící je nehormonální antikoncepce, prezervativ.

Žádný komentář

Vložit komentář